tuyap samsun logoTüyap Samsun 4. İnșaat Fuarı Bölge Ekonomisine Güç Katacak

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat ALAGÖZ, Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde 22 - 25 Mart 2018 tarihlerinde gerçekleşecek Tüyap Samsun 4. İnşaat Fuarı hakkında sorularımızı yanıtladı. Fuarın Bölge ekonomisine güç katacağına vurgu yapan Alagöz; “Geçtiğimiz yıl başarılı bir şekilde kapattığımız Tüyap Samsun 3. İnşaat Fuarımızın ivmesini bu yıl daha yukarıya taşımak için çalışıyoruz. Geri sayımın başladığı fuarımızda yeni iş bağlantılarının kurulmasını amaçlıyoruz. Fuarımız sayesinde bölgenin, ticari hacmini artırmasını bekliyoruz” diyerek görüşlerini dile getirdi.

 

 

tuyap samsun 51a

Tüyap Samsun İnşaat Fuarı ile ilgili değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz fuarda ürün çeşitliliği ve kalitesiyle fuara damgasını vuran katılımcı firmalar önümüzdeki yıllarda ülke genelinde ve yurt dışında markalaşarak bölgeyi ve kendilerini inşaat sektöründe öne çıkaracaklarını tekrar gözler önüne serdi. Fuarımız, Samsun başta olmak üzere tüm bölge yatırımlarına yön verecek ve sektörün bölgedeki ticari hacmini artıracak nitelikte bir organizasyon oldu.

Sektördeki yeniliklerin sergilendiği fuarımızda; çatıdan tabana, dış cepheden kapı pencereye, izolasyon ve boya malzemelerinden yalıtıma, tesisattan inşaat makinelerine kadar çok geniş ürün yelpazesi ile yurtiçi ve yurtdışından gelen 33 binin üzerinde ziyaretçiye aradıklarını bulabilme imkanı sunduk.

Yurt dışında bulunan Tüyap temsilcilikleri kanalıyla gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sonucunda Gürcistan, İran, Lübnan, Tunus, Kuveyt, Irak, Mısır, Suudi Arabistan, Çin olmak üzere 9 ülkeden 100’ü aşkın işadamı, Samsun 3. İnşaat Fuarında katılımcı firmalarımızla bir araya gelerek ikili görüşmeler gerçekleştirdiler. Fuar süresince yurt dışından gelen iş adamları uluslararası mal ve hizmet satın alımları, bayilik ve inşaat projeleri hakkında önemli bağlantılar kurarak, ülke ve bölge ihracatı için çok önemli ve faydalı adımlar attı. Yabancı işadamlarımız aynı zamanda fuar vesilesiyle Samsun’un ve Karadeniz Bölgemizin doğal ve kültürel özellikleri ile de tanışmış oldular. Başka bir deyişle fuarımız ticari hayatın yanı sıra bölge turizmimize de katkı sağladı.

Suudi Arabistanlı iş adamları su tankeri, seramik ve kapı, Iraklı iş adamları çelik kapı, küvet ve yer döşemeleri firmaları ile satın alma öncesi önemli bağlantılar kurdu. İranlı iş adamları çelik kapı, ofis ve daire içi kapı, banyo dekorasyonu ve küvet üreticisi firmalar ile ülkelerinde gerçekleştirecekleri projeleri için birebir iş görüşmeleri yaptı. Gürcistan’dan gelen ve otel projeleri için katılımcı firmalardan tuğla, kiremit ve güneş enerjisi firmaları ile görüşen yabancı iş adamları, detaylı bilgiler alarak fiyat teklifleri ve proje süreçlerinin devamı için önemli iş bağlantıları oluşturdu.

İzmir’den Antalya’ya, Çorum’dan Erzurum’a kadar 20’den fazla şehirden Samsun 3. İnşaat Fuarını ziyaret eden sektör firmaları, katılımcı firmalar ile ürün ve hizmetleri hakkında verimli görüşmeler gerçekleştirerek bayilik ve mal alımı konusunda önemli iş bağlantıları kurdular. Samsun 3. İnşaat Fuarı süresince önemli satışlar, satın almalar gerçekleşti ve firmalara 2017’nin ilk çeyreğinde önemli ve pozitif finansal ivme kazandırdı. Kurulan ticari bağlantılar, önümüzdeki dönemlerde de pek çok ürün satışı ve anlaşmanın gerçekleşeceğinin sinyallerini verdi.

Fuar 2017 yılında önemli oranda gelişim gösterdi. Konuya dair neler söylemek istersiniz?

Geçen yıl 29 bin civarında ziyaretçi almış olan bu fuar, bu yıl 33 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlamış durumda. Geçen yıla oranla ziyaretçi sayısında % 13’lük bir artış söz konusudur. Önemli olan fuarı ziyaret eden kişilerin profesyonel ve hedef ziyaretçi olmasıdır, Fuarımızda bunu da başardığımızı gönül rahatlığı ile ifade etmek isterim.

Ulaşmış olduğu bu büyüklükle fuarımız kendi sahasında ülkemizin önemli fuarları arasına girmiş bulunmakta. İki salonda düzenlemiş olduğumuz fuarda yer alan 80 katılımcı firma ürünlerini sergiledi. Birbirinden önemli markaların fuarda yer almasının yanı sıra katılımcı firmaların tamamına yakınının özel tasarımlı, şık stantlar ile fuara katılım sağlamaları bizleri oldukça mutlu etti. Etkili stant tasarımları, ürünlerini sergileyen firmaların kalitesi açısından dolayısıyla fuarın da kalitesini yansıtan önemli unsurlardan bir tanesidir.

Yüz yüze ziyaretlerimizde ve anketlerimizde stant açan firmaların iş bağlantıları kurduklarını ve sonuçlarından çok memnun olduklarını öğrendik. İş adamlarımıza yeni pazarların ve ihracat konusunda yeni fırsatların sağlandığı bir fuar gerçekleştirmiş olmaktan mutluyuz. Fuarımızın bu başarıya ulaşması için sarf ettiğimiz çabanın arkasındaki en büyük motivasyonumuz Tüyap Fuarcılık Grubu Yönetim Kurulu Başkanımız Bülent ÜNAL’ın Anadolu Fuarcılığına ilişkin vizyonu ve Samsun’un sahip olduğu potansiyele inancı olmuştur.

Fuarımızın başarısındaki önemli unsurlardan bir tanesi de Samsun’daki idarecilerimizin, Samsun fuarlarımıza birlik ve beraberlik içerisinde sahip çıkmaları olmuştur. Bu kapsamda, fuarlarımıza her daim sahip çıkan Samsun Valimiz Osman KAYMAK’a, fuarımızın etkin bir biçimde tanıtımı konusunda bizlere büyük destek veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Yusuf Ziya YILMAZ’a, Samsun ekonomisinin geliştirilmesi amacı doğrultusunda fuarlarımıza büyük destek veren, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Salih Zeki MURZİOĞLU’na bu vesileyle şükranlarımızı sunmak isterim.

tuyap samsun 51b

Fuarda düzenlenen seminerlere dair bilgi verir misiniz?

Samsun 3.İnşaat Fuarı’nda “TMMOB Makine Mühendisleri, Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri ve Elektrik Mühendisleri Samsun Şubelerinin desteği ve işbirliği ile hazırlanan “Kentsel Dönüşüm, Yapı Denetim ve Yangın Tesisatları ve Mevzuattaki Değişiklikler, Yangın Algılama Sistemleri” konularında, konusunda yetkin panelistler tarafından sektörle ilgili gelişmeler, güncel sorunlar ve çözümleri hakkında detaylı bilgiler verilen paneller gerçekleştirildi.

Fuar tanıtımlarınızı hangi kanallar üzerinden gerçekleştirdiniz?

Yurt içinde ve hedef ülkelerde tanıtım ve pazarlama çalışmaları yaptık. Dijital pazarlama, sosyal medya, ulusal ve yerel gazeteler, radyo ve birçok önemli noktada giantboard, billboard reklamları ile göz önündeyiz. Tüyap için pazarlama ve tanıtım, fuarlarımızın olmazsa olmaz en büyük yatırımıdır.

2018 yılında gerçekleşecek fuarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Samsun 4. İnşaat Fuarı, 22 - 25 Mart 2018 tarihinde gerçekleşecektir. Fuarımız 22-23-24 Mart 2018 tarihinde 10.00 - 19.00, 25 Mart 2018 tarihinde ise 10.00 - 18.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacaktır.

Son olarak eklemek istediğiniz farklı bir detay söz konusu mu?

Türkiye’nin her zaman profesyonel yayın kuruluşlarına ihtiyacı var. ALU&Art ve Win&ART Proje dergileri olarak gerçekten profesyonel işlere imzanızı atıyorsunuz. Marka bilinirliği ve okunurluğu Türkiye sınırlarını aşmış bir yayın kuruluşu olarak, şahsınıza ve ekibinize teşekkürlerimizi ileterek, çok daha uzun yıllar sektörün nabzını tutmanızı temenni ediyorum.

Tüyap Samsun 4th Construction Fair Power to Regional Economy

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş. General Manager Cihat ALAGÖZ, Tüyap Samsun Fair and

Tüyap Samsun 4th Construction Fair will take place at the Congress Center between 22 - 25 March 2018 He answered our questions about. ALAGÖZ emphasized that the fair will strengthen the regional economy; “Tüyap Samsun 3rd Construction Firm, which we successfully closed last year, we are working to move up this year. The countdown begins with our new business contacts. We expect the region to increase trade volume thanks to our franchise” he said.

Powered by OrdaSoft!