Suya Yazı Yazmak Bitti; Devir, “Akıl Teri” Devri!

Yeni bir yıla girdik… Toplumun halen üzerinde mutabık kalamadığı “noel, chirstmas, yılbaşı, yeni takvim yılı, Mekke’nin fethi” gibi birçok karmaşık süreç, düşünce ve inanışa rağmen başladı yeni yıl.

Perakendede Sürdürülebilir Marka Olabilmek

İş yaşamında konuşulan konular, artık günü kurtarmanın ötesinde, sürdürülebilir kurumlar ortaya çıkarmak etrafında yoğunlaşıyor. Burada bahsedilen konu özellikle, şirketlerin yanı sıra markaların ilelebet var olması realitesinden geçiyor.

Öğretmen Kimdir?

De ki: “Bilenler ile bilmeyenler hiç bir olur mu? Hiç şüphesiz ancak akıl sahipleri (bunu) idrak edip anlar.” (Zümer Suresi 9. Ayet) Aklıma, 1987 yılında, Mucur Lisesi 2. Sınıf 5 Fen-B öğrencisiyken kompozisyon yarışmasında birincilik ödülü aldığım, kutsal mesleklerimizden biri olan öğretmenlikle ilgili yazdığım “Öğretmen” başlıklı yazım geldi.

Geleceğe Yolculukta Başarı İçin Anahtar; İnovasyon

İnovasyon, yeni ve yaratıcı fikirlerin ürün veya hizmet olarak geliştirilmesi sürecidir. Bu süreç, işletmelerin rekabet avantajı elde etmelerine, müşteri memnuniyetini artırmalarına ve toplumsal yaşamı kolaylaştırmalarına olanak tanır.

TEKNOFEST İzmir 2023’ün Ardından

Dünya üzerindeki en büyük teknoloji festivali olma başarısını gösteren, katılımcı sayısı katlanarak artan ve 6 yıldır bu heyecanı bize yaşatan TEKNOFEST;

Fuarlar Dünyaya Açılan Kapı

Uluslararası fuarların işletmeler ve ülkeler için pazarlama ve ticaret açısından önemli bir role sahip olduğunu belirttik. İşletmeler, fuarlara katılarak ürün ve hizmetlerini daha geniş kitlelere tanıtma fırsatı yakalarken,

Uluslararası İşletmecilik

İşletmelerin belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra, orta gelir tuzağında olduğu gibi büyümesini sürdürebilmesi için uluslararası piyasalara açılması gerekmektedir.

Yeşil Mutabakat, SKDM Ülkemiz Açısından Nasıl İşleyecek?

Neredeyse her an artık iş hayatında bizimle olan bazı terimler ve süreçlere sahip olduk. SKDM (Sınırda Karbon Düzenlemesi Mevzuatı), İKF (İthalatta Karbon Fiyatlaması),

İkinci Cumhuriyet Yüzyılı’nı Nasıl Kutlamalı?

Refah, insanlık tarihi boyunca -farklı görüntüler altında- daima sömürü’lere dayanmıştır Bu süreçte toplumların kabaca üç kümede toplandıkları görülüyor.

Alüminyum Sektörü ve “Karbon Ayak İzi Sistemi”

Piyasaları etkileyen direk ve dolaylı etkenler vardır. Bir malın sadece hammadde ve diğer üretim girdileri fiyatını tam belirleyen etkenler gibi görülse de aslında yan unsurlar da bir o kadar önemlidir.

prof.dr.fahrettin.ozturkPrototipten Seri İmalata Geçiş Nasıl Olmalıdır?

Bilindiği üzere prototip; bir ürünün erken örneği, modeli ya da sürümü olarak veya ürünün son durumuna en yakın hâli olarak tanımlanmaktadır. Ürünün ticari olarak üretilmeden önce test edilerek/denenerek doğrulama işlemlerinin yapıldığı modeldir.

Geleceğe Doğru Bir Adım Yeşil İklim ve Sürdürülebilir Sanayi

Günümüzde çevre sorunları ve iklim değişikliği, insanlığın en büyük tehditlerinden biri haline gelmiştir. Hızla artan endüstrileşme, sera gazı emisyonlarının artmasına ve doğal kaynakların tükenmesine yol açmıştır.

Uluslararası Pazarlamada Türkiye’nin Stratejik Önemi

İstikrarlı ve güvenli bir Türkiye tüm dünya ticareti için “İpek Yolu” üzerinden yapılan ticaret de olduğu gibi son derece önemli olduğundan birçok dünya markası, bugün bölgesel operasyonlarını Türkiye üzerinden yönetiyor.

Bir Şey Yapmak İsteyenler Önce İletişimden Başlamalı

Kurtuluş Savaşı gibi yokluklar içinde de olağanüstü sonuçların alınabileceğini kanıtlayan, bütünüyle sorun çözmekten ibaret bir süreçte (Kurtuluş Savaşı) kullanılan çeşitli sorun çözme araçları içinde en önemlilerinden biri, Mustafa Kemal’in sıra dışı yetenekleri yoluyla sağlanan mükemmel iletişim ortamıydı.

Perakende Sektöründe Nöropazarlama

Tüketicilerin moral seviyesi, piyasalar açısından en önemli faktördür. Olumlu düşünce ve güven seviyesi, Tüketici Güven Endeksi olarak adlandırılan veri, yüksek seviyesini korudukça alışveriş ve yatırımlar artmaya devam edecektir.

Her Çözüm Bir Tahmindir!

Bütün yaşam sorun çözmekten ibarettir” Karl Popper’in ünlü sözü ve bir kitabının adı.

Yeni Para Politikası İhracatı Nasıl Etkileyecek?

Para politikasında liralaşma hedefinin uygulandığı dönemdeki düzenlemelerin büyük bölümü ihracatı ve ihracatçıları doğrudan ve dolaylı olarak etkilemişti.

Camın Değişen Yüzü: Tarih Boyunca Cam

Cam, keşfedildiği andan itibaren tarih boyunca kullanımı giderek artan bir madde olmuştur. Zamanın değişimlerine uyum sağlayarak farklı formlarda, tekniklerde ve dekorasyonlarda ilerlemiştir.

İDEF’in Ardından…

Bu sayımız hemen İDEF Fuarı’nın arkasından olunca biraz da savunma sanayiyi, orada oluşan izlenimlerimi sizler ile paylaşmak istedim. Şahsımı tanıyanlar bilirler, Türkiye de teknik olarak karşılığı olmayan stratejik alüminyum ile çalışmaya gayret eden, bu işle uzun yıllardır uğraşan bir kişiyim.

erol metinÇevreci Trend, Dünyada Alüminyumun Yıldızını Parlatıyor

Dünyanın önemli yarı mamul tedarikçilerinden biri olan Türkiye alüminyum sanayi, üretim ve ihracatta çıta yükseltiyor. Alüminyum sonsuz kez dönüştürülebilen, bu yapısı ile çevreci trende çok uyan bir ürün ve yıldızı her geçen gün parlıyor.

Türk Alüminyum Sektörünü Etkileyen Faktörler

Geçtiğimiz günlerde katıldığım onlarca toplantıda ve ağırladığım birçok misafir heyetinde hep aynı süreci yaşadık ve hep aynı konuyu konuştuk. Türkiye ekonomisi ve elbette konumuz alüminyum olduğu için alüminyum özelinde gelinen nokta, beklentiler…

İşin Kadını Erkeği Olmaz

Toplum olarak yaptığımız en güzel şey eleştirmek. Hep şikâyet ederken, sorunları çözmek değil maalesef! Bu yazıda hemen her sektörde yaşanan çalıştıracak personel bulunamadığı şikâyeti, iş beğenmemek var.

Özür Diliyor ve Geri Dönüyoruz!

Bildiğimiz ve henüz varlığından haberdar olmadığımız tüm canlı ve cansızlar, bir bağlantılı bütün olarak, o bütüne uyum göster(e)meyenleri içinden atıp yenilerini üreterek yeni dengeler oluşturur.

kerem yilmazYapı ve İnşaat Sektöründe Alüminyumun Yeri

Dünyada demir-çelik üretiminin ardından 2. sırada yer alan alüminyum, günümüzde otomotiv sektöründen uçak yapımına, metalurjiden savunma sanayiine kadar geniş bir yelpazede kullanım alanına sahiptir. İnşaat sektörü ise alüminyumun kullanımında vazgeçilemeyecek sektörlerin başını çekmektedir.

İnternet Perakendeciliği

Günümüz dünyasında bilgi ve iletişim teknolojilerinin internet yoluyla oluşturduğu ve bu sayede fiziki sınırların olmadığı ekonomik ve ticari bir global alan ortaya çıktı.

celalettin kirbozTürkiye Alüminyum Sektörü ve Onu Etkileyen Faktörler

Geçtiğimiz günlerde katıldığım onlarca toplantıda ve ağırladığım birçok misafir heyetinde hep aynı süreci yaşadık ve hep aynı konuyu konuştuk. Türkiye ekonomisi ve elbette konumuz alüminyum olduğu için alüminyum özelinde gelinen nokta, beklentiler…

fatih anilPerakende Matematiği

Günümüz perakende dünyasında son zamanlarda sıklıkla “Perakende Matematiği” kavramı karşımıza çıkıyor. Söz konusu kavram İngilizce KPI (Key Performance İndicators) temel performans göstergeleri olarak da adlandırılıyor.

m tinaz titizŞimdi Yeni Bir Dönüşüm Paradigmasına İhtiyaç Var!

Deprem Kimin Uzmanlık Alanıdır?

Ankaralı Camcılar Seçimini Yaptı

Ankara Ticaret Odası Cam ve Cam Ürünleri Meslek Komitesi seçimi 8 Kasım tarihinde ATO’da bütün meslek komitelerinin seçimleriyle aynı gün yapıldı. Cam ve Cam Ürünleri Komitesi olan 68. Komite de seçime sarı ve mavi olarak 2 liste çıkarıldı.

2022’yi Uğurlarken…

Bu yılın son yazısında sizlerle birlikte olmak elbette güzel… Ülkemiz ve Türkiye alüminyum sektörüne gelecek 2023 yılının iyi bir yıl olmasını temenni ediyorum. Tüm sektörümüz mensuplarına ve ülkemiz insanına sağlık, huzur ve başarılar ile dolu bir yeni yıl diliyorum. 

Başarılı Yönetici Liyakata Önem Verendir

Günümüz Türkiye’sinde ne sivil toplum örgütleri ne özel şirketler ne de diğer kurumlarda liyakat sahibi işinin gereklerini fazlasıyla yerine getirebilen insanlar çalışma fırsatı bulamıyor.

Türkiye Enerji Krizini Nasıl Yönetecek?

Bu sayımızın yazısını şahsi olarak gurur duyduğum, içerisinde az da katkımın olduğunu düşündüğüm SAHA EXPO’dan yazmak nasip oldu. Türk savunma sanayisinin kalbi olan bu platform ülkemizi geleceğe taşıyan en büyük güçtür.” İnsanlar silahları saldırmak için değil savunmak için yaparlar ve kullanırlar”

Alüminyumun Bugünkü ve Dünkü Finansal Tablosu

2020 yılından itibaren sektörümüzde yapılan yatırımların bugün geldiği durum ve finansal olarak nasıl bir zorluk içerisinde olduğumuz göz ardı edilemez bir hal almıştır. Uzun dönemdir üzerinde durduğumuz yatırım ortamı konusu maalesef tam da işaret ettiğimiz noktalara ulaşmış durumdadır.

Tek Taraflı Bakış, Ekonomiyi Çöküşe Götürüyor

Gün geçtikçe daha da kötüye giden ekonomimizin düzelebilmesi için kapsayıcı teşhis ve çözüm önerileri ile güvenilir karar uygulayıcılar şart! Hasta ekonomimize doğru teşhis konulamadığından ne yazık ki çoklu organ yetmezliğinden ekonomimizi bitkisel hayata sokmak üzereyiz. Bütün zorluklara rağmen ekonomiyi canla başla çalışan KOBİ ve sanayicimiz ayakta tutuyor.

fevzi yılmaz 1Dünyada “Yeşil Metaller”e Talep ve Erişim Nereye Gidecek?

Metaller dahil ürün fiyatları, savaş ve salgın dönemleri hariç, son 150-200 yıldır sürekli düşüş göstermiştir. Zigzaklı iniş ve çıkışlar hep görülmüştür. Savaş ve salgınlarda iniş ve çıkış genlikleri göreceli olarak fazladır.

Ne Kadar Ar-Ge O Kadar İcat

Ülkemizi gelişmiş ülkelerin seviyesine çıkarmanın üretmekten geçtiğine inananlardanım. Dünya nüfusunun her geçen gün daha da yoğunlaşması sonucu ihtiyaçları karşılamak için daha çok üretmek gerekiyor.

Rusya Ukrayna Savaşı Türkiye’ye Ne Getirir?

Son yıllarda yaşadığımız insan odaklı birçok süreç şahsım olarak hayatımda hiç yaşamadığım önemli gelişmeler ile dolu. Hani bir söz vardır ya “Hayatta inanmam” diye… Evet gerçekten de öyle bir süreç, asla inanılabilir veya önceden tahmin edilebilir değil!

erol metin talsad genTürkiye Alüminyum Sektörünün Rekorlarla Dolu 2021 Yılı

Türkiye alüminyum sektörü, tüm dünyayı etkileyen, gelişmiş ülkelerde bile birçok sektörde üretimin durmasına ve gerilemeye sebep olan pandemi koşullarına rağmen 2020 yılında üretim ve ihracat seviyesini koruyabilen ender ülkeler arasında yer almıştır.

Piyasadaki Tedirginliğe Çözüm Önerileri

Değerli sektör temsilcileri,

Tarafıma ayrılan bu sayfada bir gün sektör olarak çok keyifli ve olumlu şeyler yazmayı emin olun en çok ben arzuluyorum. Ancak üzülerek içerisinde bulunduğumuz yerel ve dünya lokasyonunda sıkıntıları bir türlü aşamıyoruz.

Üreten Bir Toplum Olabilmek

Üretmek, çok geniş bir anlam ifade etmektedir. Tarım, hayvancılık, teknoloji, enerji, bilim, fikir, yazılı eserler, sinema, tiyatro, spor vb. her alanda üretmek mümkündür. Üretmek kelimesini çoğalmak anlamında da kullanabiliriz. Elimizdeki imkanları çoğaltmak şeklinde de ifade edebilir. Öte yandan üretmek, zenginlik olarak da algılanabilir.

Powered by OrdaSoft!