yazgan logo

Tema İstanbul Showroom, Yazgan Tasarım Mimarlık Tarafından Tasarlandı

Yazgan Tasarım Mimarlık tarafından projelendirip, hayata geçirilen Tema İstanbul Showroom’u ile ilgili, şirket ortakları Dr. Mimar Kerem YAZGAN ve Dr. Mimar Begüm YAZGAN bilgiler verdi.

 

yazgan 1

“Yazgan Tasarım Mimarlık, 2003 yılında Dr. Mimar Kerem YAZGAN ve Dr. Mimar Begüm YAZGAN tarafından kurulmuş olan, Ankara merkezli bir mimari tasarım ve inşaat firmasıdır. Firma kuruluşundan bu yana, inşaat alanı toplamda 5.000.000 m²’yi geçen ve Türkiye, Kuzey Kıbrıs, Rusya, Kazakistan, Libya, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna, Azerbaycan, Irak ve Gana gibi çeşitli ülkelerde bulunan yapıların mimari, iç mekân ve peyzaj projelerine imza atmıştır. Firma, geniş ve yetenekli kadrosuyla, farklı program ve ölçekteki projelerin tasarım, tasarım geliştirme ve uygulama aşamalarını gerçekleştirecek kapasitededir. Karma kullanımlı yapılar, alışveriş merkezleri, oteller, konutlar, ofisler, eğitim binaları, hastaneler, kültür merkezleri, havaalanları ve spor salonları, firmanın projelendirdiği yapı tiplerinden bazılarıdır. Firma ayrıca iç mekân, peyzaj ve grafik tasarım projeleri gerçekleştirmektedir.”

Tema İstanbul Showroom

Proje Yeri: İstanbul, Türkiye

İşveren: Mesa, Kantur-Akdaş, Artaş, Öztaş Ortak Girişimi

Proje Tarihi: 2012-2013

Toplam İnşaat Alanı: 1.500 m²

Mimari ve İç Mimari Proje: Yazgan Tasarım Mimarlık

Peyzaj Projesi: Yazgan Tasarım Mimarlık

Statik Projesi: Probi İnşaat Mekanik Projesi: GN Mühendislik Elektrik Projesi: HB Teknik Mühendislik Yangın Projesi: Karina

Aydınlatma Projesi: Yazgan Tasarım Mimarlık, Naveen

Mehling Compact Promotion

yazgan 1b

Fotoğrafları Çeken: Yunus Özkazanç, Kerem Yazgan Tema İstanbul Showroom, Halkalı İstanbul’da bulunan, toplam 1500 m² alana sahip bir ofis binasıdır. Bina, öncelikle toplam 4.000 üniteden oluşan konut kompleksi, beş yıldızlı otel, eğlence   ve alışveriş   merkezinden   oluşan Tema İstanbul’un satış ofisi ve showroom mekânı olarak işlev görmektedir. Bu bina, Tema İstanbul Konut Kompleksi’nin örnek dairelerini, 4.000 konut ünitesinin maketini ve proje görsellerini barındıran galeri mekânı, idari ve satış ofislerini barındırmaktadır.

Yapı, her gün binlerce otomobilin geçtiği TEM otoyoluna yüzünü dönen, yeşil, eğimli bir topografyada, boşluğa doğru uzanır şekilde konumlandırılmıştır. Bina fonksiyonlarını barındıran kütlenin cephesi reflekte cam ile kaplanmıştır.

yazgan 1d

Zeminle siyah çakıldan oluşturulan bir yansıma havuzu aracılığıyla teması kesilmiş beyaz eliptik kaburgalar, fonksiyonel yapıyı sarar ve bütünleştirir. Gün içindeki zamana bağlı olarak, binayı saran kaburga, bağlam ile çeşitli etkileşimlere girer, dikkati kendine çeker. Gündüz, reflekte cam ile kaplı yüzeyi sayesinde, binanın fonksiyonel kütlesi hemen hemen görünmez hale gelir. Fonksiyonel kütlenin görünmezliği sebebiyle, binayı saran kaburga strüktür, uzayda yüzüyormuş gibi bir görsellik yaratır. Gece ise, kaburga strüktür aydınlatıldığı zaman, bina bir ışık heykeline dönüşür. Yavaş yavaş renk değiştirirken, karanlık içinde otonom bir obje halini alır.

Binanın fonksiyonel programı, üç katta dağılım gösterir. İlk eliptik kaburga içinden geçilen ve ahşap kaplı bir köprü ile girilen giriş katı ana satış ofislerini, banka ofislerini, maket ve grafik panellerini içermektedir. Örnek dairenin sergilendiği birinci kata ise, konut kompleksinin maketine bakan galeri mekânından geçilerek ulaşılmaktadır. Bodrum kat, idari ofisleri ve destek birimlerini içermektedir.

yazgan 1dd

Yapının iç mimari konsepti, çeşitli objelerde ve yüzeylerde tek bir yeşil renk kullanarak mekânsal derinlik hissini arttırmak üzerine kurgulanmıştır. İlk mekânsal derinlik etkisi, ana giriş fuayesinin arka yüzeyinde yeşil kullanarak verilmiştir. Yeşil arka yüzey, ziyaretçinin dikkatini çekerek, ziyaretçiyi mekâna davet eder.

Ziyaretçi yapıya girdiği andan itibaren, farklı yüzeylerde bulunan yeşil renk ile karşılaşır. Bu yeşil yüzeylere örnek olarak, ofis halıları, tuvaletlerin, servislerin ve örnek dairelerin emaye boyalı cam duvarları, asansör kabinlerinin pleksi kaplamaları, iç mekân peyzajı, ofis oturma elemanları, yönetici masasının ön paneli, yeşil Murano cam tüplerden oluşan merdiven avizesi ve yeşil renkli LED aydınlatmalar sayılabilir. İç mekân boyunca kullanılan yeşil renk, görsel işaretlerin bütünleşmesini ve yön bulmayı sağlar. Dış mekân peyzajı da yeşil rengin bütünleştirici etkisini güçlendirir. Böylece, görsel devamlılık, iç mekân ve dış mekân arasındaki derinlik ve renk ilişkileri ile sağlanmış olur.

yazgan 1c

Powered by OrdaSoft!