fsmu 2FSMVÜ’nün  3 Projesine İSTKA’dan Destek

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin 3 projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı kapsamında desteklenmeye değer görüldü.

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) 2018 Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programına başvuran Alüminyum Yapı Sistemleri Test ve Eğitim Laboratuvarı (ASTEL), FSM Teknoloji Transfer Ofisi Kurulumu Projesi, KURAM LONCA: İstanbul Geleneksel Sanat ve Zanaat Atölyeleri ve Alüminyum Yapı Sistemleri Test ve Eğitim Laboratuvarı (ASTEL), ISTKA desteğiyle yürütülecek.

istanbul kalkinma ajansi

Alüminyum Yapı Sistemleri Test ve Eğitim Laboratuvarı (ASTEL)

Proje, sektörle birlikte yapılan çalışmalar neticesinde belirlenen ortak ihtiyaçlardan en önemlilerinden birisi olan yapı sistem testlerinin ülkemizde yerli imkânlarla test edilmesini amaçlamaktadır. Proje, alüminyum malzemeden imal edilmiş yapı sistemlerine uygulanacak sistem TIP-I testlerinin sektörün ortaklığında kurulacak akredite bir laboratuvar ve ilgili faaliyetleri kapsamaktadır.

FSM Teknoloji Transfer Ofisi Kurulumu Projesi

Mühendislik Fakültesi’nin yürüteceği FSM Teknoloji Transfer Ofisi Kurulumu Projesi ile üniversite-sanayi birlikteliğinden yenilikçi alanlarda yeni ürünler, girişimler ve yapılar ortaya çıkarılması amaçlanıyor. Meydana getirilecek değer ve birikim, İstanbul bölgesinin küresel bir yenilik üretim merkezi olmasına katkı sunacak.

KURAM LONCA: İstanbul Geleneksel Sanat ve Zanaat Atölyeleri

Proje kapsamında; geleneksel sanat ve zanaat dallarında geçmişte üretilen bilgi ve deneyimin gelecek nesillere kayıpsız aktarılması ve ekonomik bağlamda ustalığın sürdürülebilirliğinin sağlanması ile geleneksel usta-çırak ilişkisinin canlandırılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında İstanbul özelinde faaliyet gösteren mevcut geleneksel sanat ve zanaat erbabının envanteri oluşturulacak ve yeni nesiller ustalar tarafından eğitilecektir. Faaliyetlerin tamamı, Vakıf Kültür Varlıklarını Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi (KURAM) bünyesinde organize edilerek akademik bilgi ile geleneksel sanat ve zanaat erbabının tecrübe paylaşımını esas alacak bir yapı kurulacaktır. Bu sayede, geçmişteki “lonca” yapısının etik kuralları, kalite kontrolü ve insan yetiştirme geleneği KURAM sorumluluğu altında kurumsal olarak yeniden canlandırılacaktır.

Powered by OrdaSoft!