ito logo“Karşılıksız Çek Oranı Yüzde 3.2’ye Geriledi, Karekodla Daha Fazla Düşecek”

İlk 8 Ayda İstanbul’da 199 Milyar Liralık Çek Kesildiğini Belirten İTO Başkanı Çağlar İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim ÇAĞLAR, Türkiye genelinde bankalara ibraz edilen çeklerin adet olarak yüzde 30’unun, tutar olarak ise yüzde 43’ünün İstanbul’da olduğuna dikkat çekerek, bu yılın ilk 8 ayında İstanbul’da 199 milyar liralık çek kesildiğini ve bu miktarın yüzde 3.2’sinin karşılıksız çıktığını söyledi.

 

 

Geçen yılın sonunda bu oranın yüzde 3.3 olduğunu belirten İbrahim ÇAĞLAR, “Karşılıksız çek oranı Ocak-Ağustos döneminde yüzde 3.2’ye geriledi, karekodla daha da düşecek” dedi.

Başkan ÇAĞLAR’ın verdiği rakamlara göre İstanbul karşılıksız çek oranı sıralamasında 81 il içerisinde 58’inci oldu. İstanbul 2015 sonunda 27’nci sırada bulunuyordu.

Diğer yandan Türkiye genelinde ilk 8 ayda kesilen çek miktarı nın 465 milyar lira olduğunu belirten ÇAĞLAR, karşılıksız çek tutarının ülke genelinde de yüzde 3.9’a gerilediğini kaydetti. Geçen yılın sonunda  bu oran yüzde 4.1’di.

İTO ile Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB) ortaklaşa düzenlediği piyasadaki çek sahtekârlığının önlenmesi ve karşılıksız çek sayısının azaltılmasını hedefleyen uygulamaların anlatıldığı “Karekodlu Çek Uygulaması ve Çek Kanunu’nda Yapılan Son Değişiklikler” konulu seminerin ardından açıklamalarda bulunan ÇAĞLAR, “Yapılan Kanun değişikliği ile çeke kaybolan itibarı yeniden iade edildi. Karekodlu çek gibi uygulamalarla, çekte güvenilirliğin daha da pekişeceğine inanıyorum” dedi.

İstanbul’da ilk 8 ayda 199 milyar liralık çek kesildiğini belirten İTO Başkanı İbrahim ÇAĞLAR, “Karşılıksız çek oranı Ocak-Ağustos döneminde yüzde 3.2’ye geriledi, karekodla daha da düşecek” dedi.

 

ito 43 a1

Karekod İle Sahtekârlık Azalacak

Seminerde bir sunum gerçekleştiren Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım AKDENİZ de 1 Ocak 2017’den itibaren zorunlu olan karekodlu çek uygulaması hakkında İstanbul Ticaret Odası üyelerine bilgi verdi.

Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım AKDENİZ, alacak riskini yönetemeyen kişi ve kurumların gelecekte rekabet şansla rının olmayacağını ve işini geleceğe güvenle taşımanın yolunun riski doğru yönetmekten ve müşterileri tanımaktan geçtiğini belirtti.

AKDENİZ, şunları söyledi; “Kredi Kayıt Bürosu olarak tüccarın risklere karşı kendilerini koruyabileceği en etkin araç olan kare kodlu çek sayesinde güvenli ticaretin yolunu açıyoruz. KOBİ’lerimiz başta olmak üzere şirketlerin birçoğunun sermayesi ye tersiz ve birkaç çekini bile tahsil edemediğinde kendi borçlarını da ödeyemiyor. Borçlarını ödeyemediğinde de ticari itibarı sıfıra iniyor ve iflasa kadar gidebiliyor. O yüzden çekini alacağımız müşterilerimizi iyi seçmek zorundayız. Bunun yolu da karekodlu çekten geçiyor. Hem keşideciye hem de hamile fayda sağlayan karekodlu çek ile keşideci, güvenilirliğini karşı tarafa rahatlıkla gösterebilirken, mal ve hizmet alımlarında pazarlık gücünü de artırabiliyor. Hamil açısından da çeki düzenleyen keşidecinin ne kadar güvenilir olduğu, piyasaya olan ödemelerin hangi oranda yapıldığı kolayca anlaşılabiliyor.”

Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım AKDENİZ, “Alacak riskini yönetemeyen kişi ve kurumların gelecekte rekabet şansları olmayacak” dedi.

“Ratio of Bounced Cheques Decreased up to 3.2 Percent and It will Fall even further with 2d Barcode”

President of İstanbul Chamber of Commerce (İTO) İbrahim  ÇAĞLAR, has pointed out that 30 percent of cheques being presented to the banks in Turkey and 43 percent of them as per amount, are in Istanbul and he stated that cheques with a total amount of 199 billion liras were issued in Istanbul with the first 8 months of this year and that 3.2 percent of this amount were bounced cheques.

Powered by OrdaSoft!