mor aluminyum logo“Fuarlar Sayesinde Hedef Kitleye Ulaşabiliyoruz”

“Mor Alüminyum olarak yurtiçinde olduğu gibi, yurtdışında da müşterilerine kaliteli hizmet ve ürün ulaştırma gayreti içinde olup Polonya, Almanya, Fransa, İngiltere, Malta, Macaristan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, İsrail, Azerbaycan gibi ülkelere ihracat yapmaktayız” diyen Mor Alüminyum Genel Müdürü Ahmet ÖZKASAP röportaj sorularımızı cevapladı.

 

 

mor aluminyum 55a

Öncelikle firmanızı tanıyabilir miyiz?

Mor Alüminyum yıllık 18 bin ton üretim kapasitesi ile Ankara’da lider alüminyum ekstrüzyon üreticisidir. Müşterilerinin proje hedef ve beklentilerine ulaşmaları için profil tasarımı ve ürün geliştirme konularından başlamak üzere teknik destek vermekte, ekonomik çözüm önerileri konusundaki olumu tecrübelerini müşterilerine aktarmaktadır.

Mor Alüminyum’da farklı kapasitelerde 700, 1.100, 1.650 ve 2.500 tonluk 4 adet ekstrüzyon pres hatları yer almaktadır. Yıllık 18 bin ton üretim kapasitesine sahip alüminyum ekstrüzyon profil tesisimizde farklı ebatlı profiller tecrübeli çalışanlarımızın kontrolünde uluslararası kalite standartlarında üretilmektedir. Mor Alüminyum birim ağırlığı 50gr/m ile 18kg/m ağırlığındaki profilleri üretebilmektedir.

Mor Alüminyum strateji ve hedeflerine ulaşmada en uygun sistemi devam ettirmek için alüminyum profil imalatında kullanılan İSO 9001:2015 / TS 754-1 / TS 755-1 ve CE belgeleri bulunmaktadır.

Eloksal tesisimiz yıllık 7.200 ton kapasitelidir. Tesisimizde Natural Eloksal –Mat Kahverengi Eloksal – Mat Bronz Eloksal –Mat Siyah Eloksal - Satine Eloksal –Parlak Beyaz Eloksal – Parlak Bronz Eloksal – Parlak Siyah Eloksal - E6/EV1 Eloksal renkleri kaplanabilmektedir.

Boya tesisimiz yıllık 2.800 ton kapasitelidir. Ral renklerinin yanı sıra özel projelerde kullanılmak üzere özel efekt renk tonlarında da boya yapabilmektedir.

Mekanik işlem tesisimizde, solar panel çerçeve işleme profil makinesi, CNC tezgahı, eksantrik pres makinaları, dik işleme kopya freze makinaları ile hizmet vermektedir.

İmalatını ve satışını yaptığınız ürünlerinizden bahseder misiniz?

Solar sistem, cam balkon sistemleri, standart profiller, sigma profilleri, tente sistemleri, asansör, otomotiv, mobilya, elektrik-elektronik, soğutma, aydınlatma, klima, medikal gibi birçok alanda hizmet vermekteyiz.

Yurtiçi ve yurtdışı satışlarınızdan bahseder misiniz?

Mor Alüminyum olarak yurtiçinde olduğu gibi, yurtdışında da müşterilerine kaliteli hizmet ve ürün ulaştırma gayreti içinde olup Polonya, Almanya, Fransa, İngiltere, Malta, Macaristan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, İsrail, Azerbaycan gibi ülkelere ihracat yapmaktayız.

Satış - pazarlamada yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?

Alüminyum sektöründe yıllardır yaşanan sıkıntılar 2018’e geldiğimizde halen devam ediyor. Hammadde de dışa bağımlılığımızdan kurtulamıyoruz ve yakın zamanda bu konuda planlanan bir yatırım görünmemektedir. Böylece fiyat istikrarı yakalayamıyoruz. Kar marjlarının dip seviyelerde olduğu, vadelerin artık çığırından çıktığı bir sektör içerisindeyiz. Müşteriyle anlaşılan vadelerde ödeme almak neredeyse imkansız hale geldi. Bunun gibi daha birçok sebep sayabiliriz. Satışlarımız iyi seviyede fakat tahsilata ayırdığımız zaman yeni müşteri portföyü oluşturmak için ayırdığımız zamandan daha çok. Piyasada ki tahsilat sıkıntıları açıldığı zaman sektörümüz bir nebze rahatlayıp yeni projeler ve yatırımlarla ivme kazanmaya devam edeceğini düşünüyorum.

Yurtiçinde ve yurtdışında katıldığınız fuarlar hangileridir?

Bu yıl Almanya Duesseldorf’daki Alüminyum Messe Fuarı’na 6. kez katılmış bulunmaktayız. Dünyanın en büyük alüminyum fuarlarından biri olması sebebi ile hedef kitleye ulaşabildiğimiz ve ihracat potansiyelimizi artırma açısından çok önemli gelişmelerle dolu verimli bir fuar oldu.

Uluslararası fuarlar sayesinde kendimizi daha iyi ifade etme ve geniş bir potansiyel müşteri kitlesi ile bir araya gelme fırsatını buluyoruz. Bu sayede pazarın ve sektörün nabzını daha iyi yakalayabildiğimizi düşünüyoruz.

Önümüzdeki dönemde yapacağınız yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

Sektörde hızla gelişmekte olan bir firmayız. Şu an 15 bin m² kapalı, 20 bin m² alanda hizmet vermekteyiz. Yer sıkıntımız var. Daha geniş bir alanda müşterilerimize hizmet vermeyi planlıyoruz. Bu alanda yatırım için uygun bir yer araştırıyoruz.

Son olarak okuyucularımıza iletmek istediğiniz herhangi bir konu varsa lütfen belirtiniz?

Win&ART PROJE ve ALU&Art Dergilerinin sektörümüze sağlamış olduğu katkılarından dolayı sizlere teşekkürü bir borç bilir, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

‘“We Reach Audience Thanks to Fairs’’

“As in the domestic market, Mor Alüminyum is also striving to supply its customers with high quality services and products, and exports to Poland, Germany, France, England, Malta, Hungary, Saudi Arabia, United Arab Emirates, Egypt and Israel.’’ - Ahmet Özkasap, Mor Alüminyum’s General Director, answered our interview questions.

 

mor aluminyum 55b

Powered by OrdaSoft!