arfen Arfen İhtiyaçlarınıza Çözüm Üretir

“Arfen Grup firmalarının aktif kalitesi, işletme sermayesi ve özkaynakları oldukça güçlü olduğu için üretime ve satışa hiç ara vermeden tüm firmalarımızda büyümemizi sürdürdük. Batan firmalar, Konkordato ilan eden firmalar derken oldukça stresli günler tüm işadamlarına özsermayenin bir firma için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı” diyen Arfen Firmasının yetkilisi Bülent DÖNMEZ ile söyleşi gerçekleştirdik.

 

arfen 57a

Röportajımıza başlarken sizi tanıyabilir miyiz?

Arfen grup şirketleri kurucu ortağıyım. 1993 İTÜ İnşaat mezunuyum. Uzun yıllardır hem ticaret ve hem de sektörümüzle ilgili teknolojik konularda çalışmalarım var.

Firmanızın yapılanması ve faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Arfen Grup şirketlerinin temeli 1999 yılında Arfen İnşaat Ltd.Şti ile atıldı. Firmamız ilk olarak Dilatasyon profilleri üretimi ve uygulaması işi ile sektöre adım attı. Daha sonra ürün çeşitliliğimiz artırarak sırasıyla Arfen Köprü ve Yapı Teknolojileri Firmamızı ve son olarkta Arfen Alüminyum San. Ve Ticaret A.Ş.’yi kurduk. Bugün yaklaşık olarak 15.000 m² kapalı alanda Hadımköy, Çorlu ve Dilovası fabrikalarımızda 200’e yakın çalışanımızla ülkemiz ekonomisine hizmet ediyoruz.

Hangi ürün gruplarınız ile marka bilinirliğinizi sağlamaktasınız?

Arfen bugün yapı sektöründe en çok bina dilatasyon profilleri, köprü genleşme derzler ve mesnetleri, duvar koruma bantları, alüminyum gövdeli paspas sistemleri, ayarlanabilir kapı kasaları, cam baza sistemleri, menfez sistemleri ve giydirme cephe alt konstrüksüyoları üretimi ve satışı ile bilinmektedir.

Ürünlerinizin başarısını garantileyecek rekabetçi avantajlarınız nelerdir?

En önemli rekabetçi özelliğimiz, ürünlerimizin neredeyse tamamını kendi fabrikalarımızda ürettiğimiz ve küçük de olsa bir fitil ihtiyacını bile, kendi tesislerimizde ürettiğimiz için teslim hızımız ve operasyonel giderlerimizin azlığı sebebiyle fiyat avantajımızdır.

Ocak ayında katıldığınız Münih BAU Fuarı’nda sergilediğiniz ürünler hakkında bilgi verir misiniz? Fuarı firmanız açısından değerlendirir misiniz?

BAU2019 Fuarı firmamız açısından oldukça verimli geçti. Yukarıda belirttiğimiz bütün ürünlerimizi neredeyse sergileme imkanı bulduk. Özellikle Almanya dışından da yabancı ziyaretçinin çokluğu sebebiyle iş bağlantılar ı açısından olumlu geçtiği kanaatindeyim.

Yurtiçinde ve yurtdışında katılım sağladığınız / katılmayı planladığınız diğer fuarlar nelerdir?

Bugüne kadar 25’den fazla ülkede Uluslararası Yapı fuarlarına katılmış bir firmanın yöneticisi olarak gerçekten gururluyuz. Yine bu yıl Pakistan ve Şili fuarlarına katılımımız olacak.

İhracat noktalarınızdan ve hedeflerinizden bahseder misiniz?

İhracatta yakın ülkeler başta olmak üzere neredeyse elliye yakın ülke ile temasımız var ve bu ülkelerle ilişkilerimiz artırarak devam etmeği hedefliyoruz.

 

arfen 57b

2018 yılını firmanız ve sektörümüz açısından değerlendirir misiniz?

Zor bir yıldı. Özellikle Ağustos - Eylül döneminde hızlı karar almanın ve firmanızın başında olmanızın çok önemli olduğu sıradışı bir kur atağı izledik. Tabi bu bizler gibi firmalarda, bir miktar kur zararı oluşmasına sebep oldu. Arfen Grup firmalarının aktif kalitesi, işletme sermayesi ve özkaynakları oldukça güçlü olduğu için üretime ve satışa hiç ara vermeden tüm firmalarımızda büyümemizi sürdürdük. Batan firmalar, Konkordato ilan eden firmalar derken oldukça stresli günler tüm işadamlarına özsermayenin bir firma için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı.

2019 yılı hedef, plan ve beklentilerinizden bahseder misiniz?

Üç şirketimizle büyüyerek devam etmek. Özellikle Alüminyum üretiminde daha fazla söz sahibi olmak. Bu yıl özel alaşımlı profiller konusunda daha fazla müşterimize hizmet etmeyi planlıyoruz.

Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mıdır?

Sektörden herkese tavsiyem Arfen Alüminyum A.Ş. web sayfasını incelemesidir. Çünkü bu sitemizde bir çok sistem için akıllı çözümler kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.Kendi kalıphanemiz ile müşterilerimizin isteklerine hızlı ve kaliteli çözümler sunuyoruz. Bizim mottomuz ‘ARFEN ÇÖZÜM ÜRETİR’dir.

Yani bize insanlar Arfen ne üretir şeklinde bir soru sorduğunda bizim cevabımız Arfen yedi adet plastik ekstruderi, onlarca presi, çelik profil üretimleri, alüminyum ekstruderi ile plastik, alüminyum, çelik üretir vs. yerine “Arfen Sizin İhtiyaçlarınıza Çözüm Üretir” şeklinde cevaplıyoruz. Buradan tüm alüminyum sektörünün paydaşlarına tavsiyem sadece fiyat odaklı rekabet yerine kaliteye biraz daha odaklanan bir rekabet anlayışının sektörümüzde yerleşmesi için çabalarımız artırmak yönündedir.

Arfen Produces Solutions to Your Needs

“As Arfen Group companies ‘asset quality, working capital and shareholders’ equity are very strong, all of our companies continued to grow without interrupting production and sales. Stresfull days with Companies’ bankrupcies, and companies that declare concordat reminded to all businessmen once again how important is the equity capital to a company ‘’ said Mr. Bülent DÖNMEZ who is the authorized officier of the Arfen Company and we conducted an interview with him

 

arfen 57c

Powered by OrdaSoft!