asas logoASAŞ; AR-GE Merkezi Binası’ndaki çalışmalarına LEED Gold Sertifikası eşliğinde devam ediyor

ASAŞ; üretim aşamasında doğaya daha az zarar veren, çevreci malzemeler kullanılarak inşa edilen ve sektöründe ilk ve tek olan AR-GE Merkezi Binası’yla Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC: U.S. Green Building Council) tarafından verilen Leed Gold Sertifikası’nı aldı.

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında 91. sırada yer alan ASAŞ; 3.000 m2 alan üzerine kurmuş olduğu AR-GE Merkezi Binası için sürdürülebilir yeşil bina sertifikası olan LEED Sertifikası’na başvuruyu proje aşamasındayken gerçekleştirdi. Sertifika için gerekli değerlendirme süreci, binanın inşası ve devreye alınmasını da kapsayan süreç boyunca devam etti. Gönderilen tüm dokümanlar, ilgili resimler, detaylı proje incelemeleri ve aracı firmanın nihai denetlemeleri sonucunda ASAŞ; 61 puan alarak LEED Sertifikası’nı hedeflediği ‘’GOLD’’ derecesinde almaya hak kazandı.

Leed Sertifikası; Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından oluşturulan bir sürdürülebilir yeşil bina sertifikasyonu olup belge Amerika’dan geliyor. ‘’Certified, Silver, Gold ve Platinium’’ olarak derecelendirilen sistem, puanlama için ‘’sürdürülebilir arazi’’, ‘’su verimliliği’’, ‘’enerji ve atmosfer’’, ‘’malzeme ve kaynaklar’’, ‘’iç mekân çevre kalitesi’’ ve ‘’yenilikçi tasarım’’ olmak üzere 6 kategoriyi esas alıyor. 1998’den beri yürürlükte olan LEED Sertifikası bugün tüm dünyada en çok bilinen yeşil bina sertifikası özelliğini koruyor. LEED Sertifikası süreçlerinden geçen binalar, inşaat yönetmeliklerinin gerekliliklerinden daha yüksek standartlar gözetilerek tasarlanıyor. Bu yöntemle tasarlanan yapılar; çevreye duyarlı, daha sağlıklı, nefes alan, yaşanabilir mekânlar haline geliyor.

ASAŞ; gelecek nesillere yaşanabilir alanlar bırakma ve bu konudaki hassasiyeti yaygınlaştırma çalışmalarına, yıl içinde kendi bünyesinde gerçekleştirdiği proje yarışmasıyla da katkıda bulunuyor. Firma bu yarışmayla enerji verimliliğini yükseltmeyi hedefleyen iyileştirme projelerinin hayata geçirilmesini de destekliyor. Firma yatırım aşamasında çevre dostu ekipman ve prosesleri tercih ederek sürdürülebilir bir gelecek için çalışmalarını her alanda sürdürüyor. Son olarak Türkiye’de sadece 20 endüstriyel firmanın sahip olduğu LEED Sertifikasını da alan ASAŞ, ulusal ve uluslararası bir prestijle sektöründeki yeniliklere liderlik etmeye ve ülke ekonomisi için değer yaratmaya devam ediyor.

asas leed

Powered by OrdaSoft!