esat erdurakMeslek Yaşantımın 50’nci Yılında Türkiye’de Pencere

Amaç:

“Tarafımızı dünyaya öncü ve örnek etmek”

O Zaman Birbirimizi Seviyorduk. Şimdi Değil!

Bu sayımızda yazımızın “Çok şükür bu illetten de kurtulduk” olarak başlaması, bir önceki sayımızda çıkan yazımı yazarken aklımdan geçen ilk ve en önemli şeydi. Üzülerek olmadığını hep birlikte görüyoruz. Bu gerçekten her yönü ile çok üzücü bir durum.

 

 Varda Bina Teknolojileri ile Kapılar Sizin İçin Açılıyor

Yeni sayımızdaki köşemde, yerli ve milli ürünleriyle Türkiye’nin dünyadaki vitrinine değer kazandıran Varda Bina Teknolojileri firmasının yetkilisi Murat KARA ile gerçekleştirdiğimiz sohbet buluşmasına yer vermek istedim.

Corona Virüs Sonrası Alüminyum Sektörü

Günümüzün en önemli konusunu şüphesiz Corona virüs salgını oluşturmaktadır. İlk bakışta Corona virüs salgını istatistiki olarak bakıldığında yıllık toplam ölüm sayıları açısından çok endişe verici olmamasına ragmen Şekil.1’de görüleceği gibi verilere günlük bazda bakılıdığında bu durum endişe verici hale dönüşmektedir.

 

Fırtınalı Günler

Bugünlerde herhalde en zor şeylerden birisi bir yazı yazmak ve içerisinde bulunduğumuz durumu diğer insanlara anlatmaktır. Bu yazı bir de ekonomi üzerine olacak ise hele bir de hayatımızda hiç şahit olmadığımız, yaşamadığımız bir sürecin içerisinde ise bu imkânsız gibi…

 

Alüminyum Sektörüne Bakış

Türkiye alüminyum sektöründe sektör mensubu arkadaşlarımız bizleri her gördüklerinde önce hatırımızı sorup sonrasında normal olarak sektörü soruyorlar. Bizler de içerisinde bulunduğumuz ve takip ettiğimiz kadarıyla aktarmaya, sektörümüzü ve içerisinde bulunulan süreçte gelinen son durumları aktarmaya, anlatmaya elimizden geldiğince çalışıyoruz.

ilker dogruyol6063 Alüminyum Ekstrüzyon Alaşımının Metalurjisi

Alüminyum ekstrüzyon endüstrisinde en çok kullanılan malzemelerden birisi olan AA 6063 alaşımı, ısıl işlem ile sertleştirilebilen alüminyum alaşımları grubundandır. Biçimlenebilme kabiliyeti yüksek olan, ısıl işlem ile mekanik değerleri önemli ölçüde arttırılabilen bu alaşım, genel olarak bir Al-Mg-Si alaşımıdır. 

TSE Standartları Türkçe Yayımlansın

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Cam ve Cam mamulleri sektörü ile ilgili olarak 2018 yılı sonunda TSE 3539 EN 1279 standardını revize etmiştir. Bu standart cam esaslı yalıtım birimleri (çift cam) standardıdır. Bu süreç içerisinde Türk Standardları Enstitüsü de bu standardı İngilizce olarak yayınlamaktadır.

esat erdurakPencere Sektöründe 50. Yıl  

1970 yılında 12 yaşımda başladım alüminyumdan pencere yapmak işine, Türkiye’de bu senelerde tanıdı alüminyumdan pencere yapılmasını, ustam da olan ağabeylerim 3 çeşit profilden oluşan, İSRAİL serisi olduğunu söyledikleri profilleri küçük atölyemize getirdikleri gün 50 yıllık serüvenin ilk günü imiş

 

Kaplamalı Camlar Coated Glass

Float teknolojisi ile üretilen düzcamlara özellik kazandırmanın en önemli yolu yüzey kaplama teknolojileridir. Bu alanda hat üstü ve hat dışı olmak üzere birçok teknik kullanılabilmektedir.

rasim erdoganAlüminyuma Sektörel Bakış

Bugün sizlerle Alüminyum sektörüne bakış başlığı ile sektörü yakından tanıtan bir yazıyı kaleme alıp paylaşmak istedim. 1990 yıllarından itibaren kesintisiz 27 yılın üzerinde alüminyum sektöründe görev yaptım. İşletmelerde sıra mühendisliğinden başlayıp değişik kademelerde yer alıp yönetim kadrosuna kadar alüminyumun yolcuğunda bulunma imkanım oldu.

Ekonomide Yeni Hedefler Belirlendi

Ülkemiz ekonomisinde belirlenen ve hayata geçirilen kurallar ile 2019 yılını durgun geçirdik, evet; ama beklendiği kadar büyük yıkımlar olmadı. Uygulanan bu kadar iyi proje ve plan varken bu adımlardan birinin maalesef ülkenin, kelimenin tam anlamıyla, “ayağına sıktığı” olay olarak düşünüyorum. Toparladığım verileri sizlere sunduktan sonra konuyu değerlendirmeye çalışacağım yazımın sonunda.

 

Alüminyum Kullanımının Yapı ve Kentlerin Sürdürülebilirliği Üzerindeki Rolü

Son yıllarda dünyada meydana gelen iklim değişiklikleri, çevre kirliliğinin artması, enerji ve doğal kaynakların hızla tükenmesi insanoğlunun bu konuyu ciddi bir şekilde ele almasına neden olmakta ve bu konu dünya gündeminde geniş yer almaktadır.

Sektör Mensuplarına Hitaben

Öncelikle sizler ile geçtiğimiz günlerde Bilim Sanayi Bakanlığımız nezdinde bulunan ve tarafımın üyesi olduğu Türkiye Metal Teknik Komitesi toplantısına ait birkaç notu paylaşmak isterim.

10 Yıkıcı Teknoloji

Fadıl SİVRİ’ye de bu soruyu sordum: “Büyük fotoğrafta yıkıcı teknolojileri nasıl tarif etmek gerekir?”  Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi & Pazarlama Yüksek Lisans Programları Koordinatörü Dr. Selçuk TUZCUOĞLU’nun bir makalesini tavsiye etti. Hemen açıp okudum.

Şirket Birleşmeleri ve Fonlarla Ortaklık

Türkiye’deki piyasalara girmek isteyen büyük gruplar, işe aile şirketi olarak başlayıp büyüyen işletmeler ile stratejik veya finansal ortaklıklar kuruyor. Peki, bu ortaklık modellerinden hangisi ne tür avantajlar sağlıyor?

 

Gündem Değerlendirmesi

Son katıldığımız Metal Teknik Komitesi toplantısında Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü yetkilileri güncel teşvikler hakkında bizlere detaylı bilgiler aktardılar. Özellikle stratejik yatırımlar konusunda anlattıkları oldukça ilginçti. Yatırımı planlayan her sanayicimizin incelemesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum.

mehmet fatih ucarHukuk Kavramı

30 yıllık hukukçu olarak birikim ve deneyimlerimi paylaşmak arzusu bende de varken uzun yıllar dostluğumuz olan Kemalettin AKSÖZ’den Win&ARTProje ve ALU&Art Dergilerinde bu bilgilerimi paylaşma hususunda teklif gelince ben de kabul ettim ve böylece şimdi bana sizlerle tanışma ve paylaşma fırsatı doğmuş oldu.

fikret yilmazTürkiye Cam ve Cam Mamulleri Federasyonu

Türkiye’de çok önemli bir iş kolu olan cam ve cam mamulleri sektörü her geçen gün daha çok büyüyor ve gelişiyor. Çevremize baktığımız zaman camın olmazsa olmaz olduğunu görmek mümkündür.

İnşaat sektörü başta olmak üzere otomotivden mobilya sektörüne kadar her alanda cam ve cam mamullerini görmekteyiz.

Geleceğin Evleri Çevreye Duyarlı, Akıllı ve Artı Enerji Evleri Olacak  

Birleşmiş Milletler tahminlerine göre, 2050 yılına kadar küresel nüfusun 6,9 milyardan dokuz milyara çıkması beklenmekte ve bu artışın %98’inin gelişmekte olan ülkelerde olacağı öngörülmektedir. Küresel kentsel nüfus ise iki katına çıkacak; yeni bina ve yerleşme birimlerine ihtiyaç olacaktır.

 

celalettin kirbozPiyasa Değerlendirmeleri - Teşvikler

Bizler piyasanın içinden gelen haberleri ve bilgileri iyi değerlendirmek zorundayız. Bu bilgiler iyi değerlendirilir, doğru analiz edilir ise doğru noktalarda doğru işler yapılmasına kaynak olur.

 

fikret yilmazCam Ambalaj: Sağlık için

Cam eritme fırınından istenilen renkte, genelde beyaz, yeşil veya bal renginde alınan cam, dinlendirme bölgesi sonuna yerleştirilmiş olan ‘forehearth’ ve ‘feeder’ olarak tanımlanan kanaldan geçirilerek üretim makinesine beslenir.

 

celalettin kirbozUmut Olmayınca Güven, Güven Olmayınca İş Hareketi Olmuyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christina Lagarda, küresel ekonominin beklentilerin üstünde bir hızla yavaşladığına dikkat çekti ve küresel ekonomiyi etkileyen “dört bulutun” olası bir “fırtına” yaratabileceğinin uyarısını yaptı.

 

fatih anil İşletmeler Açısından Orta Gelir Tuzağı

Şirketler boyutunda orta gelir tuzağı konusuna baktığımızda sistemin, özellikle KOBİ denen küçük-orta boy işletmelerin birçoğunun belirli bir ciro büyüklüğünde yıllar itibarıyla kaldığını ve gelişemediğini görüyoruz. Özellikle aile firmalarından oluşan KOBİ’ler, belli bir büyüklüğün ötesine geçmekte zorlanıyorlar, diğer bir deyişle büyüme anlamında istenen sıçramayı gerçekleştiremiyorlar.

Hulya Uguz YedievliUNESCO Dünya Mirası Listesindeki “Kemikler Evinin” Öyküsü

1860’larda sanayileşme ile Barselona’nın nüfusu hızla artar; şehir yeniden planlanır. Şehrin önemli aileleri, Barselona’nın gelişen Paseo de Gracia Bulvarında bir katında ikamet etmek, diğer katlarını kiraya vermek amacıyla apartmanlar yaptırmaya başlarlar.

 

celalettin kirbozÜlke Ekonomisini Etkileyen Ekonomi Dışı Enstrümanlar

Geçtiğimiz günlerde yaptığım tüm konuşmalarda sözlü olarak dile getirdiğim bir saptamayı bu yazımda da yapmayı uygun buluyorum: “Bir konuşmacının özellikle bu günlerde ekonomi konusunda konuşması ve yazı yazmasının en zor olduğu zamanlarda olduğunu biliyorum.” Geçekten zor zamanlar. O kadar çok farklı enstrüman var ki ekonomimizi izah etmeye yönelik, bazen şaşırmamak elde değil. Hemen en taze olayı irdeleyelim birlikte.

 

ekrem orucMinimal Alüminyum Sistemleri Uygulamaları

Minimalist hareketin, günümüzde tasarımın söz konusu olduğu her alanda etkisini göstermekte olduğu bilinmektedir. Bu etki, mekan kavramına ve mekanla olan ilişkilere yeni bir boyut kazandırmıştır. Kullanıcı zevkindeki bu değişim sayesinde, sade ve minimal olana ulaşma arzusu yaygınlaşarak, tasarımda ‘azaltma’ olarak ifade edeceğimiz minimalist tavır giderek popülerleşmiştir. Buradan hareketle, günümüzde mimarlık ve tasarımda artan minimalist etki, alüminyum sistemleri uygulamalarında da cepheden, doğramaya, sürme ve ofis  tasarımlarına kadar artarak ivme kazandığı görülmektedir.

fatih anil Riskli Coğrafyada Şirket Yönetmek

Türkiye’nin bulunduğu coğrafya, jeopolitik açıdan yönetilmesi en güç olan bölgede yer alıyor. Dünyanın en hassas dengeleri üzerinde yönetilmesi gereken son derece zor bir coğrafyada hem hayatımızı devam ettirmeye hem de iş yapmaya gayret ediyoruz. Son 5 yıl içinde beklenmedik değişiklikler yaşıyoruz, komşularımızda ve bölgemizde yönetimler değişiyor, sınırlar ve komşularımız farklılaşıyor. Söz konusu karışık durumun kestiremeyeceğimiz bir süre daha devam edeceğini öngörebiliriz.

Alüminyum Dünya Pazarı Değerlendirmesi

Global piyasalara direk olarak bağlı olan sektörümüzün, bu piyasalardaki dalgalanmalardan etkilenmesi de elbette doğaldır. Son dönemde özellikle Amerika’nın alüminyum metali ve güçlü sektör temsilcileri ile başlattığı kavga, buradan çıkış ile Avrupa’nın ülkemize tedirgin yaklaşımı, buna bağlı birtakım tehlikeli uygulamalar, iç piyasada ve uluslararası piyasalarda doların maniple edilmesi, sektörümüzü zor bir süreçten geçirmek zorunda bırakmıştır.

 

mehmet kasapSektörün Dünyaya Açılan Kapısı: Win&ART Proje ve ALU&Art Dergileri

Win&ART Proje ve Alu&Art Dergileri olarak, gerek yurtiçi gerekse yurtdışında sektörün gözü, kulağı ve sesi olmaya devam ediyoruz. Temsilciliklerimizden birinin bulunduğu Nijerya’nın başkenti Abuja’da da sektörel haberleri, gelişmeleri takip ediyor ve piyasaların nabzını tutmaya devam ediyoruz.

 

 

celalettin kirbozGündemimizde Olan İki Önemli Konu

Bu yazımızda gündemde olan iki önemli konu var aslında. Bir tanesi ve asıl önemli olanı Alüminyumun global piyasalarda yaşadığı son günlerdeki hızlı fiyat artışı ve bunu tetikleyen şartlar. Bir diğeri ise yapılan oda ve birlik seçimleri. İki konuda oldukça önemli ama biz paranın gücü adına işin maddi kısmını biraz irdeleyelim önce.

 

ersas w69aSavunma Sanayine Yönelik Üretim

Bu yazımızda son günlerin çok konuşulan konudan bahsedeceğiz. Tüm diğer sektörlerde olduğu gibi son günlerde alüminyum sektöründe de “savunma sanayine yönelik üretim” konusu her an karşılaştığımız bir konu halinde. Peki, nedir beklentiler taraflar arsında? Gerçekten bahsedildiği kadar çok iş ve bu kadar yatırıma ihtiyaç var mı sektörümüzde? Nedir veriler? Elimizde bu konuda yapılmış ne kadar ciddi çalışmalar var? Sadece kulaktan dolma bilgiler ile mi bir yerlere ulaşılmaya çalışılıyor yoksa?

Kalkınma

Derneğimizin bu dönemde özel ihtisas komitesi üyesi olarak ilk kez katıldığı “Türkiye 11. beş yıllık kalkınma planı ve strateji yol haritası” çalışmalarının ilk iki toplantısı yapılarak yol haritasının taslağı kısmen belirlendi. Özellikle bu çalışmalarda çok önemli bir aşama kat edildi. Uzun zamandır derneğimiz çalışmalarının önemli maddelerinden biri olan “alüminyum metalinin stratejik önemi ve diğer gruplardan ayrılarak tek değerlendirilmesi” ilk defa bu toplantıda gündeme geldi. Alüminyum komitesi olarak sektörden aldığımız tüm verileri değerlendirerek bu toplantıya katılım sağlamaya gayret gösterdik.

celalettin kirboz“Nihai Hedefimiz; ‘Türkiye Alüminyum’ Fuarını Gerçekleştirmek Olmalıdır”

Ülkemiz alüminyum sektörünün geldiği son durumun diğer sektörlerde de olduğu gibi aslında en güzel göstergelerinden birisi fuarlardır. ALUEXPO fuarı bu anlamda aslında oldukça önemli bir yerdedir. Avrupa’da özellikle bu büyüklükte imalatımızın olduğu ve üretim kapasitesi olarak bu kapasite ile çok daha geniş kapsamlı ve büyük alanda dünya çapında bir organizasyon olmasını elbette beklemekteyiz.

Osman Halil Celik6082 Rod Profili Solüsyona Alma Prosesinde Fırın Çıkış Sonrası Bekleme Süresinin Mekanik Özelliklere Etkisi

Abstract

THE EFFECT OF WAITING TIME AFTER FURNACE EXIT ON MECHANICAL PROPERTIES OF AA6082 ROD PROFILE

iddmib logoAlüminyum Sektörü Ağustos 2017 Değerlendirmesi

A.  Yönetici Özeti: Demir ve Demir Dışı Metaller sektörü ihracatında değer olarak en büyük paya sahip olan Alüminyum hafifliği ve kullanım kolaylığı nedeniyle birçok sanayide giderek yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

 

firat gokYurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi

Birim Kira Giderlerinin Desteklenmesi

(1) Türkiye’deki ana şirket doğrudan birim açabileceği gibi yurt dışında faaliyet gösteren şirketi veya şubeleri de birim açabilir. Bu durumda yurt dışındaki şirket ile Türkiye’deki ana şirket arasında organik bağın olması gerekir.

celalettin kirbozBüyüyen Sektörler ve Ekonomik Veriler Günümüze Işık Tutuyor

Türkiye Alüminyum Sektörü Değerli Mensupları;

Bu sene de nihayetine kavuştuğumuz Ramazan ayının tekrarlarını yaşamak dileği ile hepinize sağlık, huzur ve başarılar diliyor bu vesile ile Ramazan Bayramınızı tüm kalbimle kutluyorum.

celalettin kirbozEkonomisi Güçlü ve Adil Olan Bir Toplumu, Sosyal Fraksiyonlar İle Negatif Hale Getiremezsiniz

Son dönem yaşanan üst üste krizler neticesinde ülkemiz, yabancı unsurlar tarafından içeride ve dışarıda belli bir formata sokulmak istenmekte olduğu kesin olarak bilinmektedir. Bu yaptırımlar; ekonomik, siyasi ve sosyal olarak son derece açık şekilde uygulanmaktadır.

Cam ve Cam Mamulleri Sektörü, Kendi Federasyonunu Kurmalı

Cam sektörünün personel sıkıntısını gidermek için gerekli adımlar henüz atılmamışken, mevcut çalışanların birçoğunun ustalık belgelerinin olmaması önümüzdeki günler de çok baş ağrıtacak gibi görünüyor.

 

Powered by OrdaSoft!