aluteam logoALUTEAM: Alüminyum Yapı Sistemleri Test ve Eğitim Laboratuarı Kuruluyor

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Alüminyum Test, Eğitim ve Araştırma Merkezi’nin (ALUTEAM), Girişimci Alüminyum Sanayici ve İşadamları Derneği ortaklığında hazırladığı “Alüminyum Yapı Sistemleri Test Ve Eğitim Laboratuarı” projesi İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenerek uygulanmaya başlandı.


aluteam 54a

Üniversite sanayi işbirliği ile kurulan ALUTEAM, sektör ortaklığında, rekabet öncesi alanlarda kurduğu altyapılarla sektörün ihtiyacını karşılamaya devam ediyor. Bu kapsamda, alüminyum yapı sistemlerinin akredite testlerinin gerçekleştirileceği ve ilgili başlıkta nitelikli insan kaynağının oluşmasını dönük bir “cephe akademinin” kurulacağı yeni bir proje hayata geçiriliyor.

Alüminyum test, eğitim araştırma merkezi kapsamında 2012 yılında başlayan ortak çalışmalar gelişerek devam etmektedir. Sektörde yapılan çalışmalar neticesinde belirlenen ortak ihtiyaçlarından en önemlilerinden birisi; alüminyum malzemeden imal edilmiş yapı sistemlerine (cephe sistemleri, kapılar, pencereler, bölmeler, vb.) uygulanacak sistem TIP-I testlerinin (rüzgar yüküne dayanım testi, su sızdırmazlık testi, vb.) sektörün ortaklığında kurulacak akredite bir laboratuvardır. Bu projede, ortak test laboratuvarının kurulması ve elde edilecek verinin sektörün geliştirilmesi için kullanılması amaçlanmaktadır. Kurulacak akredite sistem testleri laboratuvarı projesi ile ilk defa alüminyum sektörünün ortak bir amaç doğrultusunda merkez kurulumu ile başlayan kümelenmenin devamının sağlanması amaçlanmaktadır. Kurulacak sistem testleri laboratuvarının alüminyum sanayicilerin ve uygulamacıların temel ihtiyaçlarını karşılayacak yapıda teşkili ve laboratuvardan elde edilecek verilerin genelleştirilerek ürün ve üretimin geliştirilmesi, katma değeri yüksek ürünlerin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. 

Bu projenin diğer önemli amacı; alüminyumun mimari uygulama alanlarında yetkin ve deneyimli iş gücünün yetiştirilmesidir. Sektörün talebi üzerine 2017 yılında “Alüminyum Cephe Sistemleri” mesleki eğitimlerine başlanmıştır. Bu kapsamda gerçekleştirilen ve planlanan eğitimler ile sektöre nitelikli yapı sistemleri konularında destek olunmuştur. Bu proje kapsamında bilgi temelli yapı sistemlerinin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve kurulacak olan “Cephe Akademisi” ile çalışmaların profesyonel bir eğitim/modülüne dönüştürülmesi amaçlanmaktadır. Gerçekleştirilecek olan test ve eğitim faaliyetleri sayesinde birbirini destekleyen ve büyüten bir yapı oluşturulacaktır.  Ayrıca sektörün tüm temsilcilerinde (Alüminyum ana üreticileri, uygulamacılar, yardımcı malzemeciler, vb.) kümelenme bilincinin ilgili diğer alanlarda yaygınlaşması amaçlanmaktadır.

Sektörde yapı elemanlarında ürün standartlarının oluşturulması öncülüğü yapılacaktır. Ayrıca ikinci sistem testleri laboratuvarının uluslararası akreditasyonlarının yapılarak ülke dışına da hizmet verilmesi amaçlanmaktadır. Bu tür sistem testlerinin plastik, ahşap, metal, vb. esaslı malzemelerden imal edilmiş yapı elemanlarına da hizmet vermesi ve elde edilecek  verilerin alüminyum sektörüne aktarılması amaçlanmaktadır. 

Kurulacak “Cephe Akademisi” bünyesinde yapılacak eğitimler ve yürütülecek test faaliyetleri sayesinde yapı sistemlerinde kullanılan diğer malzemeler (çelik, cam, polimer, vb.) ile ortak yapıların kurulması ve amaca yönelik katma değeri yüksek ürünlerin sanayicilerimiz ile beraber üretilebilir hale gelmesi amaçlanmaktadır.  Sektörümüz ve ülkemiz için hayırlı olmasını dileriz.

ALUTEAM: Test and Training Laboratory of Construction System of Aluminum is being Founded                

The Project of “Test and Training Laboratory of Construction System of Aluminum” that the Aluminum Test, Training and Research Center of the Foundation University of Fatih Sultan Mehmet (ALUTEAM) has prepared in partnership of Association of Enterprising Industrialists and Businessmen of Aluminum” has been put into practice with the support of Istanbul Development Agency (İSTKA).

Powered by OrdaSoft!