technowoodSürdürülebilir Ahşap Cephe Tasarımı için Rehber, Technowood

Yapı sektöründe kullanılan ahşabın elde edilmesi için, olgunlaşması 100 yılı aşan yetişkin ağaçlar kesiliyor. Kesilen ağaç yerine genç fidelerin dikilmesi metodu olan sürdürülebilir ormancılık (sustainable forestry) günümüzde sıklıkla uygulansa da, bugünden 100 yıla kadar olan süreçte öngörülemez ahşap tüketim seviyesi hesaba katılmıyor.

 

 

 

tehnowood 57a

Technowood, FSC (Orman Yönetim Konseyi) şartlarına uygun sürdürülebilir ormancılık pratiğini, dayanıklı materyallerin doğal ahşapla kaplanması metoduna dayanan devrimsel nitelikteki teknolojileriyle birleştiriyor. Böylece yüksek ve bilinçsiz tüketim problemine de çözüm getiriyor.

 

Özellikle cephelerde ahşabın tercih edilmesi durumunda ortaya çıkan yüksek sayıda ağaç tahribatının önüne geçerek, hem masif ahşaptan daha dayanımlı hem de daha çevre dostu bir çözüm tercih edebilirsiniz. Günümüzün hızlı betonlaşma yönelimiyle doğadan uzaklaşan, nefes almayan tasarımlarda bir artış söz konusu oldu. Doğal malzemelerin, uzun süreli kullanımlarda sıkıntı yaratmayan ürünlerin cephelerde tercih edilmesi hem tasarımcı hem de kullanıcılar için daha cazip hale geliyor. Ahşabın sıcaklığı ve cephelerde yarattığı zarif algı ile cephe tasarımında aradığınız esnekliği ve memnuniyeti yakalarken sürdürülebilir bir çizgide kalabilirsiniz.

Cephelerde İnovasyon

Technowood, en zor şartlara karşı yüksek dayanıklılığa sahip olması nedeniyle Dubai, Katar gibi çöl iklimine sahip birçok bölgedeki çeşitli projelerde güçlü referanslar edinebildi. Yağmurla kendini temizleyen, şişmeyen, çatlamayan doğal ahşaptan üretilmiş Technowood, 3 Boyutlu verniği sayesinde en zorlu koşullarda bile doğal ahşap görünümünü korur, bakım sürelerini uzatarak işletme maliyetini düşürür ve ahşabın yangına karşı direncini arttırır. %100 doğal ahşap kaplama olan Technowood kullanıcılara, A2 Sınıfı Yangın Direnci Sertifikasına sahip tek doğal ahşap malzeme olma özelliğini sunuyor.

Referanslardan Bir Tanesi: Tasigo Thermal Hotel Projesi

GAD Architecture imzası taşıyan ve Eskişehir’de bulunan Tasigo Thermal Hotel projesinde Technowood ürünleri tercih edildi. Yapılan ön araştırmada, büyük projenin inşası için gerekli ahşap materyal için 22,234 ağaç kesilmesi gerektiği tespit edildi. Fakat Technowood teknolojisi ve ürünlerinin kullanılmasıyla, aynı ihtiyaç 477 ağaçla karşılandı. Büyük oranda ormanlık alan tahrip edilmekten kurtuldu.

Guidelines for Sustainable Wooden Facade Design, Technowood

In order to obtain wood used in the building sector, adult trees with maturation exceeding 100 years are cut. Although the sustainable forestry method, which is the method of planting young seedlings instead of the cut tree, is often applied today, the unpredictable amount of wood consumption is not taken into account in the process from today to 100 years. Technowood combines sustainable forestry practice in accordance with the requirements of the FSC (Forest Management Council) with revolutionary technologies based on the method of coating durable materials with natural wood. Thus, it brings a solution to the problem of high and unconscious consumption.

tehnowood 57b

Powered by OrdaSoft!