aluteam logoALUTEAM Malzeme ve Üretim Teknolojilerini Teknofest’te Sergiledi

ALUTEAM, 20-23 Eylül’de İstanbul 3. Havalimanı’nda düzenlenen Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde yer alarak havacılık malzeme teknolojilerini ve üretim sistemlerini sergiledi.

 

 

aluteam 55 2a

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) öncülüğünde, Türkiye’de gençlerin teknoloji üretme ve geliştirme potansiyelini artırmak ve desteklemek amacıyla düzenlenen Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 20-23 Eylül 2018 tarihleri arasında yoğun bir ilgiyle İstanbul 3. Havalimanı’nda gerçekleştirildi.

Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) paydaşlığında festivalde yer alan FSMVÜ Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi (ALUTEAM) havacılık malzeme teknolojilerini ve üretim sistemlerini teknoloji meraklılarına sundu.

Teknolojiyi sevdirmek ve üretim sistemleri hakkında merak uyandırmak amacıyla Teknofest’te yer aldıklarını belirten ALUTEAM Müdürü Dr. Ebubekir KOÇ, “Biz iki başlıkta bu festivale katılıyoruz. Birincisi malzeme teknolojileri; Gençlerimiz savunma, uzay ve havacılığının sadece platformlar olmadığını, bu platformların aslında malzeme teknolojileri ilişkili olduğunu, burada uzmanlarımızdan dinliyorlar. Elektron mikroskobunu da yakından görme fırsatı yakalıyorlar. İkinci olarak üretim teknolojileri konusunda da kendi başlarına bu işleri geliştirmeleri ve kullanabilmelerini sağlamak için üniversite öğrencilerinin geliştirdiği üretim makinelerini buraya getirdik. Gençlerimiz bunları deneyimleyebiliyorlar” ifadelerini kullandı.

Milli Teknoloji Hamlesi Etrafında Türkiye’nin En Kapsamlı Teknoloji Festivali

Türkiye’nin millî teknoloji hamlesi hedeflerinde önemli rol oynayan kuruluşların paydaşlığında gerçekleştirilen Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali toplumda teknolojiye olan ilgiyi artırmayı ve Türkiye’nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

İnsansız hava araçlarından robotik teknolojilerine, uydulardan yapay zekâ projelerine kadar birbirinden farklı pek çok alanda tarihimizin en büyük teknoloji yarışmalarına ev sahipliği yapan Teknofest kapsamında yurtiçi ve yurtdışından gösteri takımlarının katıldığı uçuş gösterileri, paraşüt, akrobasi gösterileri, farklı yaş gruplarından ziyaretçilerin katıldığı etkinlikler ve söyleşiler düzenlendi.

Eğitim ve proje odaklı çalışmalar yürüten Türkiye Teknoloji takımı Vakfı tarafından düzenlenen Teknofest, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, TÜBİTAK, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü gibi kurumların yanı sıra; Aselsan, Baykar, TAI, TÜRKSAT, Roketsan, Havelsan, THY gibi ülkemizin önde gelen teknoloji firmaları tarafından desteklendi.

ALUTEAM presented Material and Manufacturing Technologies at Teknofest

ALUTEAM participated in Teknofest Istanbul Aviation, Space and Technology Festival, which took place on 20-23 of September in Istanbul’s 3rd Airport, to display their aviation material technologies and manufacturing systems.

 

aluteam 55 2b

Powered by OrdaSoft!