alcas logoKalitenin Adresi, Alcas

“Alcas’ın sektördeki en büyük farkı kalitesi. Kalite çıtamız çok yüksek. Müşteri anketlerimizde bu yönümüz 100 puana ulaşıyor. Kalitenin yanı sıra termin sürelerine uyma oranımız diğer takdir edilen yönlerimizden biridir” diyen Alcas Metal Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet YILMAZ ile bir röportaj gerçekleştirdik.

 

 

 

alcas 60a

 

2019 yılı nasıl geçiyor? Dünyada ve Türkiye’de ekonomiyi nasıl görüyorsunuz?

 

2019 yılında dünya genelinde ekonomik bir sıkıntı mevcuttu. Ama ülkemiz yine de iyi bir performans geçirdi. Beklentiler çok daha kötü olmasına karşılık hafif sarsıntılarla geçti. Ve en önemlisi daha iyiye gidişat var. Kısa bir sürede Türkiye eski büyüme oranlarına kavuşacak diye umut ediyorum.

 

Alcas olarak 2019 nasıl bir yıl oldu?

 

 

Alcas olarak 2019 yılında dövize dayalı hammadde kullanan bir çok sektörde olduğu gibi TL bazında bir büyümemiz söz konusu ama USD bazında 2018 yılıyla aynı olacağız gibi gözüküyor. Zaten USD bazında cirosunu koruyan firma müthiş bir performans göstermiş sayılır.

 

Türkiye’nin geleceği ihracat rakamlarının yükselmesine bağlı. Ülkesini seven, ülkesinin yükselmesini isteyen herkesin az çok demeden ihracata yönelmesi lazım. Biz bu mantıkla ihracat pazarlarına çok önem veriyoruz. İlk 8 ayda ciromuzun %68’i  ihracattan gelmiş. Bu oran yıl sonunda % 65 civarında kalacağını tahmin ediyorum. 2020 hedefimiz ise %75’e ulaşmak.

 

Yeni pazarlar var mı, yeni yatırımlarınızda neler var?

 

 

2019 yılında yeni pazarlar aramaya devam ediyoruz. 2018’de Cezayir’de açmış olduğumuz ofisle o bölgede iyi bir ciroya ulaşmaya çalışıyoruz. Orda uygulama ağırlıklı çalışıyoruz.  Irak yeniden yükselen bir pazar. Orada ciddi işler yapmaya çalışıyoruz. Irak’ın 2020’de en iyi pazarımız olacağına inanıyoruz. Bazı verimsiz pazarlardan da çıkıp ciro ve kar olarak verimli pazarlara odaklanıyoruz.

 

Alcas olarak  zaten 2015-2017 yılları arasında ciddi manada yatırım yapmıştık. 20.000 m²’lik yeni lojistik tesisimizi devreye aldık. 3.pres, boyahane kapasite revizyon yatırımlarımız olmuştu. Kalıphane kapasitemiz artırmıştık. Bütün bu yatırımlar Alcas’ın 5 yıllık hedefleri doğrultusunda yapılmıştı. Şimdi hedeflerimiz o kapasiteleri tamamını kullanmak. Yeni yatırım hedefi olarak magnezyumdan profil üretme konusunda araştırmalarımız devam ediyor.

 

Yıllardır kalite konusundaki en prestijli ve marka firmalardasınız. Bunu nasıl koruyorsunuz?

 

 

Alcas’ın sektördeki en büyük farkı kalitesi. Kalite çıtamız çok yüksek. Müşteri anketlerimizde bu yönümüz 100 puana ulaşıyor. Kalitenin yanı sıra termin sürelerine uyma oranımız diğer takdir edilen yönlerimizden biri. 2018 yılında müşteriden kalitesizlikten kaynaklı iade miktarımız sadece ve sadece 9.438 kg. Bu bizim işimizi bir defada doğrusunu yaptığımızın göstergesidir. Bu kalitemizi korumak en büyük amacımız. Alcas Çorlu tesislerindeki 196 personelimizin 23’ü kalite personeli. Bu bile kaliteye verilen önemi gösterir.

 

Alcas olarak kapı, pencere ve giydirme cephe ürünlerinizle tanınıyorsunuz. Yenilikleriniz nelerdir?

 

 

Alcas mimari ürünlerde oldukça uzman bir kuruluş. 29 yıllık geçmişimiz uygulamacılıktan gelen bilgi birikimimizle oldukça iyi bir know- how’a sahibiz. Mimari anlamda Türkiye’deki en geniş ürün gamına sahibiz. Ama bu ürünleri Türk pazarında %0 kar açık hesap ve akla feza bir uzun vadeli çek ile satmak zorundasınız. Biz o yüzden mimari ürünlerde bu akıllıca olmayan rekabete girmek yerine bu ürünlerin ihracatına yöneldik. 2019 yılında tüm kataloglarımızı yenilemiş olacağız. Bazı yeni serileri devreye alacağız. Çok fonksiyonlu 2 farklı panel cephe sistemiyle, giydirme cephe segmentindeki eksiğimizi tamamladık. 60’lık cephe serimizle Aygün Alüminyum, SSK Okmeydanı ve SSK Göztepe hastahanelerinin yeni binalarının uygulamasını tamamladı. Oldukça yüksek performanslı bir seri. O serimiz şu anda birçok yeni projede tercih edilmeye başladı. Tente-pergola alanında oldukça farklı serilerimiz devreye giriyor. Hem ekonomik hem de oldukça estetik Cabana serimiz ile pazardan pay almayı hedefliyoruz. Pergola segmentindeki en klas sistem olan açılır kapanır ve sürülebilir Bioclimatik serimiz 2019 Ekim’de üretime geçmiş olacak.

 

Farklı sektörlere hizmet veriyor musunuz?

 

 

Otomotiv sektörüne yönelik İSO 16949 belgesini aldık. Otomotiv sektörüne yönelik pazarlama çalışmalarımız devam ediyor. Hedefimiz bu konuda Meksika, Japonya, Kore ve Brezilya’daki Otomotiv sektörüne mal satmak. Hindistan’da bu konuda yerel bir ofisle işbirliği görüşmelerimiz devam etmekte.

 

Sektörün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

 

 

Sektörümüzde 20 yıl hiç yatırım yapılmasa bile talebi karşılayacak kurulu bir kapasite var. Tüm firmalar kapasitelerinin oldukça altında ve karsız çalışıyor. Bu konuda devletin yeni yatırımlara teşvik vermeyerek buna engel olması lazım. Sektörlerin kendi kendini bitirmemesi için devreye girmesi lazım. Bankaların artık sektöre yeni gireceklere kredi vermemesi lazım. Sektörün kanlanıp canlanması için yeni yatırımların olmaması ve öldürücü rekabetin adil rekabete dönmesi lazım.

 

 

The Address of the Quality, Alcas                                     

 

We realised an interview with the Chairman of the Board of Directors of Alcas Metal Sanayi A.Ş.; Mehmet YILMAZ and he said “The biggest difference of Alcas in the sector is its quality. Our quality level is very high. In our customer surveys, our success reaches to 100 points. In addition to quality, our adherence to deadlines is one of our other appreciated aspects’’

 

alcas 60b

Powered by OrdaSoft!