“İhracatın Metalik Yıldızları” Ödüllendirildi

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), 2020’de ihracata katkı sağlayan “İhracatın Metalik Yıldızları”nı düzenlenen bir törenle ödüllendirdi.

 

 

 

 

iddmib 73a

Türkiye’nin toplam ihracatına aralıksız katkı veren demir ve demir dışı metaller sektörü pandemi yılında da söz konusu katkıyı sağlamaya devam etti. Sektör 2020 yılını 8,4 milyar dolarlık ihracat ile genel ihracattan yüzde 4,6’lık pay alarak ve sanayi sektörleri arasında en çok ihracat gerçekleştiren altıncı sektör olarak tamamlamanın haklı gururunu yaşarken, İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) de başarılı ihracatçılarını ödüllendirdi. Ülke ihracatına katkı sunan ve ödüle layık görülen tüm firmaları tebrik eden İDDMİB Başkanı Tahsin ÖZTİRYAKİ, bu sene ihracat rakamlarının Türkiye’deki pandemi ve doğal afetler gibi olumsuzluklara rağmen bu zor dönemde önemli bir motivasyon kaynağı olduğunu söyledi. ÖZTİRYAKİ ayrıca bu dönemde tarihin en yüksek ihracat rakamına ulaşma başarısını yakaladıklarını belirtti.

Tahsin ÖZTİRYAKİ: “İhracatta Hedef Aşılacak”

Ödül töreninde konuşan İDDMİB Başkanı Tahsin ÖZTİRYAKİ, “2021 yılının ilk sekiz ayında da ihracatımızı yeni rekorlara taşımaya devam ettik. Yılın ilk sekiz ayında ihracatımızı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49 artırarak 7,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Yani ilk 8 ayda neredeyse geçtiğimiz yılın ihracat rakamını yakalamış durumdayız. Aynı dönemde ihracatımızı 1,5 milyon tondan 2 milyon tona çıkarmış olmamız rakamsal artışın sadece ham madde fiyatlarındaki artışa bağlı olmadığını gözler önüne seriyor. İlk kez son 12 aylık sektör ihracatımız 10 milyar dolar sınırını aştı.  Aşmayı başardığımız her ihracat hedefi gibi 2021 yılı ihracat hedefimiz olan 10 milyar doları da hep birlikte aşarak 11 milyar doların üzerinde bir rakamı yakalayacağız. 210 ülke ve bölgeye ihracat yaparak dünyada ayak basılmadık yer bırakmayan ihracatçılarımızı kutluyorum” dedi.

“Sınırda Karbon Düzenlemesi”ne Dikkat Çekti

Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında uygulanması öngörülen “Sınırda Karbon Düzenlemesi’”nin AB’ye olan ihracata ilave bir maliyet getireceğini aktaran ÖZTİRYAKİ, şunları söyledi: “Özellikle en çok ihracat yapan alt sektörümüz olan alüminyum ilk etapta ‘Sınırda Karbon Düzenlemesi’ kapsamına alınacak sektörler arasında yer alıyor.  Bu sürece hızlı uyum sağlanabilmesi için ‘Emisyon Test ve Belgelendirme’ altyapımızın AB tarafından tanınacak şekilde geliştirilmesi önem arz ediyor. Diğer taraftan firmalarımız kendi karbon emisyonlarını azaltma noktasında bilgilendirilmenin ötesinde yönlendirilmeye ihtiyaç duyuyor. Avrupa Birliği’nin, kendisi ile Gümrük Birliği içinde olan Türkiye’yi hem Yeşil Mutabakat’ın finansmanı hem de Sınırda Karbon Düzenlemesi konularında 3. ülkelerden ayrı tutması gerektiğini düşünüyoruz.”

iddmib 73b

Tahsin ÖZTİRYAKİ: “Ulusal Armatör Firma Kurulmalı”

Sektör ile ilgili sorunlara karşın çözüm önerilerini dile getiren ÖZTİRYAKİ, “İhracat demek lojistik demek. En kaliteli ve talep edilen malları da üretseniz, pazarlara hızlı ve uygun maliyetli ulaştıramadığınızda bunun bir kıymeti yok. Navlun fiyatları mal fiyatları ile yarışan ve özellikle uzak pazarlardaki rekabetçiliğimizi yok eden bir noktaya doğru ilerlemekte. Navlun fiyatları sadece bizi değil tüm dünyayı etkiliyor diyebilirsiniz. Doğrudur. Fakat lojistik noktasında yapacağımız açılımlar, rakiplerimize karşı avantaj yaratacak bir fırsat kapısını bizler için aralayacak. Bu noktada; küresel aktörlerle rekabet edebilecek ulusal bir armatör firma kurulmalı. Dünyanın stratejik noktalarında gemilerimize öncelik verecek limanlara stratejik yatırımların ve ‘Yurtdışı Lojistik Merkezleri’ konusunda yapılmakta olan çalışmaların ihracatımızın önünü açacağını düşünüyoruz.” dedi.

Finansman İhtiyacı Ele Alındı

Ham madde ile ilgili yaşadıkları sorunlara da değinen ÖZTİRYAKİ şunları aktardı: Bir diğer sorunumuz; artan ham madde fiyatları ve cirolara paralel olarak artan finansman ihtiyaçlarımız. Eximbank sigorta limitlerinin artırılması için yapılan her katkı ihracatımızı doğrudan olumlu etkiliyor. Diğer bir gerçek de bugün KGF desteğine her zamankinden çok ihtiyaç duyulmakta olduğudur. KGF desteğini güçlü bir kontrol mekanizması ile kaynak israfının önüne geçecek şekilde büyük-küçük ihtiyaç duyan tüm firmalar için kullanılabilir hale getirebilirsek finansman ihtiyacımızı rahatlatma noktasında önemli bir adım atılmış olacak.”

Rıza Tuna TURAGAY: “Hedef 211 Milyar Dolar İhracat”

Ödül töreninde konuşan ve Türkiye’nin gayet iyi bir sene geçirdiğini söyleyen Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna TURAGAY, “2020 yılını yüzde 1,8 büyüme ile kapattık. 2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7,2, ikinci çeyreğinde 21,7 büyüdük. İlk yarısında ise yüzde 14,3 büyüdük. Türkiye’nin gerçekleştirdiği 21,7 büyümede ihracatın net katkısı 6,9 puan. Bu açıdan tüm ihracatçılarımızı tebrik ediyorum. İlk 8 ayda ihracatımız yüzde 36,9 arttı ve 140,2 milyar dolara ulaştı. Ağustos ayında ise yüzde 51,8 arttı ve 18,8 milyar dolar oldu. Her ay bir rekor kırdık. Hedefimiz 211 milyar dolar ihracat. Bu hedefe de hep beraber ulaşacağız” dedi.

İsmail GÜLLE: “İhracatta Hem Değer Hem de Birimde Arttı”

Ödül töreninde konuşma gerçekleştiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail GÜLLE ise, “Yılın ilk 8 ayında, demir ve demir dışı metaller sektörümüzle, ihracatımızı yüzde 49 artırarak 7,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Sektörümüzden bir diğer iyi haber ise, birim ihracat değerinden geldi. Bu yılın ilk 8 ayında sektörümüz, ihracat birim değerini yüzde 18 artırarak 3,9 dolara yükseltti. İhracatımız artarken, birim ihracat değerimizin de yükselmesi, Meclisimizin öncelikli hedefleri arasında yer alıyor. 2021 yılında sektörümüz 210 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirme başarısını gösterdi. Yıl sonunda, sektörümüzün 10 milyar dolarlık ihracat hedefini aşacağına inancımız tam. İDDMİB çatısı altında yer alan her bir ihracatçımız, Türkiye’nin ticaret diplomasisinin saha neferleri olarak, bugünün yıldızı olmayı hak ediyor” ifadelerini kullandı.

Toplam 75 Ödül Verildi

“İhracatın Metalik Yıldızları” ödül töreninde 25 kategoride toplam 75 ödül verildi. Ayrıca 26 derneğe desteklerinden dolayı teşekkür plaketi sunulan etkinlikte İDDMİB İhracat Şampiyonları sırasıyla Kibar Dış Ticaret A.Ş., Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Asaş Alüminyum Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketleri oldu.

“Metallic Stars of Exports” Received Their Awards

Istanbul Ferrous and Non-Ferrous Metals Exporters Association (IDDMIB) delivered awards to the “Metallic Stars of Export” who contributed to exports in 2020.


İDDMİB 2020  İhracatın Metalik Yıldızları Ödülleri

    ALÜMİNYUM ÇUBUK VE PROFİLLER                                                                                               

1 SİSTEM ALÜMİNYUM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

2 ASAŞ ALÜMİNYUM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

3 SARAY DÖKÜM VE MADENİ  AKSAM SANAYİ TURİZM A.Ş.

    ALÜMİNYUM YASSI ÜRÜNLER     

1 KİBAR DIŞ TİCARET A.Ş.

2 ASAŞ ALÜMİNYUM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

3 TEKNİK ALÜMİNYUM SANAYİ A.Ş.

    ALÜMİNYUMDAN MAMÜL ÜRÜNLER                                                                                               

1 TUĞÇELİK ALÜMİNYUM VE METAL MAMÜLLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

2 ARSLAN METAL VE PLASTİK SAN. DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

3 ADÖKSAN DÖKÜM SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.

    ALÜMİNYUM DÖKÜM MAMÜLLER

1 ARSLAN ALÜMİNYUM A.Ş.

2 ASLAR PRES DÖKÜM SANAYİ TİCARET A.Ş.

3 K.D.S. PRES DÖKÜM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

BAKIR YASSI ÜRÜNLER                    

1 ALTEK DÖKÜM HADDE MAMÜLLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

2 ÖZER METAL SANAYİ A.Ş.

3 KAYALAR BAKIR ALAŞIMLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

    KAYNAK MALZEMELERİ                

GEDİK KAYNAK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

MAGMAWELD ULUSLARARASI TİCARET A.Ş.

ÖZYAŞAR TEL VE GALVANİZLEME  SANAYİ A.Ş.

    HIRDAVAT SEKTÖRÜ - EL ALETLERİ VE KESİCİ TAKIMLAR                                                        

1 İŞLER MAKİNA İMALAT SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.

2 CETA FORM  EL ALETLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

3 GÜNAŞ GÜNDÜZLER TARIM MAK. VE ALET. TİCARET SANAYİ A.Ş.

    HIRDAVAT SEKTÖRÜ - KAPI PENCERE CEPHE AKSESUARLARI

1 VORNE PENCERE KAPI SİSTEMLERİ PAZARLAMA DIŞ TİCARET A.Ş.

2 İNTER-PLAST PLASTİK DOĞRAMA AKS. SANAYİ VE DIŞ TİCARET A.Ş.

3 YELKEN KALIP PENCERE  KAPI AKS. VE METAL SANAYİ TİCARET A.Ş.

    HIRDAVAT SEKTÖRÜ - KİLİTLER

1 KALE KİLİT VE KALIP SANAYİ  A.Ş.

2 MESAN KİLİT A.Ş.

3 EREN İTHALAT İHRACAT PAZARLAMA  SANAYİ VE A.Ş.

    HIRDAVAT SEKTÖRÜ - MOBİLYA AKSESUARLARI                                                                        

1 SAMET  KALIP VE MADENİ  EŞYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

2 VORNE PENCERE KAPI SİSTEMLERİ PAZARLAMA DIŞ TİCARET A.Ş.

3 EDS ENJEKSİYON DÖKÜM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

    ALÜMİNYUM MUTFAK EŞYASI     

1 ALMESAN ALÜMİNYUM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

2 MEHTAP MUTFAK EŞYALARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

3 OMS  ULUSLARARASI TİCARET LTD. ŞTİ.

    PASLANMAZ ÇELİK MUTFAK EŞYASI                                                                                               

1 İSFA METAL TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

2 KORKMAZ DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ.

3 ÖZTİRYAKİLER MADENİ  EŞYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

    ENDÜSTRİYEL MUTFAK                

1 ÖZTİRYAKİLER MADENİ  EŞYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

2 BİLGE İNOKS SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

3 İNOKSAN  SATIŞ PAZARLAMA  SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

    ALÜMİNYUM İNŞAAT MALZEMELERİ                                                                                              

1 ALBOND ALÜMİNYUM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

2 SUNPARADİSE ALÜMİNYUM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

3 METAL YAPI HOLDİNG A.Ş.

    DEMİR ÇELİK İNŞAAT  MALZEMELERİ                                                                                            

1 PERİ SAKARYA İSKELE VE KALIP ÜRETİM  SANAYİ TİCARET LTD. ŞTİ.

2 ASİL KROM  EVYE SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

3 URTİM  KALIP VE İSKELE SİSTEMLERİ  SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

    İDDMİB İHRACAT ŞAMPİYONLARI                                                                                                 

1 KİBAR DIŞ TİCARET A.Ş.

2 SARKUYSAN  ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

3 ASAŞ ALÜMİNYUM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.


SEKTÖRE DESTEK VEREN DERNEKLER

AYİD - ALÜMİNYUM YÜZEY İŞLEM DERNEĞİ

GALSİAD-GİRİŞİMCİ ALÜMİNYUM VE SANAYİCİ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ

TALSAD- TÜRKİYE ALÜMİNYUM SANAYİCİLERİ DERNEĞİ

ASD- AMBALAJ SANAYİCİLERİ DERNEĞİ

İSTANBUL BAKIR VE PİRİNÇ SANAYİCİLERİ DERNEĞİ

TÜDÖKSAD- TÜRKİYE DÖKÜM SANAYİCİLERİ DERNEĞİ

HISİAD - HIRDAVAT SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ

MAKSDER-  MOBİLYA AKSESUAR SANAYİCİLERİ DERNEĞİ

PÜKAB-  PENCERE  ÜRETİCİLERİ KALİTE BİRLİĞİ DERNEĞİ

PASDER- PASLANMAZ ÇELİK DERNEĞİ

PASİAD- PASLANMAZ ÇELİK SANAYİCİLERİ VE İŞ ADAMLARI  DERNEĞİ

İMSAD-TÜRKİYE İNŞAAT MALZEMESİ SANAYİCİLERİ DERNEĞİ

İKSD - İSKELE KALIP SANAYİCİLERİ DERNEĞİ

KALİSDER- KALIP VE İSKELECİLER DERNEĞİ

TMB-TÜRKİYE MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ

TMMMB- TÜRKİYE MÜŞAVİR  MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİ

ETMK-ENDÜSTRİYEL TASARIMCILAR MESLEK KURULUŞU

İSTOÇ DER - İSTOÇ İŞADAMLARI SOSYAL YARD. ve DAYANIŞMA DERNEĞİ

SİLİVRİ SİAD - SİLİVRİ SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI  DERNEĞİ

Powered by OrdaSoft!