akpa“Akpa Alüminyum Olarak Daima Bir Adım Öndeyiz”

Alüminyum ekstrüzyon öncü kuruluşlarından biri olan Akpa Alüminyum Satış Direktörü Turgut ÇALIŞKAN ile gerçekleştirdiğimiz röportajda Paris Batımat Fuarı, bayilikleri, ürünleri, marka yenilikleri, önümüzdeki yıl katılacakları fuarlardan ve 2020 yılı beklentilerinden bahsettik.

 

 

akpa aluminyum 61 2 a

 

Katıldığınız Paris Batımat Fuarı’nı değerlendirir misiniz?

Akpa Alüminyum olarak sektör fuarlarını önemsiyor, gerek üreticiler gerekse yerli ve yabancı müşterilerle etkileşim sağlaması açısından fuarların markamıza katma değer yarattığını düşünüyoruz. Makine, cam, alüminyum, aksesuar vb. ürünlerinin bir araya gelmesi sayesinde sektörün şu anki durumunu ve yeniliklerini bir arada görme, inceleme ve fikir edinme fırsatını yakalamış oluyoruz. Sektörle ilgili Türkiye’de var olan tüm yenilikleri de bu vesileyle yurtdışında tanıtmış oluyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı firmaların her sene bu büyük fuarda bir araya gelmesi, firmaların ve ziyaretçilerin bu fuarda birbirleriyle kaynaşması, yapılan sohbetler ve bilgi alışverişinden kaynaklanan verimin başka bir yerde yakalanacağını düşünmüyorum.

Fuarda sergilediğiniz ürünler ve yenilikleriniz hakkında bilgi verir misiniz? 

Paris Batımat Fuarı’nda daha önce olduğu gibi alüminyum profil mimari sistemleri, cephe sistemleri, kapı pencere sistemleri, kompozit panel ürünlerimiz sergilendi. Yeni olarak OP40 Ofis Bölme, SH110 Motorlu Giyotin, WG70 Kış Bahçesi, SS60 Kayar Panjur sistemlerimizi  müşterilerimize sunduk.

2019 yılı içinde yurtiçinde ve yurtdışında katılım sağladığınız fuarlar nelerdir?

Akpa Alüminyum olarak bu yıl yurtiçinde  Avrasya Kapı, Pencere, Cam Fuarı; Yapı Fuarı ve Aluexpo Fuarı’na yurtdışında ise Batımat Paris Fuarı’na katıldık.

2020 yılı içinde yurtiçinde ve yurtdışında katılım sağlayacağınız fuarlar nelerdir?

2020  yılında yurtiçinde her yıl olduğu gibi 4-7 Mart tarihlerinde Tüyap’ta gerçekleşecek olan Avrasya Kapı, Pencere, Cam Fuarına katılıyoruz. 2. Holdeki standımızda tüm bayilerimizle buluşacağız. Yurtdışında da 6-8 Ekim 2020 tarihlerinde Almanya’da yapılan Aluminium Fuarı’na katılacağız.

2019 yılını markanız ve sektörümüz açısından değerlendirir misiniz?

Akpa Alüminyum olarak bu yıl için hedeflerimizi tamamlayabilmek için yoğun bir performans sergiledik. Bu yoğun temponun sonucunda başarılı olduk, hedeflerimize ulaştığımız bir yıl olarak 2019’u uğurluyoruz.

2019’u sektörek olarak değerlendirecek olursak biz, inşaat sektörüne ürün temin eden bir birimiz ve dolayısıyla inşaat sektörü ile paralel bir ivmemiz var. İnşaat sektöründe yaşanan tüm gelişmeler veya dalgalanmalar etkilerini doğal olarak bizim ticaretimizde de gösteriyor. Bu açıdan bakıldığında Türkiye alüminyum pazarını doğal olarak inşaat pazarı ile birlikte değerlendirmek gerekir.

Son yılların yükselen ivmesinin aksine, geçtiğimiz senenin ortasından bu yana herkesin malumu olan ekonomik değişimler haliyle bizleri de etkiledi. Bizim gibi büyük oranda kura yani dövize bağımlı ekonomilerde kur artışı ithal girdide fiyat artışına sebep olur, ithal girdinin fiyatı artınca bu genel maliyetlerin artmasına sebep olur, maliyetler artınca satış fiyatları artar, satış fiyatlarının artması enflasyona sebep olur, enflasyon da hem doğrudan hem de dolaylı etkileri sebebiyle talebin düşmesine sebep oluyor.

2020 yılı hedef, plan ve beklentilerinizden bahseder misiniz?

Bizler hem yaşanan olumsuz ekonomik şartların bir dengeye oturmasını diliyoruz, hem de değişmekte olan pazar koşullarına uyum sağlayacak yeni çözümler üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ekonomimizde önemli bir yere sahip olan alüminyum sektörümüzün hem yurtiçinde hem de yurtdışında daha yapacak çok işi var.

Ancak az önce bahsettiğim malum ekonomik durum tabi bu seneyi daha dikkatli ve daha özenli ticaret yapmayı gerektiriyor. 2020 yılında bayi ağımızı özellikle henüz yetkili bayimizin olmadığı illere yatırım yaparak genişleteceğiz ve 33 yıldır müşterilerimizin bize duydukları güvenin karşılığını vermeye devam edeceğiz.

“We, As Akpa Aluminum, Are One Step Ahead At All Times”

In the interview we made with Turgut ÇALIŞKAN, the Sales Director of Akpa Aluminum, one of the leading aluminum extrusion companies, we talked about Paris Batımat Fair, their vendors, products, and brand novelties, the fairs they would like to attend next year, and about their expectations from the year 2020.

akpa aluminyum 61 2 b

 

Powered by OrdaSoft!