galsiad logoGALSİAD, Alüminyum Sektör Toplantısını Gerçekleştirdi

GALSİAD, Avrupa Komisyonu tarafından yürürlüğe konan, UY2018/640 sayılı “Alüminyum Ürünlerine Gözetim Kararı” gereği uygulanan gözetim süreci ve sonuçları konulu sektör toplantısını ilgili bakanlıkların ve kuruluşların da katılımları ile 16 Mayıs 2018 tarihinde Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, (ALUTEAM) Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi’nde gerçekleştirdi.

 

GALSİAD, 26.04.2018 tarihinde Avrupa Komisyonu’nun alüminyum ürünler için gözetim kararı alması ve bunu takiben ülkemiz alüminyum sektöründe oluşacak etkiler, takip edilmesi gereken yol haritası, sonrasında oluşması muhtemel şartların sektör ile acilen paylaşılması gerektiğini düşünerek, TALSAD yöneticileri ile birlikte alınan kararla bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

GALSİAD tarafından hassasiyet ile takip edilen, alüminyum sektörü üzerinde son dönemde görülen bazı olumsuz gelişmelerden sonuncusu Avrupa Birliği tarafından yürürlüğe konan “Alüminyum Ürünlerine Gözetim Kararı”dır. Sektör tarafından tepki gösterilen ve sektörde belirsizliğe neden olan bu gelişmeler Ekonomi Bakanlığı, TALSAD, İMMİB, İTO, İSO temsilcileri ve sektör mensubu firma yetkilileri ile ALUTEAM’de düzenlenen toplantıda tartışıldı. Toplantıda, Avrupa Komisyonunda yapılan görüşmelere bizzat katılan Dünya Folyo Üreticileri Birliği Başkanı ve Assan Genel Müdürü Sn. Göksal GÜNGÖR, gelişmeler ve sonrasında uygulanacak yol haritası konusunda sektörü bilgilendirdi. Ekonomi Bakanlığı AB Genel Müdür Yardımcısı Sn. Canan Nilüfer DORA da toplantıda bakanlığın konu hakkında çalışmalarını sektör paydaşlarına aktardı. GALSİAD yetkilileri ise konuyla ilgili açıklamalarda bulundu: “Firmalarımız özellikle müşterilerine bu konuda bildirimde bulunmaları, konunun bir gözetim uygulaması olduğu, bunun doğal bir süreç olduğu, ülkemiz ile AB arasında buna benzer çeşitli ürünlerde uygulamanın halen karşılıklı yürürlükte olduğu konusunda müşterilerine uygun yazılar ile bildirmeleri olumlu olacaktır. Bir kısım ülkelerde elektronik ortamda yapılan bu müracaatlar ve belgelendirme; birtakım ülkelerde manuel olarak yapılmaya başlanmıştır. Dolayısı ile bu şekilde kısmi olarak ortaya çıkabilecek zaman ve evrak sıkıntıları olması bu süreçte kaçınılmazdır. Müşteriler tarafından alınacak bu belgelerin 10-50 € gibi bir maliyet aralığında olup herhangi bir mali yük getirmemektedir. Şimdilik süreli olarak verilen bu belgeler alınması halinde müddetsel olarak kullanılacağından dolayı her yükleme için ayrı ayrı alınması söz konusu değildir. Özellikle müşteriler tarafından doldurulacak bu belgelere baz olacak sektör temsilcilerinin yollayacağı bilgilerde ‘yurtiçi satış fiyatı ve ihracat fiyatı’ arasındaki denge çok önemlidir. Bu aralıkta oluşacak normal olmayan farklar konun hiç de istenmeyen, damping aşamasına kadar gitmesinin önünü açabilir.”

Toplantı sonrasında, üzerinde durulması gereken noktalar ve bundan sonra izlenecek yol haritası Ekonomi Bakanlığı ve sektör kurumlarının üzerinde mutabık kalarak belirlendi. Şimdilik bir gözetim uygulaması şeklinde yürürlüğe konulan konu, bakanlık tarafından, özellikle ülkemizin muaf ülkeler içerisinde değerlendirilmesi için çalışmalara devam edilmektedir. Daha detaylı bilgi ve karşılaşılan yeni konular ile ilgili sorunlar için This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine yazılarak destek talep edilebilir.

GALSIAD held its Aluminum Sector Meeting

GALSIAD held its sectoral meeting on the supervision process, having been implemented by the European Commission, and applied in accordance with the “Decree for Supervision over Aluminum Products” No.UY2018/640, and on the outcomes of this process on 16.05.2018 at the Aluminum Testing, Training, and Research Center of Fatih Sultan Mehmet Foundation University with the participation of the related ministries and organizations.

 

 

aluteam 53a

 

aluteam 53b

Powered by OrdaSoft!