wssAlmanya’nın En Bilinir, En Kaliteli Markası Olan WSS; Almanya’da Bu Sektörün %78’i tarafından Tercih Ediliyor

Kapı kolları, menteşeler ve zincirli kapı sistemleri gibi projelerde kullanılabilecek bütün aksesuarları üreten WSS Türkiye Genel Müdürü Esra UZER ile bir röportaj gerçekleştirdik.

 

 

 

wss 58

Firmanızı tanıtır mısınız?

WSS, Almanya’da Düsseldorf şehrinde kuruldu ve 125 senelik bir geçmişe sahiptir. Üçüncü nesil yönetime hazır durumdadır. Bu zamana kadar devam eden başarısının nedeni, kaliteden ödün vermemesidir. WSS Türkiye ise 2016’nın sekizinci ayından itibaren faaliyet göstermektedir.

Ürünlerinizden bahseder misiniz?

Kapı kolları, menteşeler ve zincirli kapı sistemleri gibi projelerde kullanabileceğiniz bütün aksesuarları, WSS üretmektedir. Dış cephe, balkon ve teras için aksesuarlarımız var. Emniyetli kapı geçişleri için de (parmak izli ve kart sistemli) bu sektöre hitap edecek bütün ürünlerimiz var.

Bu ürünlerimizin özellikleri nelerdir?

En önemli özelliği kalitesi ve profile göre ürün üretebiliyor olmasıdır. Elinde olmayan ürünleri de o profillere göre üretebiliyor. Herkes kullanabiliyor. Ayrıca, ürünlerde sağ veya sol alma mecburiyeti yok. Her üründe hem sağ hem de sol kullanma imkânı var. Müşteri onu kendisi seçebiliyor.

Ürünlerinizin hammaddeleri nedir?

Alüminyum kullanıyor, tabii ki çelik ürünlerde de çelik kullanıyor. Ama genelde, menteşe ve kapı kollarında alüminyum kullanıyor.

WSS hangi ülkelerle çalışıyor?

ABD. Fransa, Polonya, Portekiz, İspanya gibi ülkelere direkt satışımız var. Distribütörlük konseptiyle çalıştığımız ülkeler ise Polonya, Fransa ve Türkiye’dir.

WSS’nin Almanya dışında üretimleri var mı?

Hayır, üretime izin vermemelerinin nedeni Almanya’daki kaliteyi koruma isteğidir. WSS bu sektörde her ürüne 5 sene garanti veren tek firmadır. Her ürünü de 1.000.000 deneme testinden geçiriyor. Bunların hepsi belgelidir, internet sitemizde görebilirsiniz. Ayrıca 280 derece yangına dayanıklı tek üründür. Dünyada bu konuda toplam 27.000’in üzerinde hukuki dava var. Havaalanları gibi yerler yandığı zaman kapı kolları eriyor, kaçamadıkları için havalandırma sorunu nedeniyle ölümler çok oluyor.

Yangın kapılarının kapı kolu aksesuarlarında mı yangına dayanıklı malzeme kullanılıyor?

Pencere ve kapı için, tüm aksesuarlarda kullanılıyor. Dünyada Çin malı kullanıldığı için, böyle vakalarda kapı kolu erimeleri yaşanıyor. WSS ürünlerinin 280 dereceye kadar yangına karşı dayanımı var. 2019’da tüm dünyada 27.000 dava sonuçlanacak, ondan sonra bu piyasada bu ürünler mecbur olacak. Yeni şartnameler gelecek, o özellikleri tüm firmalar sağlamak durumunda olacak. Bu şartları yerine getiremeyen şirketler sektörde var olamayacak.

Türkiye’deki satış politikanızdan bahseder misiniz?

Kendi yerimiz olduğu için, biz direkt satış yapıyoruz. Şu an Çağlayan’dayız.

Fiyatlarınız yüksek, bu sizin için bir dezavantaj değil mi?

Evet, bununla başa çıkmaya çalışıyoruz. Müşteri olarak üst segmentteki elit insanları hedefliyoruz. Sektörü piramit olarak düşünürsek üst kısımlardaki insanlara kendimizi kabul ettirmek istiyoruz. Bizim ürünlerimiz onlara hitap ediyor.

Türkiye piyasasını nasıl görüyorsunuz?

Bu piyasada çok fazla potansiyel var. Bizi etkileyip etkilemeyeceğini bilemiyoruz. Tabii ki belli bir yol kat ettik. Bu piyasada %3’Iük bir paya sahibiz. Ama amacımız en az %30’ları bulmak. Şu an çalışmalarımız sürüyor. %3’Iük paya sahip bir firma olarak, politik ortam bizi ne kadar etkiler, tartışılır. Bu işi yapan her firma pastadan pay almak istediği için, herkes fiyatları mümkün olduğunca aşağı çekmek istiyor. Bunu kim başarırsa o sonuca ulaşıyor. Bu nereye kadar gider, bilemiyorum. Bazen Almanya’dan buraya ürün gönderiyorsunuz, gönderdiğiniz ürünü burada euro üzerinden satamıyorsunuz. O an 10.000 euroluk bir sipariş alıyorsunuz, onun Almanya’dan buraya gelmesi üç haftayı buluyor. Üç hafta önce müşteriye 10.000 euroya satmışsınız, diyelim ki 50.000 lira ediyor. Müşteri eline geçtikten sonra 50.000 lira ödüyor ama onu o güne göre hesapladığınız zaman karşılığı 9.000 euro ediyor. O da bize sıkıntı veriyor. O yüzden Türkiye’deki bütün müşteriler Türkçe fiyat listesi istiyor. Burada fiyat listesi yapma şansımız yok. Bir fiyat listesi yaptığınız zaman en az üç yıl geçerli olmalı. O şekilde satış yapanlar var, bizim de bazı ürünlerde bu şekilde sattıklarımız var.

Büyük projelerde çalıştınız mı?

Büyük projelere girmedik ama büyük projelerle bağlantılarımız var. Tekliflerimiz var şu anda şartnamelerde şirketimizin isminin geçtiği projeler de var, ama bu projelerin başlangıç tarihleri de önemli.

Renowned and Quality Brand of Germany, WSS is preferred by 78% of this Sector Germany-wide

We interviewed with Esra UZER, the Director-General of WSS Turkey, which produces any and all of the accessories that may be used in the projects, including door handles, hinges, and chained-door systems.

Powered by OrdaSoft!