fastaner logoÇetin TECDELİOĞLU, Festaner Fuarı’nı Değerlendirdi

İDDMİB (İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çetin TECDELİOĞLU ile Festaner Fuarı’nı değerlendirdik.

 

 

 

 

 

fastaner

BAKİEL sektörü 2018 yılı ihracat rakamlarını paylaşabilir misiniz?

BAKİEL Sektörünün 2018 toplam ihracat rakamı 1,67 milyar dolardır. Alt sektör bazında rakamlar ise, Bağlantı Elemanları sektörü: 842,5 Milyon dolar; Kilitler, Bina Donanımları, Mobilya Aksesuarları 670,9 Milyon dolar, El Aletleri 162,7 Milyon dolar.

2017’ye göre değişim ise; Ocak-Aralık döneminde El Aletleri Sektörü ihracatında %1’lik düşüş yaşanmış, kilit ve bina donanımları sektöründe ise %8’lik bir artış, bağlantı elemanları sektöründe ise %24’lük bir düşüş gerçekleşmiştir.

Sektör 2019 yılına nasıl başladı? Sektörün 2019 yılı hedeflerini paylaşabilir misiniz? (İhracat rakamları, faaliyetler, hedef pazarlar)

BAKİEL sektörü 2019 yılına özellikle Bağlantı Elemanları Sektöründe olumlu bir ivme ile başladı. Ocak-Şubat ihracat verilerine baktığımızda El Aletleri sektörü ihracat rakamlarında geçtiğimiz yıla göre %63’ün üstünde bir artış bulunmaktadır. Bağlantı elemanları ve kilitler, bina donanımları, mobilya aksesuarları sektörlerinde de ortalama %4’lük bir düşüş söz konusudur. BAKİEL sektörü Ocak-Şubat döneminde 2018 aynı dönemine göre ihracat %3,91 artmıştır.

Sektöre yönelik bu yıl iki önemli fuara İDDMİB olarak katılım sağlıyoruz. Fit Show İngiltere-Pencere ve Aksesuarları Fuarı ve Interzum Köln. Ayrıca İDDMİB olarak BAKİEL sektörüne yönelik 2019 yılında 3.’sünü başlattığımız Ur-Ge projemize de firma başvuru ile devam etmekteyiz.

Fastener Fair Fuarı’na Türkiye’den kaç firma katıldı? Önceki fuarın katılımcı ve ziyaretçi raporu nasıldı?

İDDMİB ile birlikte 54 Türk katılımcı fuarda yer almıştır. Bir önceki Fastener Fair Stuttgart 2017 yılında gerçekleşmiştir. (fuar iki yılda bir düzenlenmektedir). 2017 yılındaki fuarın 832 katılımcısı olmuş, 11.060 ziyaretçi gelmiştir. Fuarın ziyaretçi sayısında düzenli bir artış yaşandığını görüyoruz. Bu yılda bu sayının daha da artacağını düşünmekteyiz (2015 yılına göre ziyaretçi sayısı 2017’te %4 artmış.).

fastaner 58

Fastener Fair Fuarı’nın sektöre ne gibi avantajlar sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Dünya çağında işletmelerini geliştirmek için bu sektördeki firmalara yeni fırsatlar sunan Fastener Fair Turkey- Bağlantı ve Sabitleme Elemanları fuarı, bağlantı elamanları sektörüne odaklanmış bir ticaret fuarıdır. Otomotiv, inşaat, enerji, beyaz eşya vb. gibi çok geniş sektörler için bağlantı ve sabitleme elemanları teknolojisini belirleyen ve kaynak sağlayan mühendisler, alıcılar, satıcılar ve distribütörlerin de içinde bulunduğu yüksek nitelikli profesyonel ziyaretçi hedef kitlesine ürün ve hizmetlerini sergileme fırsatı sunmaktadır.

Fastener Fair Fuarı ile sektör hangi ülkelerdeki hedef kitlesine ulaşıyor?

Fastener Fair Stuttgart 2017 yılında 86 farklı ülkeden 11.060 ziyaretçiyi ağırlamıştır. Fuarı en çok ziyaret eden ilk 10 ülke ise; Almanya, İtalya, Birleşik Krallık, Fransa, Tayvan, Polonya, İspanya, Hollanda, Türkiye ve Çek Cumhuriyeti’dir.

Eklemek istedikleriniz…

Türkiye’ de bağlantı elemanları sektörü BESİAD adında bir STK’ ya sahip. Fastener Fair fuarında 54 Türk katılımcının olmasında BESİAD’ın payı oldukça büyüktür. Gerek bu açıdan gerekse bağlantı elemanları sektöründe yer alan Türk firmaları için BESİAD’ın varlığı mühimdir. Ayrıca şu da belirtilmelidir ki, Fastener Fair İstanbul’da BESİAD destekleriyle dört kez organize edilmiştir.

Çetin TECDELIOĞLU evaluated the Festaner fair

We interviewed with the Vice Chairman of the Board of İDDMİB (İstanbul Ferrous and Non-Ferrous Metal Exporters’ Association), Çetin TECDELİOĞLU, about the Fastener Fair.

Powered by OrdaSoft!