talsad logoAli KİBAR; “İş Dünyası Siyasi Gündemden Uzak Durarak Yoluna Devam Etmeli”

Hannover Messe Ankiros Fuarcılık A.Ş. tarafından 5-7 Ekim 2017 tarihleri arasında, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek ALUEXPO 2017 – 5. Uluslararası Alüminyum Teknolojileri, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı öncesinde sektöre ilişkin görüşlerini bildiren Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği (TALSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali KİBAR; “İş dünyası siyasi gündemden uzak durarak yoluna devam etmeli” dedi.

 

 

talsad 49aa

TALSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali KİBAR sektöre ilişkin tüm merak edilenlere açıklık getirdi. Özellikle Avrupa ülkeleriyle yaşanan siyasi gerginliğin fuara ve sektöre yansımaları konusundaki soruları yanıtlayan KİBAR; iş dünyasının siyasi gündemden uzak kalıp, ilişkilerini kendi platformlarında sürdürerek yollarına devam etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Sayın Başkan alüminyum sektörü ve yeni pazarlar hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Alüminyum,  gelişmiş ülke pazarlarının tükettiği bir ürün. İnşaat, enerji, havacılık, ulaştırma, ambalaj, beyaz eşya başta olmak üzere hayatın her alanında kullanılıyor. Yeni teknolojilerin daha hafif metalleri tercih etmesiyle birlikte, bazı sektörlerde demirin yerini almaya başladı. Türkiye’de geçtiğimiz yıl % 7 büyüme gösteren sektörümüz, 2015’den itibaren kendini rehabilite ederek, yeni yatımlarında sanayi 4.0 devrimine uyumlu gelişmelere imza attı. Şimdilerde, ABD, Ortadoğu, Afrika ve Türkî Cumhuriyetleri’nde yeni pazarları hedefliyor.

Alüminyum sektörüne rakamsal olarak değinecek olursanız neler söylemek istersiniz?

Yaklaşık 2000 firma faaliyet gösteriyor ve 280 bini aşkın kişi istihdam ediliyor. Yıllık ihracat tutarı 2 milyar dolar olan sektör, yine yılda 2,5 milyar dolarlık hammadde ithalatı yapıyor. Alüminyum % 100 geri dönüştürülebilme özelliği nedeniyle de çevreci bir ürün olarak tercih ediliyor.

ALUEXPO Fuarı’na dair detay bilgi verir misiniz?

ALUEXPO 2017 Fuarı, 33 ülkeden 156’sı yabancı olmak üzere toplam 314 katılımcıyı, 77 ülkeden 11.000 sektörü yakından takip eden ziyaretçi ile buluşturacak.

Global alüminyum dünyasının tamamlayıcı bir platformu olma noktasına gelen ALUEXPO 2017, sektörün önde gelen uzmanlarıyla, yeni yatırımlar için Türkiye’nin potansiyel fırsatlarını değerlendirmek isteyen yabancı firmalar ve aynı zamanda farklı ülkeler ile işbirliği yapmak isteyen yerli firmaları yine bir araya getirecek.

Türkiye’nin önde gelen alüminyum üreticilerinin yer aldığı 9. holde profil, levha, folyo, külçe, çubuk gibi bitmiş veya yarı bitmiş alüminyum ürünler ile alüminyum pencere, kapı ve cephe kaplama sistemleri ve farklı endüstriler için alüminyum ürünler sergilenirken; 10. ve 11. hollerde, global alüminyum sektörünün önde gelen firmalarının da içinde bulunduğu yerli ve yabancı üretici ve tedarikçi firmalar, alüminyum üretiminde kullanılan ürün ve teknolojilerini tanıtacaklar. Tüm alüminyum sektörünü ve kullanıcılarını ALUEXPO 2017 Fuarı’na davet ediyoruz.

 

talsad 49bb

8. Alüminyum Sempozyumu’na dair neler söylemek istersiniz?

ALUEXPO 2017 Fuarı ile eş zaman ve mekânda, TALSAD, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası işbirliği ile 8. Alüminyum Sempozyumu da gerçekleştirilecek.

Sempozyum süresince sektörün önde gelen isimleri, uzmanlar ve akademisyenler alüminyum sektörü ile ilgili teknolojik gelişmeleri tanıtacak ve sektörde karşılaşılan problemlerin çözümü konusunda dinleyicilerle bilgi ve görüş paylaşımında bulunmak için etkin bir ortam yaratacaklar. Sempozyum; sektörü ekonomik, teknolojik ve bilimsel alanlarda irdelemeyi, yeni gelişmeler hakkında bilgilenmeyi ve Türkiye’nin alüminyum dünyasındaki yeri ve geleceği için bir vizyon oluşturmayı amaçlıyor.

Katılımcılar KOSGEB desteğinden faydalanabiliyor mu?

ALUEXPO 2017 Fuarları KOSGEB tarafından destek kapsamına alındı. KOSGEB desteği KOBİ boyutlu firmalara verilmektedir. Destekten faydalanabilmek için bağlı bulunulan KOSGEB İdaresi Müdürlüğü’ne başvurmak gerekiyor.

talsad 49cc

T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından sağlanan “Alım Heyeti” desteğine dair neler söylemek istersiniz?

ALUEXPO 2017 İhtisas Fuarına, yurt dışı tanıtım faaliyetlerinin yanı sıra uluslararası ziyaretçi sayısının artırılması amacıyla T.C. Ekonomi Bakanlığının koordinatörlüğünde düzenlenen “Alım Heyeti” programından destek geldi.

Alım heyeti programı kapsamında tüm alüminyum sektörünü hedefleyen heyet çalışmaları başlatıldı. Yurt dışından, alım heyeti kapsamında ziyaretçi olarak katılmak isteyen firma yetkilileri, bulundukları ülkedeki T.C. Büyükelçiliği’nin Ticaret Müşavirliğine başvurabilecekler.

Ali KİBAR; “The Business World Must Proceed Without Becoming a Part of Political Debates”

ALUEXPO 2017 - 5th International Aluminum Technologies, Machinery and Products Specialized Fair will be organized at the Istanbul Expo Center between October 5 – 7, 2017, by Hannover Messe Ankiros Fair Inc. The Chairman of the Board of Directors of the Turkish Aluminum Industrialists Association (TALSAD) Ali KİBAR stated: “Business world must keep progressing, while avoiding to become a part of political debates”.

Powered by OrdaSoft!