aluexpo 1Mustafa VARANK: “Avrupa’nın Üretim Üssü Olacağız”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, ALUEXPO 7. Uluslararası Alüminyum Teknolojileri, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı ile 10. Uluslararası Alüminyum Sempozyumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, Türk alüminyum sektörünün Avrupa’nın ikinci büyük tedarikçisi olduğunu belirterek, “2021 yılında sektör 5,1 milyar dolarlık ihracata imza attı. Alüminyumda Avrupa’nın üretim üssü olmak istiyoruz.” dedi.

 

 

 

aluexpo 1a

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, ALUEXPO 7. Uluslararası Alüminyum Teknolojileri, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı’na salgın şartlarına rağmen 29 farklı ülkeden 348 firmanın katıldığını ve alanında Avrasya’nın en büyük, Avrupa’nın ise ikinci büyük fuarının gerçekleştirildiğini dile getirdi. VARANK, fuar açılışında yaptığı konuşmada ekonomiye ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

En Yüksek Büyüme Oranı

Ekonominin 2021 yılının son çeyreğinde yüzde 9,1, yıl genelinde ise yüzde 11 büyüdüğünü anımsatan VARANK, “G-20, OECD ve AB ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranını yakalayan ülke olduk. Burada sevindirici olan husus sanayimizin bu büyümeyi sırtlıyor olması. Sınai hasılamızdaki büyüme yüzde 16,6 olarak gerçekleşti. İstihdam tarafında da ciddi bir artış var. Geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre istihdam edilenlerin sayısı 3,2 milyon arttı” diye konuştu.

İlk 10 Ekonomi Olma Hedefi

VARANK, işsizlik oranının yüzde 11,3’e gerilediğine dikkati çekerek, “Yüzde 95’i sanayi ürünlerinden oluşan ihracatımız her ay yeni rekorlar kırıyor. Ocak ayında 17,5, şubat ayında ise 20 milyar dolarlık ihracat yaptık. Son 12 ayda 231 milyar doları yakalamış görünüyoruz. Enflasyonun dizginlenmesiyle beraber ülkemiz dünyadaki ilk 10 ekonomi olma hedefine kararlılıkla ilerleyecek. Vatandaşımızın refahı da tekrar hızlı bir şekilde yükselişe geçecek” ifadelerini kullandı.

Avrupa’nın İkinci Büyük Tedarikçisi

Türk alüminyum sektörünün Avrupa’nın ikinci büyük tedarikçisi olduğunu kaydeden VARANK, “2021 yılında sektör 5,1 milyar dolarlık ihracata imza attı. Tabi burada bir önceki yıla göre elde edilen yüzde 70’lik ihracat artışını da güçlü şekilde vurgulamamız gerekir. Bilhassa son zamanlarda yakaladığımız ivme ile dünyadaki pozisyonumuzu çok daha geliştirebileceğimizi öngörüyoruz” dedi.

aluexpo 1b

391 Projeye 241 Milyon TL Destek

Hafif malzemelere olan ihtiyacın artmasıyla beraber alüminyum artık her alanda yaygın şekilde kullanıldığını ifade eden VARANK, bu bağlamda Türkiye’deki potansiyelin iyi kullanması gerektiğini vurguladı. Alüminyum sektörünün verilen desteklerden ziyadesiyle istifade eden bir sektör olduğuna dikkati çeken VARANK, şimdiye kadar kalkınma ajanslarıyla 29 proje yaptıklarını, son 20 yılda TÜBİTAK’la alüminyum sektöründeki 391 projeye 241 milyon lira destek verdiklerini bildirdi.

Yeşil Dönüşüm

Diğer taraftan yeşil dönüşümün, alüminyum sektörünün de en önemli gündem maddelerinden birini oluşturduğunu ve bu çerçevede sektörün uyum planlarına başlamış durumda olduklarını belirten VARANK, bu çalışmalarda ön plana çıkan noktanın, hurdadan üretim olduğunu aktardı.

aluexpo 1c

Üretim Üssü

Yeşil dönüşümün artık dünyanın konuştuğu projeksiyonların başında geldiğini belirten VARANK, “Ülkemiz zaten emisyonu daha düşük olan bu ikincil üretim kabiliyetlerinde gayet yetkin konumda. Bu yönümüzü daha da geliştirerek alüminyum sektöründe Avrupa’nın üretim üssü olmak istiyoruz. Bunun için sektörde faaliyet gösteren üreticilerimizin ürün envanterlerinin tespiti, teknolojik ve yapısal dönüşümlerini yerli imkanlarla karşılayabilecek firmalarımızın belirlenmesi amacıyla bir projeye başlıyoruz. Birincil alüminyum ve sıcak hadde ürünleri için adım atmanın tam zamanı. Hem kendi talebimizi hem de uluslararası ihtiyacı karşılamak, sektördeki konumumuzu güçlendirmek için bu yatırımlar şart” şeklinde konuştu.

63 Milyon Ton Boksit Rezervi

Bakan VARANK alüminyum üretiminin en önemli ham maddesi olan boksit madenlerine erişim konusunda da dünyada sıkıntılar yaşandığını ifade ederek, “63 milyon ton boksit rezervine sahip olan ülkemizde yeni saha araştırmaları sürüyor. Bu rezervleri de bize ülkemize kazandırmak istiyoruz. Sanayicimizin bu rezervleri katma değeri yüksek ürünlere dönüştürmesi ülkemize büyük fayda sağlayacaktır. Biz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bu yatırımların yapılabilmesi için teşvik ve desteklerimizle her daim yanınızdayız” ifadelerini kullandı.

Sektöre Çağrı

“Şartları sağladığınız takdirde bölgesel teşviklerden proje bazlı desteklere kadar bütün imkanlardan faydalanabilirsiniz” diyen VARANK, “Araştırma, geliştirme, inovasyon noktasında da tüm kurumlarımızla seferberlik durumdayız. Kapımız sizlere her zaman açık. Buradan tüm sektöre açık çağrı yapıyorum gelin hep birlikte bu fırsatları değerlendirip ülkemizi hak ettiği noktalara taşıyalım. Çünkü Türkiye, stratejik konumu ve kabiliyetleri ile bugün her sektörde ön plana çıkabilecek kapasiteye sahip” şeklinde konuştu. Bakan VARANK, kurdele kesilerek yapılan açılış törenin ardından fuara katılan firmaları ziyaret etti.

Mustafa VARANK: “We are going to be the Production Base of Europe”

In the speech he delivered at the opening ceremony of ALUEXPO 7. International Specialized Fair of Aluminum Technologies, Machinery, and Products and 10. International Aluminum Symposium, the Minister of Industry and Technology, Mustafa VARANK pointed to the fact that, Turkish aluminum sector has become the second biggest supplier of Europe, and further stated that, “The sector managed to achieve an annual export of $ 5.1 billion in 2021. We aim to become the production base of Europe”.

Powered by OrdaSoft!