alkopAlKop’tan, Sektöre İhtisas Meslek Lisesi

Alüminyumcular Kooperatifi (AlKop) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Natık Buda ile 2019-2020 eğitim/öğretim döneminde açılacak meslek lisesi ve kuracakları vakıf hakkında konuştuk.

 

 

 

 

 

alkop okul 57a

AlKop’un kuruluşundan bahseder misiniz?

Alüminyum doğrama işleri yapan firmaların iştirakleriyle 33 sene evvel benim tarafımdan kurulmuş bir kuruluştur. Bu sürede üyelerimize işyeri yaptık, teslim ettik ve burada birçok alüminyum doğrama firmaları faaliyette bulundu. Bazı firmalar daha büyük yerlere geçtiler, bazı firmalar da hala burada hizmet vermeye devam ediyor.

Bu kooperatifte kaç tane işyeri mevcut?

Burada 300’e yakın işyeri bulunuyor.

AlKop’ta kurduğunuz meslek lisesi hakkında bilgi verir misiniz?

Biz, bu işten ekmek yedik ve ülkeye de yararımız olsun istedim. Bu nedenle AlKop’un elindeki bazı imkanları bu mesleğe faydalı olmak için kullanmaya karar verdik. 2 tane önemli eser yaptık: okul ve cami. Okulu Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol çerçevesinde yapıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığının projesi, Alüminyum Doğrama Meslek Lisesi’ne uygun düşmediği için, biz kendi mimarımıza özel bir proje çizdirdik bu okul için. Bu özel projede, alt katta atölyeleri, derslikleri, çok amaçlı salonu olan; dışarıda yeşil alanları ve spor alanları bulunan Sanayi Sitesi içerisinde bir örnek okul olarak tasarladık. Daha önce, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İhtisas Meslek Lisesi yoktu. Milli Eğitim Bakanlığının yönetmelik değişikliği yaptı ve bizim okulumuz, İhtisas Meslek Lisesi olacak. Burada sadece alüminyum cephe, kapı-pencere, otomatik kapı, panjur, alüminyum kaynak ve alüminyum cephenin tamamlayıcısı cam üzerine eğitim verilecek. Burası 16 dersliği olan, 6 katlı Anadolu Meslek Lisesi olacak.

Bu okulun yapımı sırasında maddi bakımdan biraz zorlandığımız için bazı firmalar bize çok büyük destek verdiler. Okulun pencere profilleri için Schüco, pencereleri için Aygün Alüminyum; iç bölmeler için Hilal Alüminyum ve Saray Alüminyum; panjur ve perdeler için Özdil Panjur; makineler için Yılmaz Makine firmaları okulumuza ürünleriyle bağışta bulundular.

Peki bu okulda hangi dersler okutulacak?

Yaptığımız kapsamlı toplantılar sonucu okulun ders programını yaptık. Başlıklar halinde belli olan derslerin, şimdi altının doldurulması gerekiyor. Uzun yıllardır birlikte çalıştığım arkadaşlarımla önümüzdeki günlerde toplantılar düzenleyip, ders kitabı niteliğinde olacak içerikler hazırlayacağız. Mesela malzeme bilgisi, montaj bilgisi, imalat gibi konuların içeriklerini belirleyeceğiz ve bunları kitaplaştıracağız. Bu, bir ilk olacak. Bu okulun Türkiye’ye örnek olacağını düşünüyorum.

Sektörümüzün başlıca istekleri arasında yer alan teknik eleman yetiştirme talebini karşılamış olacağız. 2019-2020 eğitim/öğretim döneminde okulumuz açılacak. Ben de Milli Eğitim Bakanlığından şöyle bir ricada bulundum: Buraya gelecek meslek hocalarını gençlerden seçin. Çünkü burada onları eğiteceğim; onlarla birlikte müfredat çalışması yapacağız, fabrikalara geziler düzenleyeceğiz. Dolayısıyla Bakanlıktan 5-6 tane mesleğe yeni başlayan öğretmen istedim, onlar da bu talebimi karşılayacaklarını söylediler.

Bugün yüksek oranda alüminyum profil ihracatı yapıyoruz. Bu ihracattan yaratılan katma değer ne kadar? Bir de bunu alüminyum doğrama olarak yaptığınızda elde edilecek katma değerin ne kadar olacağını düşünün. Bu okuldan mezun olan sertifikalı bir elemanın yaptığı doğramaları düşünün. Buradan çıkan çocuklar yurtdışında her alüminyum doğrama firmasında iş bulabilecek nitelikte olacak. Çünkü hem işi bilecek hem de elinde diploması olacak. Burada şantiyelere kadar gidip işin her aşamasını öğreteceğiz. Yani burası katma değeri yükseltir ve dışarıya dahi usta gönderir.

Ben sadece bu işle meşgul olacağım artık. Kooperatif, yapması gerekenleri yaptı, görevlerini tamamladı. Elimizde sadece bir miktar mal varlığı kaldı. Ben de aynı zamanda bir hukukçu olarak ne yapabilirim diye düşündüm. Yapacağımız toplantı sonucu oybirliği sağlanırsa bir vakıf kuracağız ve kooperatifin bütün mal varlığını vakfa devredeceğiz. Vakıf, gelirinin %80’ini okul, %20’sini cami için kullanılacak. Bu projenin bütün izinlerini aldık.

Kat maliklerinin seçtiği 3 tane yönetici var bu sitede. Onlardan biri de benim. Bu kişiler aynı zamanda vakfın da yöneticileri olacak. Böylece oldukça adil olacak. Vakıf da 3-5 kişiyle kolaylıkla kuruluyor, 3 kişiyle de yönetilecek. Vakfın işleyişi iyice oturunca da ben emekliye ayrılacağım ki gençlere yer açılsın.

Sohbetiniz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Ziyaretiniz için teşekkür ederim. Win&ARTProje ve ALU&Art Dergileriniz sektör için güncel bilgi kaynağı. Sektöre verdiğiniz hizmetlerden dolayı sizleri tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim.

“We will export workers abroad with this school”

We talked with Ali Natık Buda, the Chairman of the Board of Directors of Aluminum Cooperative (AlKop), regarding the vocational high school that will be opened in the 2019-2020 academic year and the foundation they plan to establish.

 

alkop okul 57c

alkop okul 57b

 

Powered by OrdaSoft!