cms makine logoKendi Sermayemiz ve Patentli Sistemlerimiz İle Pazarda Lider Marka Konumundayız

CMS Makine Yönetim Kurulu Başkanı Cemal SÜNBÜL röportaj sorularımızı yanıtlayarak firma ya da kurum olma kültürüne atıfta bulundu. Servis ve garanti hizmeti kurum misyonunun içini dolduran çok küçük bir detaydır aslında diyerek; sektördeki yeni teknolojilerin öncü kurgulayıcısı ve çözüm merkezi olmayı sürdürmeye geçmişte olduğu gibi bugün de devam ettiklerine vurgu yaptı.

 

cms makine 49a

Geçmişten günümüze baktığınızda markanız hedeflediğiniz yerde mi?

Markamızın kendi misyonu söz konusu. Cam makineleri üretimine baktığımız zaman çözüm sunma bakımından dünya markası birkaç firmadan bir tanesi. Kendi strateji ve planlamasına göre yoluna devam etmekte. Amacımız sektörümüzde iyi bir danışman olmak. Bu işi yapacak firmalara; hem teknik anlamda, hem ürün proses anlamında destek vermek. Bunun için de sürekli

Ar-Ge çalışmalarımız devam etmekte. Zaten görüldüğü üzere yeni patentli ürünlerimiz piyasada yerini almaya devam ediyor. Son üç senedir özellikle, kendi sermayemiz ve patentli sistemlerimiz ile pazarda konumlanmış bulunmaktayız.

Markanız sistemlerinin sunduğu yenilikler ve sağladığı avantajlar hakkında neler söylemek istersiniz?

Firmamız, cam sektörüne geniş bir yelpazede sunduğu makineler ile anahtar çözümler sağlamaktadır. Geliştirdiğimiz ürünlere yapmış olduğumuz teknolojik yenilikleri uygulayarak makinelerimizi daha entegre çalıştırmayı vizyon edinmiş bulunmaktayız. Makineler arası haberleşme sistemlerimizle cam kesme, işleme ve veri girişlerinde harcanan zamanları minimuma indirerek müşterilerimize daha farklı kazanımlar kazandırmayı sağladık ve çözümlerimizi sürekli geliştirmeye devam ediyoruz.

cms 49eSektöre sunmuş olduğunuz yeni ürünleriniz ve teknik özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Yenilikçi çözümlerimiz arasında, cam kesimi sonrasında verimliliği artırmak ve camların ayrıştırılmasını kolaylaştırmak için otomatik cam etiketleme ve barkodlama sistemini geliştirerek sektörün kullanımına sunduk. Bu yenilikçi sistem ile kesim işlemi yapılmadan önce cam plakanın üzerine her cam parçasına ait müşteri bilgileri, ölçü bilgisi, barkod, firma logosu vb. bilgileri barındıran etiketin otomatik olarak basımını sağlayarak işlemi bitmiş camların ayrıştırılmasındaki zorlukları kaldırdık. Cam kesim makinelerimizde yapmış olduğumuz diğer teknolojik gelişme ise yumuşak kaplamalı (Low-E) camların sıyırılması yönteminde kullanılan metal fırça ve keçe yerine taş motorlu disk yöntemini kullanıma sunmak oldu. Sektördeki bütün yeniliklere hızlıca uyum sağlamayı hedef edinerek yeni teknolojilerin öncü kurgulayıcısı ve çözüm merkezi olmayı sürdürmeye geçmişte olduğu gibi bugün de devam ediyoruz.

Ayrıca dünyada bir ilki gerçekleştirerek dış cephe cam üretiminde sorun haline gelen uzun üretim süreçlerini, işçilik masraflarını ve yer sorunlarının önüne geçen ve tamamen otomasyon sistemi ile donatılmış ve otomatik çalışan cephe camı ve kaset bondinglemesi işlemi için PLX-Otomatik Dış Cephe Cam Bondingleme ve Kaset Birleştirme Hattı’nı üreterek bir ilke imza atarak cam işleme prosesi için kullanılan birden fazla makineyi bir araya getirerek kesimi yapılmış camların rodajlanması, delik açılması, frezelenmesi, zımparalanması, delik içi rodaj işlemi ve çentik açma işlemlerinin otomatik olarak yapılması için GPX – CNC Dikey Cam İşleme Merkezi’nin üretimini gerçekleştirdik. Cam kesim makinelerimizde bugünkü teknoloji ile gelinebilecek en son noktaya ulaşarak elektromanyetik sistem ile çalışan EML – Lineer Motorlu Elektromanyetik Cam Kesim Hattı’nı üreterek cam kesme hızlarındaki limitleri maksimum seviyelerde zorladık.

Yerel ve global pazarlarda sergilemiş olduğunuz faaliyetler hakkında bilgi verir misiniz?

CMS Makine yılların vermiş olduğu bilgi birimi ve tecrübe ile şu anda 120 farklı ülkeyi kapsayarak bütün kıtalara makilerini ihraç etmekte olup, pazarlama satış ve satış sonrası servis hizmet ve desteklerine gerek ana bayileri, gerek kendi yapılandırdığı ofisler ile hızla sunmaya devam etmektedir. Sektör fuarlarında sahip olduğumuz tecrübemizi sektöre daha iyi aktarabilmek için sponsorluk yapmayı tercih etmekteyiz. Amacımız sektörün gelişmesine katkıda bulunmak, global pazarlarda da Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmektir.

Teknik servis konusunda satış sonrası müşterinize ne gibi hizmetler sunmaktasınız?

Satış sonrası servis hizmetine önem veriyor ve bu konunun sürdürebilirlik prensibimizin temeli olan koşulsuz müşteri memnuniyetinin temeli olduğuna inanıyoruz. CMS olarak bu konuyu makine satışının da üstünde konumlandırmaktayız ve hassasiyetle müşterilerimizin isteklerini ve ihtiyaçlarını karşılamaktayız. Dünyanın birçok farklı ülkesinde müşterilerimiz bulunduğu ve bu ülkeler arasında zaman farkı bulunduğundan dolayı kesintisiz hizmet anlayışımız ile her müşterimize yanıt verme kabiliyetine ulaşmış bulunmaktayız. Makinelerimizin tasarımı ve imalatı sırasında yapmış olduğumuz testler ve uzun süreli Ar-Ge çalışmalarımız sayesinde müşterilerimize sorunsuz çalışan makine teslim etmek en büyük hedeflerimiz arasındadır. Güçlü otomasyon altyapısı ile donatılmış makinelerimize uzaktan erişim sağlayarak gerekli kontrolleri yaparak, üretimin kesintisiz sürmesini sağlayabilme teknolojisine ve bilgisine hakim olmanın verdiği avantajla global pazarlarda öncelik sağlamış durumdayız.

Markanızın Ar-Ge yatırımları hakkında neler söylemek istersiniz?

Cam makine üretiminde anahtar çözüm sunma yeteneğine sahip bir marka olarak Ar-Ge çalışmalarına sürekli yatırımlar yapmaktayız. Üniversiteler ve cam sektörüne hammadde sağlayan öncü tedarikçi kuruluşlar ile koordinasyonlu çalışmalarımız devam etmekte olup burada edinilen sonuçlar ile Ar-Ge çalışmalarımıza yön vermekteyiz. Sektörde iz bırakan yeni ürünlerimizin daha farklı ve otomasyon alt yapısı daha da geliştirilmiş çözümlerimizi önümüzdeki aylarda sunmaya devam edeceğiz.

CMS Makine Ar-Ge konusuna verdiği önem doğrultusunda yeni nesillerin gelişimine de önem vermektedir. Pnömatik, hidrolik, elektronik sistemlerin hepsini bir arada kullanabilen bir kuruluş olarak yeni nesillerin gelişmesinde bir misyon üstlenerek bu konuda gençlerin yetiştirilmesinde bir misyon üstlenerek bu konuda gençlerin yetiştirilmesine öncülük etmektedir. Markamız her sene Ar-Ge çalışmalarına yaptığı yatırım ile ülkemizin cam makineleri sektöründe dünyada önemli bir konuma gelmesini sağlarken bu konudaki çalışmalarımızın devamlılığı ile en üst seviyelere taşıyacağız.

Makine sektörünün üretim ve kalifiye eleman istihdamı noktalarına değinir misiniz?

Bir ülkenin ekonomisinin gelişimi için üretim ve istihdam önemli değerlerdir. Türk makine sektörü bu her iki unsuru bünyesinde barındırmaktadır. Sektörün büyümesi ve kendisini her geçen gün yenilemeye devam etmesi bizleri gururlandırmaktadır. CMS Makine yenilikçi teknolojilere verdiği önem ile sektörün gelişimine katma değer sağlama amacı ile çalışmalarına devam etmektedir. Ancak daha yapmamız gereken çok çalışmalar var. Dünya teknoloji gelişiminde hiç durmuyor. Biz de hiç durmamalı ve çalışmaya devam etmeliyiz.

cms 49f2016-2017 yılı sektör ve marka değerlendirmenizi alabilir miyiz?

2016 yılında Türkiye çok sıra dışı bir ortamdan geçti. Bu süreç içerisinde tabi ki etkilenmeyen hiçbir sistem neredeyse söz konusu bile değildi. Dolayısı ile 2016 yılı bir takım beklentilerimizin gerisinde kaldı. 2016 yılının toparlanmasından sonra 2017 yılı bir önceki yıldan daha iyi diyebiliriz. Ama ülkemizin bulunduğu coğrafya, etrafımızdaki olaylar bizim de stratejilerimize büyük etkide bulundu.

Son olarak eklemek istediğiniz farklı bir detay söz konusu mu?

Ülkemizdeki ve dünyadaki geniş müşteri veri tabanımızdan kazandığımız bilgi birikimimizi her zaman daha iyisini üretmek için değerlendiriyoruz. Amacımız müşterilerimizin makilerimiz ile daha hızlı ve kazançlı olmalarını sağlamak. Son yapmış olduğumuz stratejik yapılanma ve ürün portföyümüzde yaptığımız yeni gelişmelerle uluslararası pazarda daha fazla söz hakkımız olacağına inanıyoruz.

Yakın ilginiz ve söz hakkınız için dergileriniz ALU&Art ve Win&ART Projeye teşekkür ediyor, yayın hayatınızda başarılar diliyoruz.

“We are the leading brand in the market with our own capital and patented systems”

CMS Makine Chairman Cemal SÜNBÜL responded to our interview questions and became a company or institution. The fact that service and warranty service is a very small deterrent to the corporate mission; he emphasized that they continue to be the pioneering fictional and solution center of new technologies in the sector as they have been in the past.

cms makine 49b

Powered by OrdaSoft!