estal logoESTAL Kongresi 19 Yıl Sonra Tekrar Türkiye’de

Avrupa Alüminyum Yüzey İşlem Birliği ESTAL (European Association for Surface Treatment on Aluminium) tarafından her iki yılda bir düzenlenen ESTAL kongresi 2019 yılında İstanbul’da yapılacak.

 

estal 54a

Türkiye’de ilk defa ESTAL kongresi, 2000 yılında İstanbul’da yapılmıştı. En son yapılan ESTAL 2017 Toledo’da yapılmıştı. 1987 yılında kurulan AYİD (Alüminyum Yüzey işlem Derneği) yönetim kurlu başkanı Dr. Metin YILMAZ, “alüminyum yüzey işlemleri ile ilgili dünyadaki son gelişme ve teknolojilerin tartışıldığı ve uluslararası seviyede alüminyum yüzey işlemlerinde dünyanın en geniş kapsamlı kongresinin bu dönemde Türkiye’de yapılacak olması bizim açımızdan gerçekten çok önemlidir. Bu nedenle, ülkemizi ve sektörümüzü en iyi şekilde temsil etmek içi elimizden geleni yapacağız” ifadesini kullandı.

Avrupa’da alüminyum yüzey işlemleri ile ilgili ilk uluslararası organizasyon 1971 yılında EURAS’ın (Avrupa Eloksalcılar Birliği) kurulması ile başlamıştır. Ardından ESTAL EURAS ve EUROCOAT birliklerinin çatı organizasyonu olarak 1989 yılında İsviçre Zürich merkezli olarak kurulmuştur.

Ülkemizde 30 yılı aşkın süredir yapılmakta olan eloksal işleminin uluslararası normlara ve şartnamelere uygun olacak şekilde ve daha kaliteli üretimler yapabilmek amacıyla 1986 yılında Türkiye’de eloksal kaplama yapan önde gelen yedi firmanın temsilcileri kurucu vasfı ile bir araya gelerek Eloksalcılar Birliği Derneği ELBİR kurmuşlardır. Bu firmalar, alfabetik sıra ile Alsan, Altındağ, Çuhadaroğlu, Feniş, Palmek, Teknik Eloksal ve Terme Metal firmalarıdır. ELBİR, 1989 yılında Avrupa Eloksalcılar Birliği (EURAS) üyeliğine kabul edilmiş ve daha sonra 1992 yılında dernek AYİD adını alarak ESTAL üyeliğine kabul edilmiştir. Bu tarihten beri AYID, Türkiye’de  QUALANOD ve QUALICOAT kalite belgelerinin genel lisansörü olarak hizmet vermektedir. Türkiye’yi temsilen ilk defa AYİD yönetim kurulu başkanı Dr. Metin YILMAZ, 2017 yılında ESTAL başkan yardımcılığına seçilmiştir.

Türkiye alüminyum eloksal yapan toplam 34 adet Qualanod onaylı tesisi ile Avrupa’da ilk sırada ve toplam 39 adet Qualicoat onaylı alüminyum toz boya uygulama tesisi ile Avrupa’da dördüncü sırada yer almaktadır. Hem alüminyum ara-mamül üretiminde hem de alüminyum yüzey işlemleri açısından Türkiye’nin dünyada önemli bir oyuncudur.

 

ESTAL Congress Is Back In Turkey After 19 Years

ESTAL Congress being organized biyearly by ESTAL (European Association for Surface Treatment on Aluminium) will be organized in İstanbul in 2019.

 

estal 54b

Powered by OrdaSoft!