ekrem orucMinimal Alüminyum Sistemleri Uygulamaları

Minimalist hareketin, günümüzde tasarımın söz konusu olduğu her alanda etkisini göstermekte olduğu bilinmektedir. Bu etki, mekan kavramına ve mekanla olan ilişkilere yeni bir boyut kazandırmıştır. Kullanıcı zevkindeki bu değişim sayesinde, sade ve minimal olana ulaşma arzusu yaygınlaşarak, tasarımda ‘azaltma’ olarak ifade edeceğimiz minimalist tavır giderek popülerleşmiştir. Buradan hareketle, günümüzde mimarlık ve tasarımda artan minimalist etki, alüminyum sistemleri uygulamalarında da cepheden, doğramaya, sürme ve ofis  tasarımlarına kadar artarak ivme kazandığı görülmektedir.

 

ekrem oruc 55a

Minimum alın yüzeyine sahip cephe ve doğrama sistemleri, kasası ve kanadı gizlenmiş çerçevesiz sürme sistemleri, olağanüstü mimari tasarımların anahtarıdır. Sistemler ve özellikler, maksimum tasarım özgürlüğü ve optimum konfor için ayrı ayrı birleştirilebilir. Alüminyum sistemlerinde teknoloji ve tasarım uzmanlığı ile birleştirilerek iç ve dış mekan arasındaki geçişi sayesinde muhteşem manzaralara sahip sınırsız bir mekânsal deneyim sunar.

Tavan yüksekliği pencere cepheleri, özelleştirilmiş mekansal konseptler ve olağanüstü mimari için temel oluşturur. Minimal Alüminyum Sürme sistemlerinde, eşik altı sürgülü cam kapılar evdeki iç mekanı açar. İç ve dış mekan, birleşik bir yaşam ortamı oluşturmak için birleşir. Duvar cepleri, sürgülü pencerelerin tamamen dışarı çekilmesine izin verir. Çerçevesiz pencere konseptinin sonsuz çekiciliği, görünümü büyüleyici bir tasarım özelliğine dönüştürür.

Bina içlerinde sanki dış ortamdaymış hissini vermek için özel olarak tasarlanmış sürme sistemleridir. Bu sistemlerin temel özelliği, hem sabit kasa hem de sürme kanatların duvar içine, tavana ve döşeme altına gizlenmesi suretiyle içeriden ve dışarıdan hiçbir alüminyum çerçeve görünmemesini veya minimum düzeyde görünmesinin sağlanmasıdır. Açılım genişliğinde herhangi bir limit yoktur. Kanat yüksekliği, kullanılacak camın rüzgar yüküne dayanımı ölçüsünde uzun tutulabilir. Gizli kasa ya da kilitlenen kanat profili içine yerleştirilen özel kilitleme düzeneği sayesinde güvenlik sağlar. Taşıma kapasitesi yüksek, çiftli rulmanlar çok yüksek ağırlıklara kadar kanatları taşıyabilir. Atık su drenajı, konstrüksiyonda kullanılacak profillere ve binanın döşeme yapısına bağlı olarak basit ya da gelişmiş olabilir.

Bu sistemlerde bütün işi cam yapar, cam kendini destekler ve taşır, bu cam bir kasanın içinde kayar. Camlar etrafındaki profiler bonding teknolojisi ile cama yapıştırılır. Camın kendi statiği ile çok geniş açıklıklar kolayca geçilir. Sistem bir kanatta 12m² ye kadar cam yüzey kullanabilmeye uygun olarak üretilmiştir. İşte camın taşıyıcı olduğu noktada panoramik manzaralı bir görüntü sağlanır.

Bu sistemlerde yan kasa ve alt kasa tamamen döşemelerin içine gömülebilir. Camın alt üst ve kenarlarındaki profiller kasa profillerinin içine geçtiği için görünmez. Görünen tek şey sadece kenet yani orta noktada iki sürme camın birleştiği noktada dar kesitten başka bir şey değildir. Sistemin alt kasa profilinin içine 15-20 cm de bir bulunan ve özel olarak tasarlanmış yüksek yük taşıyabilen rulmanların yer aldığı özel bir profil kullanılmıştır. Rulmanlar sayesinde hareketler çok kolay olarak yapılabilmektedir. Bu gelişmiş teknoloji ile 500 kg’a yakın camlar bile adeta parmakla bile kolayca hareket ettirilebilir.

Bu sistemler ile ısı ve akustik yalıtımdan vazgeçilmeden, çok geniş ölçülerde açılır kanatlar bile rahatça kullanılır. Diğer sürme sistemlere göre %20 oranında daha fazla cam alan sağlaması ile öne çıkmaktadır.

Minimum Kasa ve kanat derinliğine sahip profillerle, ısı yalıtımlı veya yalıtımsız olarak kalite, aydınlık ve konfor sağlayan sürme sistemleridir. Tasarımları hem fonksiyonel hem de estetik açıdan etkileyici bir alüminyum sistemlerine dönüşür.

Ülkemizde de yerli sistem üretici firmaları tarafından üretimi yapılmaya başlanılan minimal alüminyum sürme sistemlerinin, sunduğu ince ve zarif görünümün yanı sıra güçlü ısı yalıtımı değerleri, güçlendirilmiş camları ve güvenlikli sistemlerle fark oluşturan yenilikçi ürün tasarımları ile sektörde varlık göstermeye başlamıştır.

 

ekrem oruc 55b

Powered by OrdaSoft!