asistalTeknolojiyi Yakından Takip Eden Firma: Asistal Alüminyum

“Genel olarak İnşaat, mimari uygulamalar, elektrik, makine-sanayi, mobilya sektörü, beyaz eşya sektörü, otomotiv gibi sektörlere profil üretimi konusunda hizmet vermekteyiz” Asistal Alüminyum Teknik Ofis ve Ar-Ge Yöneticisi Yüksek Mimar Ayla ÇELİK ile bir röportaj gerçekleştirdik.

 

 

 

 

asistal 57a

Röportajımıza başlarken sizi tanıyabilir miyiz?

Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi’nde de Ankara başta olmak üzere, yaygın satış ağına sahip olan Asistal Alüminyum, 1994 yılından bu yana hizmet vermektedir. Fabrikamız Kırklareli Organize Sanayi bölgesi içinde yer almakta olup, 44.500 m²’lik açık alan üzerinde 22.500 m²’lik kapalı alana kuruludur. Son teknolojik gelişmeleri takip eden fabrikamızda 1 adet 4 inç, 1 adet 6 inç 1 adet de 7 inç 3 farklı kuvvet ve büyüklüğe sahip preslerimizde farklı ebatlarda profil üretim taleplerini karşılamaktayız. Aylık 1250 ton, yıllık 15.000 ton üretim kapasitesine sahip fabrikamızda EN AW 6060-6063, EN AW 6082-6005-6061 alaşımlarının yanı sıra EN AW 3003 ve EN AW 5754 gibi özel alaşımlarla da üretim yapılabilmektedir. Mayıs ayı sonu gibi 5 inç’lik 4. presimizi faaliyete geçecek olup, onunla birlikte aylık üretim kapasitemiz 1.600 ton olarak artacaktır.

En son teknolojik gelişmelere göre yenilenen ve kapasitesi artırılan Elektrostatik toz boyama ve ahşap transfer kaplama tesisimiz de 7,50 mt kadar profillere yüzey işlem uygulanabilmektedir. Boyama tesisimizde aylık 1000 ton, yıllık ise 12.000 ton profil boyanabilmekte. Aylık ahşap transfer kaplama kapasitemiz 150 ton, yıllık ise 1.800 tondur. Max 7 mt profillere eloksal kaplama yapılabilen tesisimizde, eloksal kaplama kapasitemiz aylık 1100 ton, yıllık 13.200 ton dur.

Kalite standartları çerçevesinde üretim yapılan çevreye duyarlı tesisimizde, 15m³/saat kapasiteli (360 m³/gün) kimyasal arıtma ünitemiz ile geri kullanılabilir su elde edilebilmektedir.

Firmanızın yapılanması ve faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız üretim fabrikası Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu olup, kendi bünyesine bağlı bölge müdürlükleri ile müdürlüklere bağlı depo ve satış mağazaları ile hizmet vermektedir. Çorlu genel merkez, merkeze bağlı Çorlu Yeni Sanayi, Edirne, Keşan, Tekirdağ, Lüleburgaz, Çerkezköy şubeleri, Yenibosna İstanbul Bölge Müdürlüğü ile ona bağlı Pendik şube, İzmir Bölge Müdürlüğü ile ona bağlı Menderes şubesi ile yurtiçinde satışa ağımız bulunmakta. Yurtdışında da depolarımız ve bayilerimiz var özellikle Bulgaristan Sofya ve Irak da bölgede etkin satış ağına sahip bayilerimiz ile hizmet vermekteyiz.

Genel olarak İnşaat, mimari uygulamalar, elektrik, makine-sanayi, mobilya sektörü, beyaz eşya sektörü, otomotiv gibi sektörlere profil üretimi konusunda hizmet vermekteyiz.

Ağırlıklı olarak inşaat sektöründeyiz, alüminyum Mimari Sistemler (kapı-pencere sistemleri, cephe sistemleri, katlanır kapı ve sürme sistemler, ofis bölme sistemleri), dış mekan çözümlerine ait sistemler ( tek camlı ve ısı camlı cam balkon sistemleri, tek camlı ve ısı camlı giyotin sürme sistemler, bioklimatik pergola, panjur sistemleri) ile bu sistemlerin aksesuarları, diğer tamamlayıcı ürünler olarak nitelendirdiğimiz kutu profiller, menfez profilleri, panjur profilleri, küpeşte profilleri, güneş kırıcı profiller gibi standart profiller ile müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Hangi ürün gruplarınız ile marka bilinirliğinizi sağlamaktasınız?

Belli bir tek ürün ile ön planda olduğumuzu söylemek doğru olmaz. Farklı bölgelerde farklı ülkelerde talepler değişmekte buna bağlı olarakda ön plana çıkan ürünlerimiz değişkenlik göstermekte. Balkanlarda oval ve ekonomik serilerimiz TE56 ve TE62 ön plana çıkarken soğuk bölgelerde TH68 ve TH78 gibi hem ısı değeri hem de profil et kalınlığı fazla olan sistemlerimiz ön plana çıkmakta. Afrika ve Irak gibi sıcak ülkelerde yalıtımsız sistemlerimizin satış oranları daha fazla olmakta.

Yine yurtiçinde Ege ve Akdeniz gibi tatil yerlerinin fazla olduğu gerek yurtiçi gerek yurtdışında katlanır kapı FDT62, kaldır-sür sistemimiz LS60 ve SL38T sistemlerimiz, normal sürme sistemlerimiz ile ön plana çıkmaktayız.

Son yıllarda yatırım olarak hız kazandırdığımız dış mekan sistemlerimiz (bioklimatik pergola, panjur ve giyotin sistemleri) ile de adımızı duyurmaya başladık.

Türkiyede sektörel olarak ilk olduğumuz 3D ürün kataloğumuz da bu anlamda bizi diğer firmalardan bir adım öne taşıyan diğer çalışmamız oldu.

 

3D kataloğunuzdan bahsedebilir misiniz?

Artık bilişim çağındayız ve hayatımızın her safhasında yer almakta. Biz de teknolojik yenilikleri sektörümüze nasıl etkili olarak adapte edebilirizi sorgularken popülaritesi son yıllardan artan Sanal Gerçeklik ten faydalanmak istedik. Sanal gerçekliği kendimize nasıl adapte edebilirizi kurguladık ve 3D olarak yeni kataloğumuzu hazırladık. Yaklaşık 25-30 tane sistemimiz var. Müşterilerimiz sistemlerimizi üç boyutlu kesit olarak görmek istiyor. Hepsinin kesitini hazırlayıp taşımamız ve sunmamız özellikle uzak mesafelerde bulunan müşterilerimize ulaştırmak adına zor. Buradan yola çıkarak arttırılmış gerçeklik yazılımını kataloğumuza uyguladık ve sistemlerimize ait üç boyutlu kesit görüntülerini sanal ortama aktardık. Bu sanal görüntülerin algılanabilmesi için de bir yazılım firmasına uygulama hazırlattık. Google Store ve App Store’lardan indirebileceğiniz uygulamamız ile her türlü akıllı telefonunuzu, tabletinizi kullanarak kataloğumuz üzerinden 3 boyutlu olarak ürünleri görüntüleyebilirsiniz. Bu uygulamanın en önemli özelliği de 3D olan ürün görsellerini 360 derece hareket ettirip, her açıdan detayları görebilmeniz. Bunun için dünyanın öbür ucundaki müşterinize sistemleri gösterebiliyorsunuz. Basılı kataloğa gerek yok, internet ortamındaki PDF kataloğumuzdan faydalanabilirsiniz. Bu uygulamaya Arttırılmış gerçeklik, İngilizce karşılığı ile ‘Augmented Reality’ deniliyor. Türkiye’de bu alanda sektörel bazda bir ilke imza attık. Başka hiçbir alüminyum sistem firmasında bu tarz bir katalog uygulaması yok şu an için. Mutlaka takipçilerimiz olacaktır ama önemli olan bir ilke imza atmaktı.

asistal 57b

Markanızın kalite politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında neler söylemek istersiniz?

Bu anlamda Entegre Yönetim Sistemi Politikamız sanırım sorunuzu cevaplayacaktır.

-Dünya pazarındaki rekabetin öngördüğü koşulsuz müşteri memnuniyeti için yüksek kalite ve standartlarda alüminyum profil ürünleri üretmek.

- Ulusal/ Uluslararası yasal düzenlemelere eksiksiz uymak.

-Tüm faaliyetlerimizi insan ve çevre odaklı sürekli gözden geçirmek. Faaliyetlerimizden kaynaklanan olumsuz çevre etkilerini en aza indirmek, iş kazaları ve meslek hastalıklarını önlemek için gerekli tedbirleri alıp iyileştirme çalışmalarını yapmak.

- Entegre Yönetim Sistemimizi daha verimli ve etkin kılmak için çalışanlarımızın bilinç ve sorumluluğunu geliştirip yaygınlaştırmak.

- Süreçlerimizi risk odaklı yaklaşım ile yönetip, sürekli iyileştirmek.

- Ürün emniyeti ve ürün sorumluluğu kapsamında ürünlerimizin üretiminde ve kullanımında ortaya çıkabilecek uygunsuzluklar nedeniyle müşteri zinciri içinde yer alan tüm firma ve şahısların üretim faaliyetlerinin, mallarının ve canlarının zarar görmesini engellemek-en aza indirgemek amacıyla uygulanacak reaksiyonları ve yetki sorumlulukları belirlemek.

- Kısıtlı doğal kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanmak.

- Yaşam döngüsü yaklaşımı ile atıkların azaltılmasını, ayrıştırılarak yeniden kullanımını, geri dönüşümünü ve gerekli olanların yasal ber tarafını sağlamak.

- Tüm rakip ve paydaşlarımıza örnek olmak. Teknolojik gelişmeler, toplumun talep, beklenti ve gereksinimlerini göz önüne alarak, politikamızla birlikte kalite, çevre ve iş sağlığı iş güvenliği uygulamalarımızı sürekli gözden geçirerek, iyileştirmek.

Yurtiçinde ve yurtdışında katılmayı planladığınız / katılım sağladığınız fuarlar nelerdir?

Yurtiçinde her sene Kapı-Pencere Fuarına katlıyoruz. Yurtdışında 2018- Eylül ayında Ukrayna Windol’viv fuarına katıldık, ilk defa katıldığımız bir fuardı, çok verimli geçti. 2019’da da yine mart ayında Kapı-Pencere Fuarına katılacağız. 2019 için başka fuar katılım planımız yok şu an için.

İhracat noktalarınız ile birlikte önümüzdeki dönemlerde hangi ülkeler ile ticari ilişkiler geliştirmeyi plandığınızı ifade eder misiniz?

Asistal Alüminyum olarak balkanlar başta olmak üzere, Avrupa, Ortadoğu, Orta Amerika, Afrika ülkeleri dahil 30’a yakın ülkeye ihracat yapmaktayız. Bu ülkelerin çoğunda uygulama yapan bireysel müşterilerimiz olmakla beraber, bayimiz olarak satış profili yüksek, depolara sahip şubelerimizde bulunmakta.

2018 yılını nasıl geçirdiniz?

2018 tüm ticari sektör ve firmaları etkileyen önemli döviz dalgalanmalarının yaşandığı sıkıntılı bir yıl olarak hepimizin hafızalarında yer etti. Bu kriz sürecini aldığımız stratejik kararlarla sıkıntısız ve küçülmeye gerek kalmadan yönetebildik. Bu anlamda ihracata ağırlık verdik. 2017’ye göre kıyasladığımızda yurtiçi pazarında %7, yurtdışı pazarında da % 10,7’lik artış ile 2018 yılını genel olarak verimli geçirdik.

Alüminyum mimari sistem satışlarımız da belirgin artışlarımız oldu. Mevcut sistemlerimiz de güncelleme ve geliştirme çalışmalarına devam ettik. Aksesuar anlamında da sektörün güçlü, gerek yurtiçi gerek yurtdışı firmalar ile çalışmalarımızı arttırıp kalitemizi yükseltmeye devam ettik. Ürün gamımıza yeni sistemler ekleyerek her alanda çözüm alternatiflerimizi arttırdık.

Boyahanemizi yeniledik. En son teknoljik gelişmelere sahip yeni fırınımız, düşük enerji ve gaz tüketimi ile çevreye olan duyarlılığımızı bir adım daha ileri taşımakla beraber, verimliliğimizi en üst seviyeye çıkarmamızda önemli rol oynadı.

2. termik fırınımızın kurulumunu tamamladık.

Otomotiv sektöründe de önemli adımlar atıp sektörün öncü firmaları ile çalışıp ihracatımızı bu anlamda da güçlendirdik.

Mekanik işlem bölümünü de faaliyete geçirmiştik 2017’de. 2018’de çalışmalarımız artarak devam etti. Özellikle Almanya başta olmak üzere birçok ülkeye mekanik işlem görmüş ürün olarak hizmet veriyoruz.

2019 yılına yönelik hedeflerinizden bahseder misiniz?

2019’da üretime kapasitemizi ve kalitemizi artırmaya yönelik planlamalarımız var; ekstrüzyonda 5 inçlik 4. presimizi yılın ilk 6 ayı içinde yani mayıs sonu gibi faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Yeni lojistik binamızın alt yapı çalışmaları başladı, 2019’da da devam edecek.

Üretim hattı ve depolama olarak tam otomasyona geçmeyi planlıyoruz, bu amaçla çalışmalara başladık, 2019 sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz.

İhracatımızı arttırmak yönelik çalışmalara 2019’da da devam etmek istiyoruz. İhracattaki müşterilerimiz sistem bazında bize daha çok güveniyorlar. Gerek mimari gerekse diğer sektörel özel profil çözüm taleplerinde de bizimle çalışmak istiyorlar. Firmamızın kurulduğu günden itibaren bu güveni oturtmak için çalıştık ve başardık da, bu çok önemliydi. 2019’da bunun üstüne koyarak, sistemlerimizi hem aksesuar, hem de genel anlamda daha fazla nasıl geliştirebiliriz diye düşünüyoruz. Bunun için Ar-Ge ekibimiz gerek yurtiçi gerek yurtdışı fuarları, firmaları takip edip gelişmeleri kendi bünyemizde de hayata geçirerek, müşterilerimizin taleplerini karşılamayı hedefliyoruz.

Bunun yanında otomasyon sektörü var, hizmet verdiğimiz diğer sektörler var, onlarla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Şu anda Almanya gibi büyük bir ülkeye mekanik işlem profil satıyoruz. Üretim kapasitemizi arttırmak için de yatırımlarımız devam ediyor.

Minimum enerji maliyeti ile üretim ve buna bağlı olarak çevre duyarlılığımız 2019’da da hedefimiz müşterilerimiz nezdinde bizim için önemli olan terminleri zamanında yapabilmek, hedef fiyatları tutturabilmek, yüksek üretim kalitesini sağlamak, hizmet ve servis kalitemizi arttırmak, çalışanlarımız için daha huzurlu çalışma ortamı ve yeni istihdam sağlamak 2019 hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

Company Which Follows the Technology Closely: Asistal Aluminum

We realised an interview with Asistal Aluminum Technical Office and R & D Office’s Manager, Master Architect Ayla ÇELİK who said ‘‘We are providing profile production services to the sectors such as, construction, architectural applications, electricity, machinery-industry, furniture, white goods and automotive.’’

 

asistal 57c

Powered by OrdaSoft!