galsiad logo“Firmalarımız Doğru Fuar Yapmasını Öğrenmek Durumundalar”

GALSİAD – Girişimci Alüminyum Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin KIRBOZ gerçekleştirdiğimiz söyleşide 8-11 Mart 2017 tarihinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan Avrasya Kapı, Pencere, Cam Fuarı bünyesindeki Uluslararası Avrasya Pencere, Panjur, Cephe Sistemleri & Alüminyum Özel Bölümü’nü ve fuarın sektöre yansımalarını değerlendirdi.

 

 

 

galsiad a

“Tanıtım ve Pazarlama Faaliyeti İçin Önem Teşkil Ediyor”

Girişimci Alüminyum Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin KIRBOZ; “Dernek olarak destek verdiğimiz fuarlarımızdan olan 18. Avrasya Uluslararası Pencere, Panjur, Cephe Sistemleri & Alüminyum Özel Bölümü organizasyonu sektörümüz için önemli yer teşkil etmektedir. Alüminyum sektörü nihai ürün tasarımı, geliştirilmesi, uygulaması gittikçe önem kazanmaktadır. Uzun süredir üzerinde durduğumuz ve destek verdiğimiz Ar-Ge faaliyetleri, test, araştırma çalışmaları neticesi geldiğimiz bu noktada sektörde etkisini göstermeye başlamıştır. Detaylı çalışmaların sonucu olan ürünlerinde pazara ve piyasaya tanıtılması yöntemlerinden birisi fuarlardır. Unutulmamalıdır ki fuarlar sadece ürün satışı yapılan noktalar değil firmanın ve ürünün de vizyonunun tanıtıldığı alanlardır. Piyasa içerisinde olduğumuz sürede yıllarca hiçbir gelişme kat etmeden yürüyen fabrikalar olduğunu gördüğümüz gibi üretici olmadan sistem, ürün geliştiren onlarca firma da gördük ve halen görüyoruz. Buradan bakıldığında bu ürünlerin sergilenmesi, tanıtım ve pazarlama faaliyeti için en önemli nokta fuarlardır” dedi.

“Sistem Geliştiren Firmalar Fuarlardan Olumlu Dönüyor”

KIRBOZ; “Firmalarımız doğru fuar yapmasını öğrenmek durumundalar. Aynı ürün gamı, aynı kavram ile sürekli fuar yaparak hem fiziki ve hem de maddi olarak yorulan firmalarımız var. Elbette fuarlardan çok olumlu sonuçlar alamıyorlar. Bunun yanında ürün geliştiren, sistem geliştiren firmalar için fuarların son derece olumlu geçtiğini biliyoruz. Evet, Türkiye’de alüminyum sektörü halen Aldoks üretiyor ve satıyor. Ancak dikkat edilirse bu sistem bile ovalleştirildi, ısı yalıtımla ekonomik ısı yalıtım uygulaması yapıldı, farklı işleme ve montaj metotları ile önü açılarak satışı devam etti. İşte ince nokta bu ürünü geliştirmektedir. Bugün profil fabrikalarının nerede ise hepsi küpeşte sistemi üretiyor. Tahminlerimize göre de bu sistemin üretimde ortalama % 20’ler de bir yeri var.

Peki; bundan 15 yıl önce nasıldı bu durum; böyle bir ürün yoktu. Bugünden yola çıkarak ülkemiz ekstrüzyon üretimini 300 - 400 bin ton / yıl en alt değerden hesaplar isek bunun yüzde yirmisi 60-80 bin ton yapar, bunu 50 bin ton /yıl olarak hesaplayalım. İşte olmayan bir malzeme Ar-Ge sonucunda sektörümüze bu kadar bir ilave alan yaratmış. Bunun yanına mobilya, cam sistemleri, vb. konulduğunda ciddi oranda bir ilave mal imalat ve satışı potansiyeli doğmuştur. Elbette yassı mamul içinde özellikle mutfak sektörüne yönelik çalışmalar, cephe ve reklam sektöründeki çalışmalar toplamda ciddi artışlar sağlamıştır. Bütün malların tanıtıldığı ve anlatıldığı yerler ise temelde fuarlardır.”

“Bizce Kötü Fuar Olmaz”

‘Bizce kötü fuar olmaz’ diyen GALSİAD Yönetim Kurulu Başkanı, “Fuar katılımcı firmanın kendini geliştirmesi ile firmaya katkı sağlar. Biz GALSİAD olarak bu anlamda firmalarımıza tasarım aşamasından ilk örnek, endüstriyel prototip, kalıpsız ürün üretimi, nihai ürün üretim mühendisliği, üretilen ürünün test analizlerine kadar her aşamada hizmet sunuyoruz. Firmalarımız bize geldiğinde sadece kafalarında bir proje ile geliyorlar, biz bunun ürüne dönüşmesi ve ürün sonrasındaki tüm testlerine kadar her aşamayı birlikte planlayarak gerçekleştiriyoruz. Zaten bir sektör sivil toplum kuruluşunun da yapması gereken bu hizmetleri vermektir. Bu fuarın tüm sektöre, katılımcı, ziyaretçi sektör temsilcilerine hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

“Our Companies Need to Know the Right Fair”

GALSİAD - Chairman of Entrepreneur Aluminum Industrialists’ and Businessmen’s Association, Celalettin KIRBOZ, made an announcement at the International Eurasian Window, Shutter, Facade Systems & Aluminum Special Section within the Eurasian Door, Window and Glass Fair to be held at Tüyap Fair and Congress Center on 8-11 March 2017 and the sector reflects the fair.

Powered by OrdaSoft!