tmbMithat YENİGÜN: “Ertelenmiş Talep ve Yatırımlar, İnşaat Sektörüne İtici Güç Olacak”

TÜİK’in açıkladığı 2020 yılı büyüme rakamlarını değerlendiren Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat YENİGÜN, “Covid-19 pandemisi nedeniyle küresel ekonomide 2020 yılında küçülme beklenirken, Türkiye’nin büyüme kaydetmesi memnuniyet vericidir.” dedi.

 

 

tmb2

Türkiye’nin en köklü sivil toplum örgütlerinden biri olan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat YENİGÜN, TÜİK’in açıkladığı 2020 yılı büyüme rakamlarını değerlendirdiği yazılı açıklamasında şunları kaydetti: 

“Covid-19 pandemisi nedeniyle küresel ekonomide 2020 yılında küçülme beklenirken, Türkiye’nin aynı dönemde yüzde 1,8 büyüme kaydetmesi memnuniyet vericidir. Bununla birlikte, ekonominin lokomotifi olduğu bilinen inşaat sektörünün yüzde 3,5 oranında küçülmüş olması, alınması gereken tedbirlere işaret etmektedir. Nitekim, yaşanmakta olan sıkıntılar sektörün istihdam potansiyeli ve 200’ü aşkın alt sektöre yarattığı talep nedeniyle ekonominin genelinde de yansımalar bulmaktadır. Son dönemde yapılan mali yükü artırıcı ve nakit pozisyonları üzerinde etkili vergi düzenlemelerinin, bu çerçevede gözden geçirilmesinde fayda görüyoruz.

Normalleşme Adımlarıyla Büyüme Devam Edecek

Önümüzdeki dönemde pandeminin etkilerinin zayıflaması ile atılacak normalleşme adımlarıyla Türkiye ekonomisinde büyümenin devam etmesini bekliyoruz. Bu zor günleri atlattığımızda, ertelenmiş talep ve yatırımların sektörümüze, sektörümüzün de ekonomimize itici güç olması mümkün olacaktır. Ülkemizin sürdürülebilir büyümesi için hükümetimizin ekonomi ve hukuk alanında ortaya koyacağı reform süreci de büyük önem taşımaktadır.”

Mithat YENİGÜN: “Deferred Demands and Investments shall act as a Driving Force for the Construction Sector”

Having assessed the growth figures of 2020 announced by TÜİK (Turkish Statistical Institute), Chairman of Turkish Contractors’ Association, Mithat YENİGÜN stated that, “It is gratifying to see Turkey as having achieved positive growth, while shrinkage is estimated for the global economy in 2020 due to Covid-19 pandemic”.

tmb3

Powered by OrdaSoft!