immib logoİMMİB’in Koordinatör Başkanlığına Aydın DİNÇER Getirildi

Türkiye’nin “Lider İhracatçı Birliği” olarak konumlandırılan İMMİB’in Koordinatör Başkanlığına Aydın DİNÇER getirildi. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin de (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı olan Aydın DİNÇER, 2021 için çok daha iyi bir hikâye yazılacağını söyledi. 

 

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB), 2020 yılını 58,5 milyar dolarlık ihracat ile kapatırken, Türkiye’nin toplam mal ihracatının yüzde 35’ini; kümülatif mal ve hizmet ihracatının ise yaklaşık yüzde 46’sını üstelendi. İMMİB Koordinatör Başkanlığına getirilen Aydın DİNÇER, 29.600 üyesi ve güçlü sektörleri ile “Lider İhracatçı Birliği” olarak konumlandırılan İMMİB hakkında bilgi verdi. Aydın DİNÇER, “2020 pandemi dolayısıyla zor bir yıldı; ama buna rağmen problemin çözümünü doğru tarif ederek süreci çok iyi yönettik. Aşı ile birlikte belirsizliklerin azalması, ekonomilerin büyüme yönlü bir trend yakalaması, sanayi ve üretim tarafında özellikle mal siparişinde yaşanan olumlu gelişmeler, 2021’i çok daha başarılı geçireceğimizi gösteriyor” diyerek İMMİB’in çalışmaları ve 7 birliğinin 2020 ihracat rakamları hakkında da bilgi verdi.

 immib 1a

7 Ayrı Birlik, Toplam 92,9 Milyar Dolarlık İhracat

İMMİB’in toplam 31 bin aktif üyesi bulunan yedi birlik ile birlikte Türkiye’nin toplam mal ihracatının yüzde 35’ini, Türkiye’nin kümülatif mal ve hizmet ihracatının ise yüzde 46’sını üstlendiğini dile getiren Aydın DİNÇER, şunları kaydetti: “2020 yılında kimya sektörümüz 18.3, çelik sektörümüz 12.7, elektrik ve elektronik sektörümüz 11.1, demir ve demir dışı metaller sektörümüz 8.3, maden sektörümüz 4.3 ve mücevher sektörümüz 3.8 milyar dolarlık ihracat yaptı. İMİMİB çatısı altında mal ihracatı yapan 6 birliğin toplam ihracatı 58.5 milyar dolar, hizmet sektörü ihracatı ise 2020 Ocak-Aralık döneminde 34,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2020, pandemi yılıydı ve Kovid-19’un yarattığı durumu anlama, kriz planları oluşturma ve onları hayata geçirme süreçlerini hızlı yaşadık. Birbirinden kıymetli yedi birliğimizin başkanları, genel sekreterliğimiz ve her bir üye firmamız çok yoğun bir çalışma takvimi geçirdiler. Belirsizliklerle dolu 2020 yılını problemin çözümünü doğru tarif ederek ve süreci iyi yöneterek aslında en az kayıpla atlattık. Aşı ile birlikte belirsizliklerin azalması, ekonomilerin büyüme yönlü bir trend yakalaması, sanayi ve üretim tarafında özellikle mal siparişinde yaşanan olumlu gelişmeler, 2021’i çok daha başarılı geçireceğimizi gösteriyor.”

Aydın DİNÇER: “İhracatı Artırmaya Yönelik Faaliyetlerde Öncü Olmaya Devam Edeceğiz”

Türkiye’nin 226,6 milyar dolar olarak belirlediği 2023 ihracat hedefini hatırlatan Aydın DİNÇER, İMMİB’in burada çok önemli bir rol üstlendiğinin altını çizdi. Aydın DİNÇER, İMMİB’in ve bünyesinde bulunan birliklerin son derece dinamik bir yapıya sahip olduğunu belirterek, 2020’de gerçekleşen sanal ticaret organizasyonlarını, Ar-Ge çalışmalarını ve eğitim faaliyetlerini anlattı. Dinçer’in verdiği bilgiye göre; İMMİB, 2020 yılında 4’ü fiziki, 3’ü sanal olmak üzere 7 yurt dışı fuara milli katılım gerçekleştirdi, yanı sıra ‘alım ve ticaret heyeti’ adı altında 27 organizasyon yaptı. 6 yurt dışı fuarına info-stand ile katılım sağlayan İMMİB; 2 Ar-Ge proje pazarı, 23’ü Ur-Ge, 2’si HİSER olmak üzere 25 adet kümelenme projesi yürüttü. İMMİB Akademi çatısı altında ise fiziki ve online olmak üzere toplam 104 eğitim gerçekleşti. Aydın DİNÇER, çalışmalara yönelik olarak: “Her türlü koşulda, dış ticaret fazlası vermenin önemine olan inancımızla, ihracatçı firmalarımıza hizmet vermeye ve ülkemiz ihracatını artırmaya yönelik faaliyetlerde öncü olmaya devam edeceğiz” dedi.

Aydın DİNÇER has been appointed as the Coordinating Chairman of İMMİB (İstanbul Mineral & Metal Exporters’ Association)

Aydın DİNÇER has been appointed as the Coordinating Chairman of İMMİB (İstanbul Mineral & Metal Exporters’ Association), which has positioned itself as Turkey’s “Leader Exporters’ Association”. As being the Board Chairman of İMİB (İstanbul Mineral Exporters’ Association), Aydın DİNÇER stated that, they were about to write a better story for the year 2021.

 

Powered by OrdaSoft!