konmetsanBaşarı Yolun Sonu Değil, Yolun Kendisidir

Konmetsan Alüminyum San. Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Muhammed Sait ARLI gerçekleştirdiğimiz söyleşide ileriye dönük hedeflerine değinerek; “Pazarda hem alüminyum korkuluk aksesuarları, hem de profil imalatında sektörde önemli bir yere gelmeyi hedeflemekteyiz” dedi.

 

konmetsan 49a

Röportajımıza sizi ve tanıyarak başlayabilir miyiz?

Konya’da doğdum. İlköğretimimi ve liseyi Konya’da okudum. Üniversite eğitimimi Başkent Üniversitesi Uluslararası Ticaret okuyarak tamamladım. Üniversite hayatımın hemen ardından iş hayatına atılarak Konmetsan Alüminyum serüvenim başladı.

Firmanız hakkında bilgi paylaşır mısınız?

Konmetsan Alüminyum 2005 yılından bugüne kadar küpeşte aksesuarları imalatında yüksek kalite standartlarında seri imalat felsefesi ile üretim yapmaktadır. Konmetsan, üretime başladığı günden bu güne sürekli gelişim göstermiş, kalite ve teknoloji yatırımlarını sürdürmüştür. Ulaştığı üretim kapasitesi ile mevcut fabrikası ihtiyaca cevap veremeyince, inşaatını ve makine yatırımını tamamladığı yeni fabrikasına 2015 yılında taşınmıştır. Toplam 20.000 metrekare alana kurulu bu yeni fabrikasıyla Konmetsan, sektöründe dünyanın en büyük üreticileri arasında yerini almıştır.

Firmanızın günümüz faaliyetlerine, markanızın pazardaki başarı grafiğine ve rekabet noktasında sizi diğer markalardan ayıran öncü farklılıklarınıza vurgu yapar mısınız?

Konmetsan Alüminyum korkuluk aksesuarları üretiminde 1,5 milyon adet/ay üretim kapasitesiyle sektörünün en güçlü üreticisi konumundadır. Konmetsan Aüminyum bununla da yetinmeyip üretimine yıllık 4.200 ton profil imalatını da eklemiştir. Konmetsan alüminyumu rakiplerinden ayıran; müşteri ihtiyaç ve beklentilerini en iyi şekilde anlayarak, onlara en doğru kanaldan en uygun ürün ve değer önerilerini sunan, yaygın dağıtım kanalları ile geniş ürün ve hizmet yelpazesini sektörün her kesimine en hızlı ve en etkin şekilde ulaştıran, etik değerlerinin ve sosyal sorumluluğunun bilincinde olarak dünya standartlarında sürdürülebilir kârlılık ve verimlilikle faaliyet gösteren, müşteri memnuniyetini her şeyden üstün tutan bir şirket olmaktır.

Belirlemiş olduğumuz şirket politikalarımız çerçevesinde kendine güvenen, yenilikçi fikirlerimiz, ürüne ve hizmete dönüşür. Gelişme ve ilerlemenin hızlı ve sürekli olduğu dünyamızda gündemi takip edebilmek, yaşama ayak uydurup yerimizi koruyabilmek ve hep daha ileriyi hedefleyerek çaba, emek, bilgi, cesaretimizle bizde varız.

Planlanan/hayata geçirilen yatırımlarınız-projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Konmetsan Alüminyum; 2016 yılında girmiş olduğu profil imalatında pazar payını güçlendirmek ve müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek adına 2018 yılının sonunda yeni 2.000 ton proses kontrollü ikinci alüminyum ekstrüzyon hattını işletmesine kazandıracaktır. Bununla birlikte pazarda hem alüminyum korkuluk aksesuarları imalatında, hem de profil imalatında sektörde önemli bir yere gelmeyi hedeflemektedir.

Fuar organizasyonlarının yeni pazarlara açılma ve sektör tanıtımı konusunda sağlamış olduğu avantajlara değinir misiniz?

Günümüzde tüm sektörlerde yaşadığımız gelişmeler ve pazarda meydana gelen yeni oluşumlar rekabetin yoğun bir şekilde yaşadığı ortam doğurmuştur. Bugün artık sadece kaliteli mal üretip pazara sürmek; başarı elde etmek ve satış yapabilmek için yeterli görülmemektedir. Çünkü günümüz koşullarında tüketiciler aynı malın değişik fiyat, kalite ve biçimleri ile karşılaşabilmekte ve ihtiyacı olan mal ya da hizmetin değişik alternatifler arasından seçme şansına sahip olmaktadır.

Bu sebeplerden fuar katılımları hem firma tanıtımı, hem de ürün tanıtımı konusunda biz değerli üreticilere birçok olanak sunmaktadır. Kısaca fuarların avantajlarına değinecek olursam

Fuarda bulacağımız yeni müşterilerle satışlarımız artar,

Fuarlarda müşteri ilişkileri sağlamlaştırılır,

Fuarda kaltılımcı olmayan rakiblerimize karşı rekabet gücümüz artar,

Fuara katılan rakiplerimizden bilgi akışı sağlanır,

Yeni ürün tanıtımları yapılır,

Yeni yatırım tanıtımları yapılır.

konmetsan 49b

Sektörünüzün mevcut konumu ve geleceği hakkında görüş bildirmek ister misiniz?

Alüminyum korkuluk aksesuarları ve alüminyum profil imalatında yenilikler hiçbir zaman bitmemektedir. Bu sektörler de hizmet veren firma ve kişilerin sürekli değişime hazır olmaları gerekmektedir. Bu da sektörün canlılığını hep diri tutmakta, sektör çalışan ve sektör temsilcilerinin monotonluktan uzaklaştırmaktadır.

Firmamızda sektörün ve çağımızın gerisine düşmemek adına yatırımlarına hız kesmeden devam etmektedir.

Sizce iş dünyası ve sektör temsilcileri kriz dönemlerini nasıl fırsata çevirebilir?

İşletmeler, çevredeki belirsizliklerden ve değişikliklerden dolayı, sürekli beklenmedik tehlike ve fırsatlarla da karşılaşmakta ve yaşamlarını sürdürebilmeleri de bu tehlikelerden korunmaya ve fırsatları değerlendirebilmelerine bağlı olmaktadır. Öte yandan, sürekli değişen çevre şartları karşısında stratejik çalışmalara yer vermeyen firmaların başarılı olma şansı oldukça düşüktür.

Krizde işletmeler için onlarca fırsat karşılarına çıkar. Fakat burada işletmeler hızlı hareket etme ve çabuk karar vermek zorundadırlar. Bunları yapabildikleri ölçüde krizi fırsata çevirebilirler.

Son olarak eklemek istediğiniz farklı bir konu var mı?

Konmetsan Alüminyum olarak; 2018 yılında sektörümüze yeni çıkaracağımız birçok ürünle katkıda bulunacağız. Bu ürünlerin estetik, kaliteli ve hesaplı olmalarına özen göstereceğiz.

Mimar ve mühendislerimizin tasarladığı bu birçok ürün 2018 yılı Mart ayında Tüyap’ta yapılacak olan Alüminyum Fuarı’nda sergileyerek değerli müşterilerimizin beğenisine sunacağız.

Ayrıca dergileriniz ALU&Art ve Win&ART Proje’ye yayın hayatında başarılar temenni ediyor, ilginiz için teşekkür ediyoruz.

“The Success is not the End of the Road, but is the Road itself”

Muhammed Sait ARLI, the General Director of Konmetsan Alüminyum San. Tic. Ltd. Şti. Stated “we aim to have a significant place in the aluminum rail accessories and profile manufacture industries while emphasizing its future aims in the conversation we have realized.

Powered by OrdaSoft!