galsiad logo“Avrasya Pencere Fuarı’nda İnovasyon Alanımızla Dikkat Çektik”

GALSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin KIRBOZ ile Avrasya Kapı Pencere Cam Alüminyum Fuarı’nı değerlendirdik. Fuarda gerçekleşen etkinlikleri hakkında bilgiler aldık.

 

 

 

galsiad inovasyon 58a

galsiad inovasyon 58b

Firmalar için fuarlara katılmak önemli midir, neden?

GALSİAD devam eden projelerinden olan Tüyap Alüminyum Özel Bölümü Fuarı bu yıl da Avrasya Pencere Fuarı içerisinde başarı ile gerçekleştirildi. Derneklerin asıl görevlerinden olan bu tip çalışmalar sektöre katkı sağladığı gibi firmalarımızın satış pazarlama potansiyeli ve cirolarının artmasına destek olmaktadır. Aynı zamanda fuarlarda sergilenen ilk ürünlerin tanıtımı, müşteri ile buluşturulması önemli bir sistemdir. Günümüzde farklı bir ürün yapamayan firmalar katma değerli, karlı işlere ve ona dayalı kazancını artıracak sisteme kavuşamamaktadır. Bunun günümüzde en önemli yolu inovatif, katma değerli ürün üretmeyi başarmaktan geçer. Bu konuda tasarımdan, prototip üretimine, sanayileşmeye kadar tüm süreçte derneğimiz alt yapısı sanayicimizin hizmetindedir. İşte bundan sonra elde edilen bu ürünün tanıtılması ve pazarlanması bu fuar organizasyonları ile yapılmaktadır. Müşteri ürünü görmek işlevselliğini test etmek ve yüz yüze görüşmek yolundan hiçbir zaman geçmedi ve geçmeyecek. Her ne kadar günümüzde internet yolu ile dünyanın her yerindeki ürün ve üreticiye ulaşılıyor sloganı var ve kabul edilebilir ise de karşı karşıya gelmek, ikram ve hürmette bulunmak, müşteriyi dinlemek ve bence en önemlisi “pazarlık etmek” ki ticaretin vazgeçilmez unsurudur, müşteri için değişmez sistem ve alışveriş şeklidir. Firmaların yöneticileri yetkileri ile bir araya gelmek, firmalarca çalıştıkları müşterilerini ağırlamak, zamana karşı yarıştığımız bu süreçte belki de en önemli fırsattır. Tüm bu nedenler ile derneğimiz fuar çalışmalarını desteklemekte ve desteklemeye devam edecektir.

Fuarlara katılmanın maliyetleri hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Doğru fuarlar içerisinde bulunmak son derece önemlidir. Günümüzde bizlere para kazandıracak fuarlara onu yapan şirketlere bizler para kazandırmaktayız. Fuar katılım ücretleri o hale geldi ki firma için nerede ise bir yatırım maliyeti olarak hesaplanacak halde. Fuar şirketleri bir de yer sahibi değil ise; yani kiralayarak kiraya veriyor ise maliyetler bir kat daha artıyor. Bize sıkça sorulduğu için açılmakta bir problem görmüyoruz, özellikle TÜYAP ile bu organizasyonu yapmamızın en önemli kriterlerinden biri budur. Elbette şu an bir fuar ile eş zamanlı oradayız ve en uygun şartları üyelerimiz firmalara sunmaya çalışıyoruz. Bu katılım sayısı ve m² arttıkça daha da fazla pazarlık yolumuz açılacaktır. Derneğimiz fuar çalışmalarında katılımcı üyelerimiz adına güçlü pazarlıklar yapmaktadır. Tüm sağladığı avantajları da katılımcı firmalarına yansıtmaktadır. Biz fuarları derneklerin gelir elde edeceği değil tam tersi üyelerine kazanç olarak döndüreceği organizasyonlar olarak görmekte ve öyle çalışmaktayız.

galsiad inovasyon 58c

Bu açıdan bakarsak Avrasya Pencere Fuarı’nı değerlendirir misiniz, ayrıca GALSİAD olarak fuara katkılarınız nelerdir?

Avrasya Pencere Fuarı tam da bu anlamda yapılmış ve bu sene aldığı yabancı ziyaretçi ile rekor kırmış bir fuar olmuştur. Bunda derneğin fuar şirketi ile yaptığı çalışmalar çok önemli yer tutmaktadır. Bizzat ziyaretler ile ve sektörün önemli satın alma ülke ve firmalarını davet ederek katılımı sağladık. Tüm katılımcı firmalarımız memnun ve kazançlı ayrıldılar. Başkan düzeyinde önemli firmalar ve yöneticileri ziyaret edilerek davet edildiler. Yine bu yıl Bakanlığımız yetkilileri derneğimiz programı ile fuar süresince tek tek tüm katılımcıların istek ve beklentilerini dinlediler. Bakanlığımız nezdinde tüm destek veren bürokratlarımıza teşekkür ediyoruz. Fuar içerisinde ilk olarak bu sene bir inovasyon alanı tahsis ettik dernek olarak firmalara. Bu alanda en son geliştirdikleri ürünlerini sergileterek tanıtım imkânı sunduk. Önümüzdeki yıl bunu daha da geliştirerek tasarım yarışması şeklinde firma ve okullarımıza açacağız. Bütün bu çalışmaların yanı sıra sosyal sorumluluğumuzu unutmayarak sektörümüzden yakın zamanda vefat eden kişileri hep birlikte andık, yakınlarını ailelerini sektör mensupları ile ağırladık. Sektör hakkında bilgilendirme ve üretim tekniklerindeki yenilikleri içeren oturumlar düzenledik. Fuar boyunca tüm sektöre açık standımızda sektör üyelerine her türlü, toplantı, ikram vb. alt yapıları sunduk. Yerli ve yabancı çok sayıda misafirimizi dernek standımızda ağıladık.

Yapılan bu çalışmalarda katkı veren tüm GALSİAD yönetim kuruluna ve çalışanlarına sektör adına teşekkür ediyoruz.

We attracted attention with our Innovation Area at Eurasia Window Fair

We evaluated the Eurasia Door Window Glass Aluminum Fair with Celalettin KIRBOZ, Chairman of GALSİAD. We received information about the events taking place at the fair.

Powered by OrdaSoft!