Hangisi Daha Önce? Sağlık mı, Ekonomi mi?

Evet, yazımın başlığında belirttiğim gibi önce sağlık mı, önce ekonomi mi? Çok önemli. Uzun zamandır dünyamızı etkisi altına alan COVID-19 salgını, son günlerde yurdun dört bir yanını sardı ne yazık ki. Hastalığı yaşamayan neredeyse kalmadı. Durum bu şekilde devam edince tabii ki herkes önce sağlık demeye başladı. Sağlığın önemi daha iyi anlaşılmış oldu.

 

İlk zamanlar dünyamızı saran bu virüse karşı hükümetimizin aldığı önlemler sayesinde ülkemizde virüsün yaygınlaşması durduruldu. Dünyadaki diğer ülkelere bakarsak, ülkemizde hastalığa karşı büyük bir başarı elde edilmiştir. Akabinde ekonominin daha fazla zarar görmemesi için kontrollü bir şekilde sınırlı kısıtlamaların kaldırılması ile bazı kişilerin duyarsızlığı, maalesef önce sağlık mı yoksa önce ekonomi mi diye sorgulatır olmuştur.

Salgın süresince varlığı gözle görülemeyen bu virüse yakalanan ya da yakalanmayan birçok insan, durumu endişeyle karşıladı. Herkes kendince önlemlerini anlamaya ve korunmaya çalıştı.

Tabii ki her zaman olduğu gibi duyarsız ve önlemlere uymayanların sayısı hiç az değil. Kendileri ya da yakınları hasta olana kadar durumun ciddiyetini anlayamıyorlar. O an anlaşılıyor ki, önce sağlık! Bu yüzden, maske kullanımı, temizlik ve sosyal mesafe kurallarına en üst düzeyde bir sorumlulukla uymak gerekiyor.

COVID-19 salgını ile ciddi bir şekilde kurallara uyarak mücadele etmemiz, sağlığımız kadar ekonomimiz için de şart. Bu salgın yüzünden iş yerleri maalesef çalışamaz duruma geldi. İnsanların sosyal mesafe kuralına dikkat ederek uzak durması, çalışanların ve işletme sahiplerinin rahatsızlıkları, alınan tedbirler kapsamında uzun bir süre birçok sektörün çalışmalarının durdurulması ve kısmi çalışma mesaileri derken, çalışma koşulları düzenlenememiş durumdadır.

 fikret yilmaz

Evet, sağlık olmaz ise olmaz, çok önemli, fakat ekonomi olmaz ise sağlık nasıl olacak? Yemeden, içmeden, ruhun gıdasını almadan sağlıklı kalmak da zor görünüyor.

Sizlerden ricam çok geç olmadan kurallara uyalım. Sağlıklı kalalım ve çalışıp, üretip ekonomimizi de güçlü tutarak bu zor günleri bir an evvel atlatıp sağlıklı, huzurlu ve güzel günleri hep birlikte yaşayalım.

Ekonomimizin ve sağlığımızın daim olmasını dilerim.

Sevgi ve saygılarımla

fikret yilmaz

Powered by OrdaSoft!