ASAŞ Desteğiyle Geliştirilen Dezenfekte Robotu, Pandemi Sürecinde Hastane ve Fabrikalara Büyük Kolaylık Getirdi

Yeni nesil otonom mobil robotlar üretmeye odaklanan bir araştırma ve geliştirme şirketi Patika Robotics’in ASAŞ’ın desteğiyle geliştirdiği otonom dezenfekte robotu, pandemi sürecinde virüslerle yüksek yoğunluklu UV-C ışınlarıyla savaşarak hastane ve fabrikalara kolaylık sağladı.

 

Türkiye’nin lider sanayi kuruluşlarından ASAŞ’ın desteğiyle kurulan Patika Robotics, geliştirdiği otonom dezenfekte robotu ile pandemi sürecinde hijyeninin sağlanmasına önemli bir katkı sağlıyor. Etkisi kanıtlanmış yüksek yoğunluklu UV-C ışınlarını kullanarak, insan popülasyonunun, virüs ve bakterilerin yayılma hızın yüksek olduğu alanları dezenfekte edebilen otonom dezenfekte robotu; hastane odaları, ofis alanları, kamu binaları ve fabrikalarda kullanılabiliyor. Otonom dezenfekte robotu, yüksek yoğunluklu UV-C ışınlarıyla direkt olarak virüs ve bakterilerinin DNA ve RNA’larına etki edip bozulmalarına neden olarak virüsleri öldürüyor. Ancak yüksek dozda maruz kalındığında da insan sağlığını etkileyerek retinada geçici hasara yol açabiliyor. Bu durum UV-C ışını teknolojisi otonom araçların kullanımını zorunlu kılıyor. Bir tablet ve joystick vasıtasıyla kullanılabilen Patika Robotics’in geliştirdiği robot, 25 metrekarelik bir odayı 10-15 dakika içerisinde %99,9 oranında dezenfekte edebiliyor.

Derya HATİBOĞLU: “Genç Girişimcilerin Her Zaman Yanındayız”

Konuya ilişkin bir değerlendirmede bulunan ASAŞ Genel Müdür Derya HATİBOĞLU, şunları söyledi: “Türkiye’nin lider sanayi kuruluşlarından biri olarak gençleri, girişimcileri desteklemenin üzerimize düşen bir görev olduğuna inanıyoruz. Bu çerçevede üniversite öğrencilerine staj imkanları sunuyor, projelerine sponsor oluyoruz. Genç girişimcilerin de her zaman yanındayız. Patika Robotics’in kurucusu Halil İbrahim DOKSANOĞLU ile, firma sahiplerimizden Safa Bayar YAVUZ’un günümüzde bilinen ismi ile mentisi, yani danışanı olmasıyla tanışma imkânı bulduk. ASAŞ’ta firma sahiplerimizden birim yöneticilerimize kadar herkesin genç girişimcileri ve öğrencileri desteklemek üzere kurulu bir kültürü var. Halil Bey de öğrenciyken şirketimizde staj ve çalışma imkânı buldu, sürekli kendini geliştirmek için çaba sarf etti. Biz de bu çabanın arkasında durduk, bize ihtiyaç duyduğu noktalarda yanında olmaya çalıştık. Şimdi yaptığı çalışmaları görmek ve Patika Robotics ile birlikte çalışmak bizim için mutluluk kaynağı.”

 

asas 21a

ASAŞ’ın Sponsor Olduğu Proje 1’incilik Ödülü Kazandı

ASAŞ’ın fikir aşamasından otonom dezenfekte robotunun hayata geçirilmesine kadar tüm süreçlere sponsor olduğunu ve know how’ını aktararak projeyi desteklediğini belirten Patika Robotics’in kurucusu Halil İbrahim DOKSANOĞLU, şirketin öyküsünü şöyle anlattı: “ASAŞ ile yollarımız 2010 yılında kesişti, üniversiteden mezun olana kadar bana farklı birimlerde deneyim kazanma şansını tanıdı. ASAŞ’taki son iki buçuk yılımda endüstriyel ürünler biriminde görev yaptım. Üniversitede ana çalışma odağım kontrol teorileri ve robotik sistemlerdi. Sürekli olarak bu alanlarda dersler aldım. Son dönemimde aldığım Otonom Robotlar dersi ile mezun olduğumda ne yapmak istediğim tamamen şekillendi. Türkiye’de ve dünyada öncü olacak otonom mobil robotlar üzerine çalışmaya ve ürünler geliştirmeye odaklanmayı istiyordum. Bitirme projem olarak ‘3 axis CNC Robot for Farming’ konu başlığı altında tarımsal uygulamalarda ve seralarda kullanılabilecek tohumlama, sulama ve yabancı ot ayıklama işlemlerini gerçekleştirecek bir robot geliştirdim ve bu robotla Boğaziçi Bitirme Projesi yarışmasında 1’incilik ödülünü kazandım. Bu projenin sponsorluğunu ASAŞ üstlenerek bütün giderlerini karşıladı. 2018 yılında Patika Robotics’i kurdum. Şirketimiz Otonom Araç Teknolojileri üzerine çalışıyor, sürekli yeni ürünler, sistemler geliştirmeye odaklanıyor. Geliştirdiğimiz her aracın, her ürünün bütün yazılım paketlerini, elektronik sistem tasarımını, mekanik tasarımını, üretimini ve montajını kendi bünyemizde yapıyoruz. ASAŞ da bizim en büyük destekçimiz.”

Disinfection Robot developed with the Support of ASAŞ has provided Convenience to the Hospitals and Factories in the Current Pandemic Period

The autonomous disinfection robot, which has been developed by Patika Robotics, a research and development company focused on producing new-gen autonomous mobile robots, with the support of ASAŞ has provided convenience to the hospitals and factories by way of fighting the viruses by means of high-density UV-C rays in the current pandemic period.

Powered by OrdaSoft!