asas logoASAȘ, Mat4Rail Projesi ile Horizon 2020 Shift to Rail Programına Kabul Edilen İlk Türk Firması Oldu

Geçtiğimiz aylarda Asaş’ın da dahil olduğu Horizon 2020 (AB Projeleri Çerçeve Programı) Shift to Rail programı kapsamında yer alan Mat4Rail projesi kick off toplantısı 4-5 Ekim tarihlerinde San Sebastian-İspanya’da yapıldı. Projede, İspanyol Ar-Ge kuruluşu CITEDEC koordinatörlüğünde, 7 ayrı ülkeden (İspanya, İsviçre, İsveç, Türkiye, Almanya, Avusturya ve Belçika) 16 farklı firma yer alıyor. 

 

 

 

asas a51 2a

AB tarafından odaklı çağrılarla desteklenen uluslararası konsorsiyum projeleri kapsamında, 4-5 yıllık dilimler halinde çerçeve programlar açıklanarak güncelleme yapılıyor. 2014-2020 yılları arasında uygulanan çerçeve program Horizon 2020 (Ufuk 2020) adıyla anılıyor. AB Üyesi ülkeler ve henüz üye olmayan ülkelerin yıllık olarak verdikleri mali destek, bu projeler ile özel şirketler veya kamu şirketlerine projeler vasıtasıyla dağıtılıyor.

Türkiye şimdiye kadar Avrupa Birliği Projelerine sağladığı maddi katkıyı geri döndüremediği için Horizon programı kapsamında, AB katkı payını ülkeye geri kazandırmayı ve yeni projeler yaparak gelişimini arttırmayı amaçlıyor. Shift to Rail başlığı altındaki “2R-CFM-IP1-01-2017: Development of new technological concepts towards the next generation of rolling stock, applied to major subsystems such as Carbody, Running Gear, Brakes, Doors and Modular interiors” çağrısına ASAŞ, Mart 2017’de Mat4Rail “Designing the railway of the future: Fire resistant composite materials and smart modular design” projesi ile başvuruda bulundu ve Haziran 2017’de projenin kabul edildiği açıklandı. Avrupa Birliği tarafından desteklenen Shift to Rail programı kapsamında Türkiye’de ilk defa bir firma Mat4Rail projesi ile AB’den hibe almaya hak kazandı.

Mat4Rail projesi; geleceğin demiryolu taşıtlarında yangın, dayanımı yüksek, yenilikçi malzemeler kullanılması ile ağırlık hafifletme, ısı yalıtımını geliştirme, ses izolasyonunu artırma ve inovatif, akıllı, modüler dizaynlar ile kullanıcının konfor seviyesini artıran iç mekân tasarımlarının yapılması başlıklarından oluşuyor. Söz konusu proje kapsamında ASAŞ, inovatif çıkış kapısı tasarımında rol alacak. Ar-Ge projeleriyle nitelikli ürünlerin, yenilikçi proseslerin geliştirilmesi çalışmaları için her geçen yıl daha çok kaynak ayıran ASAŞ, ülke ekonomisine katkıda bulunmanın yanı sıra uluslararası proje yapma deneyimini ve işbirliği kültürünü de geliştirmeyi hedefliyor.

ASAŞ became the first Turkish Company accepted to Horizon 2020 Shift to Rail Program with Mat4Rail Project

The kick-off meeting of Mat4Rail Project in scope of Shift to Rail program of Horizon 2020 (EU projects Framework Program) which ASAŞ got into was realized in San Sebastian-Spain on 4th and 5th September. 16 different companies participated from 7 countries coordinated by CITEDEC, a Spanish R&D establishment in the Project.

 

asas a51 2b

Powered by OrdaSoft!