Alüminyumun Bugünkü ve Dünkü Finansal Tablosu

2020 yılından itibaren sektörümüzde yapılan yatırımların bugün geldiği durum ve finansal olarak nasıl bir zorluk içerisinde olduğumuz göz ardı edilemez bir hal almıştır. Uzun dönemdir üzerinde durduğumuz yatırım ortamı konusu maalesef tam da işaret ettiğimiz noktalara ulaşmış durumdadır.

Tek Taraflı Bakış, Ekonomiyi Çöküşe Götürüyor

Gün geçtikçe daha da kötüye giden ekonomimizin düzelebilmesi için kapsayıcı teşhis ve çözüm önerileri ile güvenilir karar uygulayıcılar şart! Hasta ekonomimize doğru teşhis konulamadığından ne yazık ki çoklu organ yetmezliğinden ekonomimizi bitkisel hayata sokmak üzereyiz. Bütün zorluklara rağmen ekonomiyi canla başla çalışan KOBİ ve sanayicimiz ayakta tutuyor.

fevzi yılmaz 1Dünyada “Yeşil Metaller”e Talep ve Erişim Nereye Gidecek?

Metaller dahil ürün fiyatları, savaş ve salgın dönemleri hariç, son 150-200 yıldır sürekli düşüş göstermiştir. Zigzaklı iniş ve çıkışlar hep görülmüştür. Savaş ve salgınlarda iniş ve çıkış genlikleri göreceli olarak fazladır.

Ne Kadar Ar-Ge O Kadar İcat

Ülkemizi gelişmiş ülkelerin seviyesine çıkarmanın üretmekten geçtiğine inananlardanım. Dünya nüfusunun her geçen gün daha da yoğunlaşması sonucu ihtiyaçları karşılamak için daha çok üretmek gerekiyor.

Rusya Ukrayna Savaşı Türkiye’ye Ne Getirir?

Son yıllarda yaşadığımız insan odaklı birçok süreç şahsım olarak hayatımda hiç yaşamadığım önemli gelişmeler ile dolu. Hani bir söz vardır ya “Hayatta inanmam” diye… Evet gerçekten de öyle bir süreç, asla inanılabilir veya önceden tahmin edilebilir değil!

erol metin talsad genTürkiye Alüminyum Sektörünün Rekorlarla Dolu 2021 Yılı

Türkiye alüminyum sektörü, tüm dünyayı etkileyen, gelişmiş ülkelerde bile birçok sektörde üretimin durmasına ve gerilemeye sebep olan pandemi koşullarına rağmen 2020 yılında üretim ve ihracat seviyesini koruyabilen ender ülkeler arasında yer almıştır.

Piyasadaki Tedirginliğe Çözüm Önerileri

Değerli sektör temsilcileri,

Tarafıma ayrılan bu sayfada bir gün sektör olarak çok keyifli ve olumlu şeyler yazmayı emin olun en çok ben arzuluyorum. Ancak üzülerek içerisinde bulunduğumuz yerel ve dünya lokasyonunda sıkıntıları bir türlü aşamıyoruz.

Üreten Bir Toplum Olabilmek

Üretmek, çok geniş bir anlam ifade etmektedir. Tarım, hayvancılık, teknoloji, enerji, bilim, fikir, yazılı eserler, sinema, tiyatro, spor vb. her alanda üretmek mümkündür. Üretmek kelimesini çoğalmak anlamında da kullanabiliriz. Elimizdeki imkanları çoğaltmak şeklinde de ifade edebilir. Öte yandan üretmek, zenginlik olarak da algılanabilir.

Döviz Kazanalım Derken İç Piyasayı Unutmayalım

Ekonomi evde iş yerinde, ülkemizde her yerde en çok konuşulan konu. Çünkü gerçekten sıkıntı had safhada. Dünyada ve ülkemizde özellikle büyük şehirlerde geçim sıkıntısı çekenlerin sayısı her geçen gün artmakta.

 

can fuat gurleselTürkiye Ekonomisine Dair 2022 Beklentileri

2022’nin ilk aylarını geride bırakırken, bu yazımızda Türkiye ekonomisine ilişkin 2022 beklentilerimizi paylaşalım.

1. 2021’de Üç Ayrı Dönem Yaşadık

Sektörde Bilinmezlikler Sorunu ve Çözüm Önerileri              

Bu günlerde tüm diğer sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzde ve bizim ülkemizde de ana konunun “düşük karbonlu alüminyum üretimi” olması bekleniyordu. Ama içerisinde bulunduğumuz günler, maalesef ülkemiz sanayicisine önemli bilinmezlikler yaşatmaktadır.

yavuz yaziciİnşaat Sektöründe Çevresel Bir Yaklaşım Olarak Havalandırmalı Cepheler

Sanayileşme ve tüketim endeksli yaşam beraberinde çevre kirliliğini getirmiş, sonrasında iklim değişikliği ve doğal kaynakların tükenmesi ile etkisini daha da artırmıştır.

 

Ticaret İçin Sağlığın Önemi

Sağlık, bir insanın bedenen ve ruhen tam bir iyilik halidir. Küresel salgın öncesinde önemini yitirmeye başladığı yönünde bir algı oluşmuş olsa da pandemiyle sağlığın önemi daha iyi kavranmıştır.

 


Alüminyumda Ham Madde Tedarik Süreci

Shandong merkezli şirketin başkanı Lu Zhengfeng, ANTAİKE’nin Çin Uluslararası Alüminyum Haftası’nda düzenlenen bir konferansta, “Alüminyum fiyatları önemli ölçüde arttı ve artan navlun ücretleri, fiyat farkları ve döviz kurlarının tümü işlemciler üzerinde büyük bir etkiye sahip” dedi.

Ticaretin Gelişiminde Fuarların Etkisi

Fuarlar üretici ve tüketicinin birebir sosyal alanda bir araya gelmesini sağlayan platformlardır. Fuarlar sayesinde samimi sosyal ve ekonomik ilişkiler kurulabilmektedir. Ticaretin sürdürülebilirliği konusunda fuarların önemi büyüktür.

mehmet fatih ucar“İyi Niyet İlkesi”

Bir önceki yazımızda kanunla hukukun her zaman aynı şey olmayabileceğini, hukuka uygun düşmeyen ve hatta hukuka aykırı bir kanun hükmü bulunabileceğini ancak bu hükmün uzun süre varlığını korumasının mümkün olmayacağını belirtmiş

Gürültüye Karşı Cam

Gürültü kirliliği hem insan sağlığı hem de çevre açısından önemli bir sorundur. Yapılan çalışmalar çevresel gürültünün özellikle de büyük şehirlerdeki trafik gürültüsünün milyonlarca insanın sağlığını ve refahını etkileyen önemli bir çevresel sorun olduğunu göstermektedir.

 

Karbon Vergisi ve Sektöre Etkisi

Günümüzün en önemli sektörel sorunu haline gelen ve çözümsüzlüğünü koruyan tedarik zorlukları ve riskler… Maalesef çok uzun zamandır önümüzde duran ama her konuda olduğu gibi bu konuda da kapımızı çalmadan maalesef aksiyon alamadığımız bir süreç daha yaşıyoruz. Bu konuda bizler iki çalıştaya katıldık

IDEF’21 Nasıl Geçti?

Dünyanın önde gelen savunma sanayi fuarlarından biri olan 15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (International Defence Industry Fair, IDEF) başarıyla tamamlandı. Açılışını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın yaptığı, pandemi gölgesinde gerçekleşen fuara oldukça yoğun ilgi vardı.

Türk Alüminyum Sektöründe Bundan Sonra Ne Olacak?

Türk alüminyum sektörü olarak, belki de son yılların en ilginç sürecini yaşıyoruz. Bir taraftan sürekli artarak devam eden talep, diğer taraftan tırmanan ham madde fiyatları ve ham madde temininde yaşanan güçlük…

Güneş Kontrol Camları Tasarruf ve Konfor Üretir

Güneş koruma camlarında yaşanan gelişmeler sayesinde, modern mimaride giderek daha fazla cam kullanılmaktadır. Güneş koruma camı, genellikle yaz aylarında oluşan sera etkisini azaltarak oda içinde durulmayacak düzeyde havanın ısınmasını önlerken, yıl boyunca yapının işletme maliyetlerini de önemli ölçüde düşürür.

fahrettin oztürkÜlkemizin Bilimsel ve Teknolojik Gücünü Artırmak!

Ülkemizin bilimsel ve teknolojik gücünü artırmanın en önemli yolu, dünyada ilk sıralarda yer alan, bilimsel gücü üst seviyede olan üniversitelere sahip olmaktır. Bu da bilimsel olarak güçlü, Ar-Ge ve inovasyon yeteneği yüksek, çok iyi yetişmiş bilim insanı kaynağıyla mümkün olabilir.

Alacakların Yeniden Yapılandırılmasının Kazanımları

Kısaca vergi affı ve matrah artırımı başlıklarıyla özetlenebilecek ‘‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” 09.06.2021 tarih ile 31506 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Devlete ait vadesi 30 Nisan 2021’e kadar olan borçların birçoğu, borçluları tarafından peşin ya da taksitle ödenebilecek.

fikret yilmazCam ve Teknoloji

Aydınlık ve şeffaflığın temsilcileri değerli meslektaşlarım, Cam ve cam mamulleri; sanayide üretim, satış ve ham madde tedarik edilmesi, sevkiyatını kapsayan çok geniş bir alanı kapsamaktadır.

Alüminyum Sektöründe Tevkifat Sorunu

Her sayımızda maalesef sektörümüzde yaşanan bir olumsuzluğu sizler ile paylaşmak zorunda kalıyorum. Bu durumdan emin olun bende çok memnun değilim, ancak gündemde ise de sizler ile paylaşmak durumundayım.

cengiz altinsoyCengiz ALTINSOY, Sanatçı Kişiliğini Mühendis Zekasıyla Birleştiriyor

“Haram”, “Anlatamam Görmen Lazım”, “Bir Allahım Bir Sen Varsın”, “Bu Darbe Senden Olsun” gibi eserlerinin sahibi, metalürji mühendisi Cengiz Altınsoy, sanatçı yönünü mühendis zekasıyla birleştirerek alüminyumda yeni buluşlara imza atıyor.

askin tunaGüftelerin Efendisi Aşkın TUNA, Sanat Hayatını Kendi Kalemiyle Anlattı

“Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda”, “Rüyalarda Buluşuruz”, “Devlerin Aşkı” gibi unutulmaz eserlerin yaratıcısı, güftelerin efendisi Aşkın TUNA’yı kendi kaleminden dinledik…

av sinan nesne 1Ticarete Yeni Başlayanlar İçin İstihkak Davaları

Ülkemizde yıllar içinde sosyal, ekonomik ve hukuki değer yargılarında önemli değişim, gelişim oldu. Bu noktada özellikle ticari hayatın devamlılığı ve insani şartlarda yaşam referansları dikkate alınarak, borçlu vatandaşlar bakımından birtakım iyileştirmeler yapıldı.

Alüminyum Sektöründe Ham Madde Sıkıntısı

2020 yılından sonrası alüminyum endüstrisi için bir kargaşa yılı oldu. Yıllık üretim miktarı 65 milyon tona ulaşırken, stoklar pandemi nedeniyle arz-talep boşluğuna yol açtı ve yüzde 4,1 düşüşle 84,5 milyon tona geriledi. 

fikret yilmazTeknolojisi Pahalı, Kendisi Ucuz

Cam üzerinde yapılan teknolojik çalışmalar ve bunların sonucunda yaşanan olumlu gelişmeler, mimarlar için camı daha çekici bir malzeme haline getirmiştir. Yüz yılı aşkın bir zaman içinde geniş olanak yelpazesine sahip mimari yapılar, cam duvarların da kullanılmasıyla hafif, şeffaf ve havadar görüntülü yapılar olarak bir gelişim göstermiştir.

oktay alptekinPandemiye Rağmen Ayakta Durmak

2020 yılı bitti ve yeni bir yıla başladık. Covid-19 pandemisi hepimizi bireysel olarak çok etkiledi. Başlangıçta ciddiye almadık, ilk çeyreği artı ile kapattık; sonra 2’nci çeyrekte kriz gerçeğiyle yüz yüze kaldık.

fikret yilmazCama Can Katan Tarih

Camın Mısırlılar ve Finikeliler tarafından İ.Ö. 2’nci yüzyılda ilk kez üretildiği rivayetinin yanı sıra, İ.Ö. 3’üncü yüzyılda yapıldığına inanılan ilk cam örnekleri Mezopotamya’da bulunmuştur. Camın ilk olarak nasıl üretildiğine dair hiçbir kanıt olmamasına rağmen, Romalı bir tarihçi olan Pliny, camı ilk bulanların Finikeli denizciler olduğuna işaret eder.

Rauf RUSTAMOVAzerbaycan’da Yeni Dönemeç

Azerbaycan halkı, 27 Eylül 2020 tarihinde, Ermenistan’ın beklenmedik bir şekilde Ter-Ter ve Agdam şehirlerini bombaladığı bir pazar sabahına uyandı. Kısa bir süre sonra sıcak savaşa dönüşen ve 10 Kasım’da Azerbaycan’ın zaferiyle sonuçlanan kritik gelişmeler, dünya tarihine altın harflerle yazılırken, Azerbaycan için de şüphesiz yeni bir dönemi başlattı.

iran abd1aa15 Soruda ABD’nin İran’a Yönelik Yaptırımları Rehberi

Yeni sayımızda, dünya gündeminin ilk sıralarında yer bulan, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını masaya yatırdık. Tahran Ticaret Müşavirliği’nden edinilen bilgiler doğrultusunda 15 soruda ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının detaylarını içeren bir rehber hazırladık.  İşte detaylar…

KGF Kredileri Endişe Saçıyor

Hükümetin çabaları doğru ve yerinde olabilir… Bizlerin bu çabalara karşı neler yaptığı da bir o kadar önemli değil mi? Konuyu daha önce KGF kredilerinde gelinen durum olarak yine eleştirmiştim. Şimdi de aynı kaygılar içerisinde bulunuyorum. Geçmiş dönemde piyasa sıkışıklığını açmak için devletin sağladığı KGF güvencesi ile verilen krediler; o dönemin Maliye Bakanı tarafından da açıkça dile getirildiği gibi, doğru yerlere gitmedi.

Zor Zamanlar…

Öncelikle, dünyamızı etkileyen COVID-19 salgınında sağlığınızın ve işlerinizin iyi olmasını diliyorum. Umarım bu zor günlerin hep birlikte sağlıklı ve ekonomik olarak üstesinden gelmemizi, belki de bu yazıyı okurken arzu ettiğimiz o güzel günlerin başladığı zaman olmasını diliyorum. Hep birlikte bu kötü günleri de aşacağımıza inancım tam. Yeter ki herkes, üzerine düşen vazifeyi layıkıyla yerine getirsin.

Covid- 19 Bize Ne Yaptı, Devlet Nasıl Yönetti?

Bir taraftan pandemi süreciyle başlayan belirsizlik, diğer taraftan Amerika ile Çin arasındaki hesaplaşmalar; bizleri, ülkemiz ve dünya ticaretinde şimdiye kadar görülmemiş bir güvensizliğin içerisine sokmuştur. İşleri yoğun olan üretim şirketlerimiz de olmayanlar da aynı güvensiz ortamın içerisinde, karanlık bir koşu yapmaktadır.

Hangisi Daha Önce? Sağlık mı, Ekonomi mi?

Evet, yazımın başlığında belirttiğim gibi önce sağlık mı, önce ekonomi mi? Çok önemli. Uzun zamandır dünyamızı etkisi altına alan COVID-19 salgını, son günlerde yurdun dört bir yanını sardı ne yazık ki. Hastalığı yaşamayan neredeyse kalmadı. Durum bu şekilde devam edince tabii ki herkes önce sağlık demeye başladı. Sağlığın önemi daha iyi anlaşılmış oldu.

erol metin talsadDünya Alüminyum Konferansından Notlar Covid - 19 Ciddi Etkiledi Ama Alüminyumun Geleceği Parlak ve Çok Güçlü

Her yıl CRU tarafından Londra’da düzenlenen Dünya Alüminyum Konferansı, birçok uluslararası konferansta olduğu gibi sanal ortamda gerçekleşti.

Covid - 19 ve Çözüm Stratejilerirauf rustamov

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19, kitlesel sağlık vakalarıyla sonuçlanırken, ekonomi alanındaki yansımaları, çözüm bekleyen konu ve sorunlarıyla gündemde. 

 

Powered by OrdaSoft!