tremco illbrucktremco illbruck, Cephe Tasarımında Dijital Çağı Tanıttı

25 Eylül Salı günü, tremco illbruck, Şişecam Düzcam ve Reynaers Alüminyum ortaklığında Beşiktaş Deniz Müzesi’nde gerçekleşen “Cephe Tasarımında Yeni Teknolojiler” konulu etkinliğinde sektör profesyonelleri ve akademisyenler bir araya geldi.

 

 

 

tremco 73a

Dijital Teknolojilerin Mimari Tasarıma Etkisi Masaya Yatırıldı

Mimarlık dünyası ve yapı sektöründen katılımcıların yoğun ilgisiyle gerçekleşen Cephe Tasarımında Yeni Teknolojiler Konferansı’nda, dijitalleşmenin mimari tasarım ve yapı üretim süreçlerine etkisi uzman konuşmacılar tarafından mercek altına alındı. Etkinlikle yeni AKM projesinin detayları da paylaşıldı.

Sektör temsilcilerinden akademisyenlere, profesyonel mimarlardan öğrencilere birçok katılımcının ağırlandığı etkinlik, müze turuyla başladı. Konferansa kayıt yaptıran ilk 50 kişi etkinlik öncesinde rehber eşliğinde İstanbul Deniz Müzesi’nin koleksiyonunu gezdi.

Doğru Seçimler için Zaman Kazandıran Teknolojiler

Dijitalleşen dünyada mimarlık pratiğine ilişkin örneklerin ve AKM yenileme projesinin detaylarının paylaşıldığı konferans, Yapı Medya İletişim Koordinatörü Aslıhan Abay ERKMEN’in açılış konuşmasıyla başladı.

Şişecam Düzcam Kaplamalı Camlar ve Franchise Müdürü Esra AYDINOĞLU gelişen teknolojide camın yerini, geliştirilen yeni mobil uygulamayı, Şişecam’ın ürünlerini ve Şişecam Genel Merkezi’nin tasarımını dinleyicilerle paylaştı.

tremco illbruck BU South Pazarlama ve İletişim Müdürü Florence COMTE-SAHAKIAN, BIM’in 3. Havalimanı’nda kullanımını örnekleyerek bu teknolojinin büyük projelerdeki önemini anlattı. COMTE-SAHAKIAN, illbruck markası ürünleri için özel olarak geliştirilen pencere ve kapı derzlerini hedefleyen BIM modelleme teknolojisi hakkında detaylı bilgi verdi.

AKM’de “Medya Cephe”yle Temsiller Meydandan İzlenebilecek

Konferansın “Cephede Dijitalleşme” başlıklı ilk bölümünde, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) projesine dair detayları ilk kez paylaşan Murat TABANLIOĞLU, yapının Prost planından başlayıp bugüne uzanan hikayesini babası Hayati TABANLIOĞLU’nun çalışmalarından anekdotlarla aktardı.

AKM projesinde Tabanlıoğlu Mimarlık ile birlikte çalıştıklarını belirten Werner Sobek Genel Müdürü ve Ceo’su Yetkin BENTÜRK ise, çelik cam konstrüksiyonlardan oluşan binaların enerji tasarrufuna yardımcı olduğunu vurguladı.

tremco 73b

“BIM Teknolojileri Aynı Zamanda Kuvvetli Bir İletişim Aracı”

“Tasarımda Dijitalleşme” başlıklı ikinci bölüm, Reynaers BIM ve Sanal Gerçeklik Ürün Müdürü Nina TIMMERMANS’ın sunumuyla başladı. TIMMERMANS konuşmasında, BIM teknolojilerinin tasarım süreçlerinde teknik çözümleri kolaylaştırmasının yanı sıra paydaşlar arası iletişimi kolaylaştırdığını belirtti.

“Yapı Malzemeleri Kendi Arasında Geçişken Olmaya Başladı”

Salon Architects kurucusu Alper DERİNBOĞAZ, “Architecture in Dialogues” adlı sunumunda, yapıların çevreleriyle ve sosyal ortamla kurabileceği ilişkileri, farklı ölçekteki projeleri üzerinden aktardı. Mimarlık çalışmalarının yanında sanat projelerine de imza atan DERİNBOĞAZ, bu birlikteliğin konuya farklı ölçeklerden bakabilmeyi sağladığını söyledi.

“Sanal Gerçeklik Geleceğin Önemli Kalemlerinden Biri”

TasarımAtlas ve GarageAtlas kurucusu Ahmet Burçin GÜRBÜZ, sanal gerçekliğin (VR) tasarımla bütünleştirilmesinin önemini vurguladı. “Tasarıma kurşun kalemle başlarız ve bitene kadar birçok kalem kullanırız” diyen GÜRBÜZ, sanal gerçekliğin geleceğin en önemli kalemlerinden biri olduğunu söyledi.

“Dijitalleşmeyi Yalnızca Kompleks Formları Çözme Bağlamında Düşünemeyiz”

Konferansın son konuşmacısı GMW Mimarlık ortağı Dicle DEMİRCİOĞLU oldu. Kuruluşu yetmiş yılı bulan ofisin yıllar içerisinde teknolojiyi nasıl kullandığını aktaran DEMİRCİOĞLU, “Günümüzde dijital teknolojileri yalnızca kompleks formları ve tekniği çözmek bağlamında düşünürsek konuyu eksik bırakmış oluruz” dedi.

Cephe Tasarımında Yeni Teknolojiler konferansı, İstanbul Deniz Müzesi’nin fuayesinde düzenlenen kokteyl ile sona erdi.

tremco illbruck introduces Digital Age in Facade Design

On Tuesday, September 25, professionals and academicians from the sector came together in the event ‘’New Technologies in Facade Design’’ organized by tremco illbruck, Şişecam Düzcam and Reynaers Aluminum in Beşiktaş Maritime Museum.

tremco 73c

Powered by OrdaSoft!