TSE Standartları Türkçe Yayımlansın

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Cam ve Cam mamulleri sektörü ile ilgili olarak 2018 yılı sonunda TSE 3539 EN 1279 standardını revize etmiştir. Bu standart cam esaslı yalıtım birimleri (çift cam) standardıdır. Bu süreç içerisinde Türk Standardları Enstitüsü de bu standardı İngilizce olarak yayınlamaktadır.

Cam ve Cam mamulleri sektörü olarak İngilizce yayınlanmasından dolayı fabrikalarda yapılan imalatlarda yapılan testlerde imalat kontrollerinde metnin Türkçe olmamasından kaynaklı meslektaşlarımız standardın içeriğinden istifade edemediğinden dolayı bayilik olarak bağlı bulundukları kurumlar ile sorunlar yaşamaktadır.

Cam ve Cam mamulleri sektörünün yaşamış olduğu bu sorunun ortadan bir an evvel kaldırılması için Fikret Yılmaz olarak Ankara Ticaret Odasına (ATO) müracaat ederek alınan karar doğrultusunda çözüm için gerekli müracaatlar yapılmıştır. Ankara Ticaret Odası Başkanı Sayın Gürsel Baran’ında özel ilgi ve talimatı ile kısa bir sürede Türk Standardları Enstitüsüne ulaşılmıştır. Alınan kararlar neticesinde TSE EN 1279 standardın altı fasikülünde Türkçeye çevrilmesi için karar alındığı tarafımıza bildirilmiştir.

Cam ve Cam mamulleri çift cam üreticileri olarak bu ve benzer standartlarının Türkçe olarak yayınlanması imalat ve sonrasında oluşacak hatalara sebebiyet vermemesi bakımından çok önemlidir.

TSE EN 1279 altı fasikülden oluşan standardın en kısa zamanda Türkçe olarak kullanıma sunulmasını bekliyoruz.

Zaten Türk Standardları Enstitüsü yayınları neden Türkçe değil diye sormadan da yazımı tamamlayamadım.

Cam ve Cam mamulleri sektörüne gerek sorunları gerekse de yenilikleri en önemlisi birlikten güç doğar felsefesi ile illerde dernekler Türkiye’de federasyon; Türkiye Cam ve Cam mamulleri Federasyonu kurulmalıdır ki meslektaşlarımız hakkını savunabilsin. Bireysel değil hep beraber olmalı derim. Koskoca sektör örgütsüzlükten âdete sahipsizdir. Bu kadar yoğun ekmek sermayenin karşılığı bu olmamalı.

Bol bereketli işler. Sağlık, huzur diler; sevgi ve saygı sunarım.

 

fikret yilmaz 81a

Powered by OrdaSoft!