mesan kilitMesan Kilit Sektöründe Zirveye Yükseldi

“Şu an firmamız çok iyi gidiyor, gün geçtikçe büyüyoruz. Hedeflerimizi de hemen hemen tutturuyoruz. Bu sene hedef konusunda dövizden dolayı biraz sıkıntı olsa bile, temennimiz bu sene de hedeflerimize ulaşmaktır” diyen Mesan Kilit Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan MERTÖZ ile dergimizin İmtiyaz Sahibi Kemalettin AKSÖZ bir söyleşi gerçekleştirdiler.

 

 

 

 

mesan kilit 54a

Kendinizden bahseder misiniz?

1955 Malatya doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Malatya’da tamamladıktan sonra 1972’de üniversite tahsili için İstanbul’a geldim. 1977’de Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Makine Mühendisi olarak mezun oldum. Yaklaşık 2 yıl özel bir fabrikada çalıştıktan sonra kendi işimi kurdum. Mesan Kilit’i 1979 yılında, kardeşimle birlikte kurduk. Biz önceleri mobilya kilitleri üretimi yapıyorduk, daha sonra 1990-1991 senelerinde endüstriyel kilit üretmeye başladık. Ben kendi firmamı büyütürken, firmam da yerel ürünler üretip bu ürünleri dünyaya tanıtıp sektörde öncü olmaya çalışan, bir yandan da sivil toplum kuruluşlarında sektöre hizmet etmeye çalışan biriyim. Kendi işimi takip ederken sanayi odaları, sektör dernekleri ve ihracatçı birliklerine de hizmet etmeyi bir görev kabul ettim. En son, 4 yıl İhracatçı Birliği Başkanlığı yaptım, orada da görevimi layıkıyla yapmaya çalıştım. Daha önce yönetim kurulu üyesiydim. 8 yıllık süreçten sonra da 10 Nisan seçiminde benim olduğum grup, seçimde kazanamadı; bu durumda ben de kendi işime daha çok önem vermeye başladım; fakat sivil toplumu bırakmam gibi bir durum söz konusu değildir. Yani özetleyecek olursam ben, mühendis, iş adamı, işletmeci ve sektörünü düşünen bir kişiyim.

Biz sizi İhracatçılar Birliği’nde Başkan iken tanıdık Rıdvan Bey, Bu dönemde üyeleri ziyaret ettiğinizi biliyoruz ve bunu yapan ilk başkandınız. Bu mütevazi tavrınız üyeler tarafından takdir edildi. Özellikle alüminyum sektörü hakkında bilgi sahibiyim, bildiğim kadarıyla bizim camiamız sizi seviyor ve tecrübelerinizden yararlanmayı istiyor.

Alüminyum sektörü, ülkemizde demir-çelik sektöründen sonraki en büyük sektör. Ülkemizde yaklaşık 5 milyar dolarlık hacmi olan, bunun 2 milyon 700 doları ihracat olan çok önemli, potansiyeli yüksek bir sektör. Aslında daha çok ihracat yapabilecek bir sektör. Bunu gördüm ve bu sektörün katma değerli ürün yapması ve daha çok üretmesi için neler yapabiliriz diye  çaba sarf ettik. Biliyorsunuz ki Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’nin ALUTEAM’deki (Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi) laboratuvarların kurulumunda desteğim oldu, maddi olarak çok büyük katkılarım olmasa da manen sürekli destekledim. Oradaki arkadaşlarla halen görüşüyorum bu tarz laboratuvarların ülkemize ciddi katma değeri var. Örneğin kendi işyerimde bazı cihazlar olmasına rağmen birçok testi orada yaptırıyorum; çünkü hem üniversiteye, hem bilim dünyasına hem de sektörümüze katkısı oluyor. İlerlemek için bunun gibi şeyler yapmamız lazım. Yani artık babadan, atadan kalma üretimler değil de yenilikleri takip eden bir anlayışı benimsemeliyiz. Yarış artık çok ciddi, eski usullerle bu yarışı kazanma şansımız yok.

Biz son yıllarda Mesan Kilit olarak sektörümüzde zirvelere yükseldik; ülkemizde pazarda birinci ve sektörde öncü firmayız. Dünyada da hedefimiz 3. firma olmak; şu anda dünyada 5., Avrupa’da 3. sıradayız. 

Biz 35.000 m²’de çalışıyoruz. Her sene kapasitemizi arttırıyoruz. Bugün 310 kişi ile hizmet vermekteyiz. Üretimimizin aşağı yukarı %55’ini ihracatçıları da tedirgin etmektedir. İç piyasadaki arkadaşlar çok daha ciddi bir sıkıntıda. İç piyasa neredeyse durma noktasına geldi, son bir aydır siparişler yarıya düştü. Yazın etkisi de olsa asıl sorun döviz sıkıntısıdır. İnşallah bu günler de aşılacak. Ülkemiz her 8-10 yılda bir kriz yaşıyor, temennimiz bu son krizimiz olur. Temelimiz kuvvetli, neyse ki üreten bir ülkeyiz; ama son yıllarda üretim ve üretici biraz ihmal edildi; taşa, toprağa para yatırıldı, inşaat sektöründen başka sektöre yatırım yapılmadı. Bugün ülkemiz bunun acısını çekiyor. Yani sermayeler bu tür yerlere kaydığı için bu sıkıntılar yaşanıyor.  En kısa sürede toparlanma, 2019’un 2018’den daha iyi olması temennileri içerisindeyiz. Şu an sektörümüzdeki birçok firma sıkıntıda, onların da bir an önce sıkıntılarını atlatmasını diliyorum.

Bildiğimiz üzere Mesan Kilit yurtdışı ortaklı bir firma. Bu ortaklıktan bahseder misiniz?

2013 yılında, bir İngiliz firması bizimle irtibata geçti. Tekliflerini uygun bulduk. İngiliz Essentra çatısı altında bir gruba dahil olduk. Bu satışta da ülkemize çok ciddi bir sermaye girdisi sağlandı. Bu dövizi tekrar ülkemize yatırım için kullanıyoruz.

Şu an firmamız çok iyi gidiyor, gün geçtikçe büyüyoruz. Hedeflerimizi de hemen hemen tutturuyoruz. Bu sene hedef konusunda dövizden dolayı biraz sıkıntı olsa bile, temennimiz bu sene de hedeflerimize ulaşmaktır.

Mesan dışında 3 tane daha şirketim var. Bunlardan biri ağırlıklı olarak Mesan’a çalışıyor. Mesan’ın yan sanayisi olarak hizmet veriyor.  Şunu da eklemek isterim. Biz her zaman Ar-Ge’ye ve katma değere önem veren bir firmayız. Onun için başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Hiçbir zaman yüksek karı düşünmedik. Zaman zaman ülkemizde tek imalatçı ve rakipsiz olduğumuz halde çok yüksek karlar düşünmedik. Hep müşteriye saygılı olduk. Çok daha yüksek fiyatlara satabileceğimiz ürünleri mütevazi fiyatlarla sattık. Yaklaşık 2 yıl önce firmamız Ar-Ge merkezi oldu. Bu merkezde 19’u mühendis olmak üzere toplam 21 teknik eleman çalışıyor. Bu arkadaşlarımızın hepsi iyi yetişmiş, alanında uzman kişilerdir. Bu merkezde TÜBİTAK ve Avrupa Birliği projeleri yürütülüyor.

Alüminyum konusuna da tekrar dönersek, bu sektörün önemini en iyi bilenlerden biriyim. Yeni seçilen arkadaşlarımız da bu sektöre gerekli önemi vermeleri gerekiyor. Gerçekten bu sektörün geldiği nokta henüz yeterli değil; çok daha iyi noktalarda olmalı. Avrupa’da alüminyum üretiminde 2. ülkeyiz ve bunu katma değerli hale getirmenin yolunu aramalıyız.

Başkanlığım sırasında birçok firma göğsümüzü kabartan özel ürünler yaptı. Sektörümüz de katma değere inanmaya başladı. ALUTEAM laboratuvarları ile daha da ilerilere gideceğimize inanıyorum. Sektörümüzün, mümkün olduğu kadar ALUTEAM laboratuvarını kullanması ve oradan faydalanması sektörü hep bir adım ileriye taşıyacaktır.

mesan kilit 54b

Geçtiğimiz günlerde kutsal topraklara giderek, Hac vazifenizi yerine getirdiniz.

Evet, üstüme farz olan bir vazifeyi yerine getirdim. Elim ayağım tutarken bunu yapmayı vazife bildim. Çok da iyi geçti. Çok şükür, bu günleri gördüm. Allah herkese nasip etsin.

Son olarak eklemek istedikleriniz…

Biz hep çalışacağız, üreteceğiz. Eklemek istediğim bir konu da bürokrasi. Bürokrasi hâlâ çok ağır ilerliyor. Yatırımcı bir yerlere takılıyor ve zorlanıyor. Bunu toplantılarda da zaman zaman dile getiriyorum. Bakın yabancı ülkelere gittiğimizde, böyle bir yatırım yapacağız dediğimizde neredeyse bizi omuzlara alacaklar. Bizim ülkemizde de tam yatırım kararı alıyorsunuz, acaba hangi engeller çıkacak diye stres yaşıyorsunuz.

mesan kilit 54c

İstanbul sanayisine baktığınız zaman, özellikle Silivri Bölgesi’nde, Silivri Sanayici İşadamları Derneğimiz var, biz toplanıyoruz ve diyoruz ki bu bölgede modern bir organize sanayi bölgesi kurulmalı, Hadımköy bölgesindeki sanayi bölgesi rehabilite edilmeli ve Tuzla’daki 5 OSB’yi birleştirip İstanbul’un sanayinin işgal ettiği alanı büyütmeden, şehri çok fazla sanayiye boğmadan; buraların ıslah edip İstanbul’un sanayisini kontrollü bir şekilde geliştirmeliyiz. Sanayi Odası olarak 3 senelik bir çalışmayla İstanbul sanayisi yerleşimi ne şekilde olur, dosya hazırladık. Bu dosyayı Başbakanlığa, Bilim ve Teknoloji Bakanlığına, İstanbul Büyük Şehir Belediyesine verdik; ama maalesef bir yanıt alamadık. İstanbul’u sanayiye boğmak gibi bir lüksümüz yok. Şu anda İstanbul’da sanayinin işgal ettiği alan 102 bin dönüm. Bu projemizle bu sayıyı 75 – 80 bin dönüme düşürüyorduk; fakat ilgili hiçbir bakanlıktan olumlu bir cevap gelmedi. Bakanlıklarla yaptığımız toplantılarda konuyu dile getirsek de çok fazla ilerleme kaydedemedik.

Biz bir AVM kadar çevreye zarar vermiyoruz. Şehrin merkezinde AVM, şehrin 70 km dışında bir fabrikadan çok daha zararlı. Bizim fabrikalarımız son derece çevreye duyarlıdır. Biz de bu konuda Silivri’de öncü olmaya çalışıyoruz ve buradaki bütün firmalar da bu konuda hassas davranıyor. Silivri hem tarım hem turizm bölgesi ve bu hassasiyetin farkındayız.

Mesan Rises in The Lock Industry

“Right now our company is doing really well, we’re growing everyday. And we’re nearly hitting our goals. Even though there were some issues with goals this year due to currency problems; our desire is to hit the goals this year as well” - said Mesan Kilit Board of Directors Chairman Rıdvan MERTÖZ, who made an interview with our publisher Kemalettin AKSÖZ.

Powered by OrdaSoft!