celalettin kirboz“Ekonomi Her Zaman Eğrilerden Oluşur”

Dünyada dolar son üç ayda % 2 yükselirken ülkemizde % 25 değer kazandı. Son üç ayda doların değişim miktarına göre hesaplanır ise ülkemizde doların 3,20 seviyesinde olması gerekiyordu. Bir yılda doların artışı % 30’u aştı bu elbette doların yanında doların fiyatlama yaptığı altını da etkiledi. Bu artışlar maalesef insanımızın fakirleştiği konusunda yargı oluşmasına neden oluyor. Bu durumda mali yapılarını stabil tutabilmek adına altın ve dolar alımına yöneliyorlar.

 

Döviz borçluları aynı şekilde borçlarını ödeyebilmek adına buldukları nakitler ile dolar alımına yöneliyorlar. Bu durumda bu talepler döviz açığımızı büyüterek devam ediyor. Bu durumdan çıkmak elbette mümkün ancak yapılmaması gereken her şeyi tozpembe göstermemektir. Güçlü kararlı ekonomik kararlar alabilmektir. Sanayiciyi elbette buna bağlı olarak piyasayı rahatlatmak şarttır. İş hayatı rahatlar ise parkende ve piyasa çalışmaya başlar ve rahatlar. Bu ortamda hiçbir kısım rahatlayamaz ve bu ortamdan çıkamaz.

Piyasa nasıl rahatlar elbette sıcak para girişi ile şu anda tüm piyasalar tahsilat güçlüğü ve nakit darlığından şikâyetçi. İşsizlikten şikâyetçi olan firma nakit sıkışıklığı şikâyeti olanların yanında problem olarak gözükmüyor. Bankalar risk almamak adına kredileri iyice sıktılar ve sıkmaya devam ediyorlar. Bankalar olmadan piyasaya sıcak para girmesi mümkün değildir. -

Uzun zamandan beri dile getirdiğimiz kredi sisteminin açılması, yeni teşvik ve destek sistemlerinin çalıştırılması çok önemlidir. Hep birlikte sanayi çarklarını her geçen gün daha da hızlandıracak şekilde çevirmeliyiz. Şunu unutmayalım hiç kimse bize getirip bu durumdan çıkış kaynağı sunmayacak bizim çıkışımız yine bizim içimizde olacak. Devletimizin bu süreçte bankaları en azından devlet bankalarını risk almaya yönlendirmesi önemlidir. Üreticiye ve esnafımıza direk olmasa da en direk yöntemler ile destek vermesi, rekabet gücümüzü artıracak TEV, gümrük vergileri vb. maliyetlerimizi direkt kaldıramıyor ise mahsuplar ile de olsa sektörü sübvanse etmelidir. Ucuz hammadde girdisine yol açacak toplu alımlarda bizleri desteklemektedir. Belli Bölgelerde değil tüm ülkede teşvikleri uygulayarak toplu bir kalkınma hareketine geçilmesini sağlamak, beklentimizdir.

Bu ülkenin sanayicisi gerçekten elini değil tüm vücudunu taşın altına koymuştur. Yapılacak her iyileştirmeye misli ile cevap verecek durumdadır. Ancak bu günlerde muhakkak desteğe ihtiyacı vardır. Maalesef bu desteği alamadığı takdirde de çok daha fazla çaba sarf edecek imkânsızlıklar içerisinde mücadeleye devam edecektir. Özellikle ihracat kısmına verilecek destekler ile ülkeye döviz girişinde hızlanma ve buna dayalı sıcak para piyasaya ineceği kanaatimiz vardır. Ekonomi her zaman eğrilerden oluşur, kırılma ve iniş çıkışlar hep vardı ve olacak ancak gerekli sürelerde ayağa kalkmaz ve iniş veya yatay hareket devam eder ise bu yaşanan sürece bağlı yükseliş çizgisinde gecikerek gelecektir.

Daha iyi, daha güçlü piyasalara hep birlikte ulaşmak dileği ile saygılarımı sunarım.

ckirboz

Powered by OrdaSoft!