Ar-GE Merkezi’nin Geliștirdiği Ürün TSE’nin Testinden Bașarıyla Geçti

Alüminyum sektörünün öncü kuruluşları arasında yer alan Zahit Alüminyum Ar-Ge Merkezi, yangına dayanıklı ürün geliştirdi. Ürün, TSE (Türk Standartları Enstitüsü) Yapı Laboratuvarında yapılan yangın dayanım testlerinden başarılıyla geçti.

 

Adana’da 1982 yılında Zahit Balbay tarafından kurulan ve bugün Türkiye’nin en büyük entegre tesisleri arasında yer alan Zahit Alüminyum’un Haziran 2017’de Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanarak faaliyete geçen Türkiye’nin 512. Ar-Ge Merkezi yürüttüğü katma değeri yüksek nitelikli ürün konusundaki çalışmalarını sonuçlandırmaya başladı. Katma değeri yüksek ve nitelikli ürünler geliştiren Zahit Alüminyum Ar-Ge Merkezi, “Yangın ve Yüksek Sıcaklığa Dayanıklı Doğrama Serisi Tasarımı” projesi kapsamında yeni bir ürün geliştirdi.

 

Testleri başarıyla geçti

Zahit Alüminyum Yönetim Kurulu Başkanı Zahit BALBAY’ın verdiği bilgilere göre, Zahit Alüminyum Ar-Ge Merkezi proje ekibinin tasarladığı “Yangın ve Yüksek Sıcaklığa Dayanıklı Doğrama Serisi” Türk Standartları Enstitüsü Yapı Laboratuvarı’ndaki yangın dayanım testlerinden başarıyla geçti. “30 dakika” ve “60 dakika”, E Sınıfı Yangın Dayanımına sahip yeni ürün, Zahit Alüminyum’un “E Sınıfı Yangın Dayanımına Sahip Doğrama Serisi” adıyla en yenilikçi ürünü oldu.

 

Yeni ürünler üzerinde çalışmalar büyüyor

Adana Hacı Sabancı Organize Bölgesi’ndeki tesislerde, Aluminance, Vetrina ve Zahit markaları ile alüminyum profil ve kompozit panel, Solarfield markası ile de gün ışığını elektrik enerjisine dönüştüren fotovoltaik panel üretimi gerçekleştiren Zahit Alüminyum’un Ar-Ge Merkezi’nde, öncelikle ürün kalitesini iyileştirmeye yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor.

Ar-Ge Merkezi’nde çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirten Zahit Alüminyum Yönetim Kurulu Başkanı Zahit BALBAY, E sınıfından başka, EI sınıfı ve diğer dayanım şartlarında da yangın dayanımına sahip doğrama serisine yeni ürünler eklemeye devam edeceklerini ifade etti.

The Product developed by R&D Center passed the TSE’s test (Turkish Standards Institute) successfully

The R&D center in Zahit Alüminyum, one of the exclusive corporations in Aluminum Sector developed a product resistant to fire. The product passed the fire resistance tests successfully conducted in TSE’s (Turkish Standards Institute) Construction Laboratories.

Powered by OrdaSoft!