Cam ve Cam Mamulleri Sektörü, Kendi Federasyonunu Kurmalı

Cam sektörünün personel sıkıntısını gidermek için gerekli adımlar henüz atılmamışken, mevcut çalışanların birçoğunun ustalık belgelerinin olmaması önümüzdeki günler de çok baş ağrıtacak gibi görünüyor.

 

 

Sektörün örgütlü olmayışı, bazı illerde esnaf odalarının yok denecek kadar az sayıda Ticaret ve Sanayi Odalarında temsil edilen cam ve cam mamulleri sektörü maalesef gerekli örgütlenmeyi sağlayamamıştır. Sektörün birçok sorunları olduğu, işvereninden çalışanına herkesin malumudur.

Ben bu yazımda; çalışanların belgelerinin olmadığından dolayı işyerlerini kaybetmeleri, işverenlerin ise eleman bulamadığı gibi, mevcut olanlarında kaybetme risklerini bir an evvel nasıl bertaraf edebiliriz konusunda fikirlerimi paylaşmak istiyorum.

fikret yilmaz 3

Cam ve cam mamullerinin değerli çalışanları, işverenleri ve sektörün tüm temsilcilerine birinci önerim; her ilde bir dernek çatısı altında toplanıp daha sonra, Türkiye genelini kapsayan federasyon oluşturulması ile kuvvetli bir yapının cam sektörüne kazandırılması olacaktır. Bundan sonra cam ve cam mamullerinde yaşanan her sorunu, yeniliği ve sektörün ihtiyaç duyulan konularda çalışmalar yaparak katkılar sunan bir yapı oluşturmaktır. Bugün belge sorunu, yarın dışardan gelen camların meselesi, bir başka gün cam ve cam mamullerin Türkiye’de ve dünyadaki olması gereken yere ulaşma katkıları için çalışılacaktır.

Türkiye çimento sektörünün örgütlenmesi bu konuya ışık tutması bakımından incelenmesini, araştırılmasını öneririm; örneğin belge sorununu, meslek edindirme birimi ile çalışarak çözüme ulaştırmışlardır. Diğer meselelerini çözmek için örgütlü bir yapı vardır. Oysa cam ve cam mamulleri sahipsiz, kimsesiz bir durumda… Gemiyi kurtaran diğerlerine dönüp bakmıyor.

Çare var; Şişe Cam, Trakya Cam ve Düzce Cam önderliğinde bir yapı bir an evvel oluşturulmalı ve sektörün ihtiyaç duyduğu ve ileriye yönelik gelişimine katkı sağlayacak şekilde bir an önce dernekler kurulup, federasyon oluşturulmalıdır.

Bu yapılırsa, üreten de tüketende kazanır. Türkiye kazanır! Lütfen geç olmadan değerlerimize değer katalım. Hemen şimdi, herkesi bu konuda çalışmaya davet ediyorum.

Şeffaf ve aydınlık günlerin sağlık, huzur içinde geçmesini dilerim.

fikret yilmaz 2

fikret yilmaz 1

Powered by OrdaSoft!