sadik plastik logoPazarda Yeni Stratejiler Geliștirmek İçin, Yoğun Çaba Sarf Ediyoruz

Sadık Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Sadık SEZGİN Avrasya Pencere Fuarı’nda gerçekleştirdiğimiz söyleşide; “Pencere Fuarı, marka bilinirliğimizin geldiği noktayı görmek açısından bizi memnun eden bir fuar organizasyonu oldu. Özellikle yurt dışı katılımcıları ile buluşmak  açısından da verimli bir fuar organizasyonu olarak ifade edebiliriz” dedi.

 

 

sadik plastik 46a

Yurt içindeki / yurt dıșındaki yatırımlarınıza ve markanızın günümüz faaliyetlerine değinir misiniz?

Sadık Plastik; 2003 yılında temelleri atılan, bugün 13. yılını doldurmuș, sektöründe markasıyla güven duyulan bir firmadır. PVC, TVP ve TPE esaslı hammadde ile 20 ayrı sektöre fitil, conta ve profil üretiyoruz. İki makine ve sınırlı sayıda ürün çeșidi ile bașlayan yolculukta bu gün otomasyon entegre sistemi ile çalıșan 12 makine ve 1.000’in üzerinde ürün çeșitliliği ile önemli bir noktaya kavuștuk. 5 kișilik çalıșan ekiple besmeleyi çekmiștik, bugün 70 personelimizle 24 saat aralıksız üretim yapıyoruz. Elbette ki tüm bunlar; çok çalıșarak, gayret ederek ortaya çıkan sonuçlardır. Sektörün taleplerini iyi takip ederek, bu talepler doğrultusunda ürün çeșitliliği sağlayarak, müșterilerimizin  ihtiyaçlarına hızlı çözümler üreterek, mevcut üretimini yaptığımız ürünleri, ithal ettiğimiz mekanizma grubu ürünlerle destekleyerek ve bu sayede bizi çözüm ortağı gören tüm dostlarımızı memnun ederek bunları bașardık. Bu süreçte karșımıza çıkan zorlukları așmayı imkânsız olarak görmedik. Sıkıntılar karșısında ümitsiz olmadık. Her zorluğu așacak ilacın, daha çok çalıșmak olduğunu bilerek yol aldık. Geldiğimiz noktayı elbette ki yeterli görmüyoruz. Özellikle yurt dıșına yönelik yeni stratejiler geliștirmek için yoğun çaba sarf ediyoruz.  Bu noktada da önemli mesafeler kaydedeceğimiz bir yıl olacak 2017 yılı.

Rekabet noktasında sizi diğer markalardan ayıran öncü farklılıklarınıza ve marka bilinirliğini sağladığınız ürün gruplarınıza vurgu yapar mısınız?

Sadık Plastik olarak; ahșap sektöründen alüminyum sektörüne, çelik kapı sektöründen cam balkon sektörüne 20 farklı sektöre ürün imalatı hizmeti veriyoruz. Bu ürünlerin üretim așaması, teknik çiziminden, kalıpların hazırlanmasına, ürün kalitesinin yeterliliğini sınandığı laboratuvar ortamına tamamı kendi bünyemizde yapılmaktadır. 2016 yılının son çeyreğinde makine parkurumuza eklediğimiz yeni makineler ile üretim kapasitemiz oldukça artmıș durumda. Makine parkurunun yenilenmesi, milimetrik ölçülerin konuşulduğu üretimin daha sağlıklı ve kaliteli hale gelmesini de sağladı. 2017 yılının ortalarından  itibaren devreye alacağımız ERP (otomasyon) sistemi ile üretimden depolamaya, sevkiyattan geri bildirime çok daha sağlıklı işleyen bir yapıya kavuşacağız. Elbette bir yerde üretim varsa, ne kadar makinadan da otomasyondan da bahsetsek, en temel ihtiyaç yetişmiş uzman personeldir. Üretim hattımızda görev yapan personelimizin bu manada işinin ehli olması elbette ki Sadık Plastik için ayrı bir avantajdır.

Sektörümüz özellikle son yıllarda, üretimde gerekli olan teknolojik kalkınmaya yaptığı yatırımla Avrupa’da ki rakipleri ile daha fazla rekabet etme imkânı bulmuş durumda. Avrupa’yı her yönüyle yakaladık dememiz bugün için mümkün olmasa da, önemli bir yol kat etmiş durumdayız. Sektörde üretimin kalitesini artırmak ne kadar önemli ise, ortaya çıkardığınız bu kaliteli ürünleri tanıtmak, en ekonomik şartlarda uluslararası pazara sunmakta bir o kadar, belki daha da fazla önemlidir. Bizim sektör olarak bu konuda Avrupa’da ki rakiplerimizi yakalamamız gerekiyor. Bunu başarmak sektördeki firmaların bireysel çabası ile mümkün değildir. Ticaret odalarının, sanayi bölge başkanlıklarının, sektör üst kurullarının ve hükümet temsilcilerinin bir araya gelerek ortak bir çalışma ortaya koyması gerekir.

sadik plastik 46b

Markanızın gelecekteki vizyonuna vurgu yaparak, 2017-2018 yılı hedef ve projelerinizi, pazarda nasıl bir strateji izleyeceğinizi bizimle paylaşır mısınız?

2015 ve 2016 yılları bizim için yoğun yatırım yılları olarak geride kaldı. Elbette üretimin geliştirilmesi, ürün çeşitliliğinin artırılması, pazarlama ağının genişletilmesi, yurt dışı satış performansının yükseltilmesi gibi konularda kafa yormaya ve adımlar atmaya devam edeceğiz. Ancak esas olarak 2017 yılı bizim için 2015 ve 2016 yılında yaptığımız yatırımların karşılığını görmeyi ümit ettiğimiz bir yıl olacak. İlk iki ayda gelen veriler bu beklentimizin gerçekleşeceğine dair sinyaller veriyor. Beklediğimiz bu veriler geldikçe 2018 yılı asıl olarak yeni bir yatırım ve yeni bir atılım sürecinin beraberinde getirecektir.

Katılım sağladığınız Tüyap KPC fuar organizasyonu ile ilgili değerlendirmeniz ve fuarların markanıza yansımaları hakkında görüş bildirir misiniz? Fuar organizatörlerinden farklı beklentileriniz söz konusu mu?

Avrasya Pencere Fuarı’na katılma konusunda her dönem hassasiyet gösteriyoruz. Bu sene biraz daha hareketli bir fuar yaşadığımızı söyleyebiliriz. Marka bilinirliğimizin geldiği noktayı görmek açısından da bizi memnun eden bir fuar oldu. Daha önce temasımız olmayan, ama firmanızı biliyoruz diyerek standımızı ziyaret eden firma temsilcileri ile tanışmak, onları ağırlamak ve firmamız ve ürünlerimizle alakalı geniş bilgiler verme fırsatı bulduğumuz için ayrıca bir memnuniyet duyduğumuz bir fuar yaşadık. Özellikle yurt dışı katılımcıları ile buluşmak açısından da verimli bir fuar. Tüyap Fuarı’nın Sadık Plastik’in marka değerini artırdığı düşüncesindeyiz.

“In order to develop new strategies in the market, We expend extensive efforts”

Sadık Plastik Chairman of the Board Sadık SEZGİN In our interview  we have realized in Eurasia Window Fair; “The Window Fair was a fair organization that delighted us to see where our brand awareness came from. Especially in terms of meeting with foreign participants, we can express it as an efficient fair organization.”

sadik plastik 46c

Powered by OrdaSoft!