alcas logo“4 Kıtada Faaliyet Gösteren Entegre Bir Tesisiz”

“Alcas Metal, alüminyum ekstrüzyon üretimine girdiği ilk yılından itibaren kaliteye odaklandı. Çok yoğun rekabetin yaşandığı bu pazarda var olmasını yüksek kalitesine borçludur. Firmamız, hammaddeden başlayarak üretimin her sürecinde yüksek kalite standartlarına uygun olarak üretim yapmaktadır” diyen Alcas Metal Genel Müdür Yardımcısı Erdoğan BENGÜ, röportaj sorularımızı yanıtladı.

 

 

Kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Erdoğan BENGÜ. 1977 Niğde doğumluyum. Sakarya Üniversitesi / Metalurji Mühendisliği Bölümü’nde lisans eğitimimi tamamladım. Yüksek lisansımı da yine aynı üniversitede yaparak Metalurji ve Malzeme Yüksek Mühendisi unvanı aldım. Evliyim ve 2 kızım var.

2007 yılında İmalat Müdürü olarak işbaşı yaptığım Alcas Metal Sanayi A.Ş.’de 10 yıl Fabrika Müdürü olarak görev aldım. Şu anda üretimden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaktayım.

Alcas Metal’i kısaca anlatır mısınız?

Alcas Metal, 28 yıllık geçmişi ile Türkiye’nin en eski ve köklü alüminyum üretimi yapan firmalarından biridir. Firmamız 1991 yılında İstanbul Güneşli’de 100 m2’lik bir dükkânda perakende alüminyum profil satışıyla faaliyete geçmiştir. Bugün ise, 4 kıtada 36 ülkeye profil üretip satan 36.000 m2 kapalı alanda faaliyet gösteren entegre bir tesise dönüştü. Alcas Metal ekibi olarak işimizi dürüstlükten taviz vermeden disiplinli ve çok çalışarak başardık. İhracat pazarlarında da işimizi en iyi şekilde yaparak ülkemize faydalı olmaya çalışıyoruz.

Markanızın pazardaki başarı grafiğini değerlendirir misiniz?

Alcas Metal, alüminyum ekstrüzyon üretimine girdiği ilk yılından itibaren kaliteye odaklandı. Çok yoğun rekabetin yaşandığı bu pazarda var olmasını yüksek kalitesine borçludur. Firmamızda, hammaddeden başlayarak üretimin her sürecinde yüksek kalite standartlarına uygun olarak üretim yapılıyor. Fiyat rekabetine girmeden sadece kaliteli ürüne yönelmesi sonucu yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda tercih edilen bir markaya dönüştük. Fabrikamızda 15 kalite kontrol personeli çalışmakta ve pres imalatından itibaren üretimin tüm safhalarında bu ekip geniş bir yetkiyle görev yapmaktadır. Bütün bu titizliğimizin mükafatı olarak iade oranımız %0,35’dir. Bu oran Türkiye ve Avrupa ortalamasının altında bir orandır. Bu yılın son çeyreğinde, üretim firelerini azaltmak, kişi başına düşen üretim oranını yükseltmek, özetle daha verimli çalışmak için belirlenen hedeflerimiz üzerinde çalışıyoruz. Bu konuda uzmanlardan danışmanlık hizmeti almaya başladık.

alcas  metal 55a

Gelecek yıl ile ilgili planlarınız nelerdir? Yeni yatırım planınız var mı?

Alcas Metal olarak 2018’i planladığımızın biraz altında kapatacağımızı düşünüyorum. Yönetim kurulumuzun kararıyla, yılın 2. yarısında, Risk Politikaları çerçevesinde imalatımızda yaklaşık %35 oranında kısıtlamaya gidildi. Ödemelerini zamanında yapan müşterilere daha çok hizmet vermeyi hedefledik. Gelecek yıl yeni ihracat pazarlarıyla birlikte, bu kısıtlama ortadan kalkmış olacaktır. Şu anda %58 olan ihracat oranımızı %80’e ulaştırmak ana hedefimizdir.

Firmamız entegre bir tesis olduğu için bir eksiğimiz yok. O yüzden büyük çaplı yeni bir yatırım planlamıyoruz. İhracat Departmanı’ndaki ambalaj ve sandıklama prosesini hızlandırmak için bant tipi bir otomasyon sistemi üzerinde çalışıyoruz. Bundan sonraki yatırımlarımız, ağırlıklı olarak otomasyon ve verimlilik üzerine olacaktır.

“We are an Integrated Facility Operating in 4 Continents”

Assistant Director-General of Alcas Metal, Erdoğan BENGÜ, responded to our interview questions, saying that, “Alcas Metal has focused on quality since the very day it embarked on aluminum extrusion production. It owes its existence in this market of intense competition to its high quality. Our company carries out its production according to high quality standards at each and every stage, beginning from the raw materials”.

alcas metal 55b

Powered by OrdaSoft!