ersas logoErsaș Alüminyum; Yeni PAL System Serisiyle, Avrasya Pencere Fuarı’nda İlklere İmzasını Attı

Ersaş Alüminyum A.Ş. Murahhas Yöneticisi Esat ERDURAK, 8-11 Mart 2017 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Avrasya Pencere 2017 Fuarı’nda gerçekleştirdiğimiz söyleşide; 9. Holde 2.280 m2’lik devasa standında, 125 personel ile yerli ve yabancı sektör profesyonelleriyle bir araya geldiklerini ve yeni PAL System Serisinin tanıtımını gerçekleştirdiklerini ifade etti.

 

 

ersas aluminyum 46a1

Avrasya Pencere Fuarı’nda tanıtımını gerçekleștirdiğiniz PAL System Serisiyle ilgili neler söylemek istersiniz?

PAL System Serisi; yeni bir pencere sistemidir. Dünyada olmayan bir sistem, bu belgelerle de ispatlanmıștır. PAL System Serisi kompozit bir profilden olușmaktadır. Plastik doğramanın artı avantajlarını da kullanmaktayız bu ürünümüzde. Dolayısı ile ürünümüzü tanımlarken; ‘içi plastik, dıșı alüminyumdan olușan sistem serisi’ diyoruz. Alüminyumun avantajlarını biraya getirip, dezavantajlarını birbiriyle kapatıp, ortaya çok güzel bir ürün çıkardık. Avrasya Pencere Fuarı’nda da bu ürünümüzü sergiledik. Özellikle yurt dıșı pazarından gördüğümüz  ilgi çok fazla. Enerji tasarrufuna çok büyük katkı sunacağı için yoğun ilgi gören en yeni sistem serimizdir.

Ürün özelliğine değinecek olursak; biliyorsunuz plastik pencerelerin geçmişi 20 seneyi buluyor. Ondan önce de alüminyum pencereler söz konusu idi. Metalin iletkenliğinden dolayı alüminyum pencerelerin dezavantajları söz konusuydu. Fakat sağlamlık, uzun yıllar dayanım, istediğiniz rengi uygulama avantajları ve estetikliği alüminyum pencereye çok büyük avantajlar sağladı. Alüminyum pencereler, ahșap pencerelerden devraldığı sektörde ahșabın çürümesi, boya bakım istemesi sebebiyle bütün dünya ile birlikte ülkemizde pencerelerini alüminyuma çevirdi.

Bu gelișimin hemen ardından plastik pencereler sektörde yer almaya bașladı. Yine bir değișimle dünya genelinde ve ülkemizde tüm pencereler plastik pencereye dönüș yaptı. Bunun sebebi de alüminyumun çok iletken bir malzeme olmasından kaynaklandı. Soğuğu ve sıcağı iletiyor olması ve keskin hatlarından dolayı istenilen tasarımın verilememesinden dolayı da dezavantajlar olușturdu. Plastik daha yalıtkan bir malzeme olmasından dolayı alüminyumun yerini aldı. Bütün dünya adeta plastik pencerelere dönüș yaptı. Plastik de yıllar sonra dezavantajları ile gündeme gelmeye bașladı. Sıcağa dayanıksızlığı, bükülüp eğrilmesi, plastiğin içine ilave edilen takviye ile bu dezavantajlar giderilmeye çalıșıldı. Ama kompozit olmadığı için demir buna içerden tutum sağladığı için istenilen sağlamlığı sağlayamadı. Sıcaktan kaynaklı form bozukluğu, kalıcı renk uygulanamaması, güneşten kaynaklı renk solgunluğu dezavantaj olarak önümüze geldi. Dolayısı ile on-on beş senede plastik pencereler kullanılmaz hale geldi. Biz Ersaş olarak alüminyum ve plastiğin tüm üstün özelliklerini alıp tüm dezavantajları birbiriyle örtüştürerek yeni bir malzeme ortaya çıkardık.

Biz Ersaş Alüminyum olarak inovatif çalışmalar sonrası geliştirdiğimiz bu ürüne PAL System Serisi dedik. Bu sistem serimizin içi komple plastik, dışı da komple alüminyumdur. Malzeme kompozit olduğu için uzun süreli dayanımı söz konusu ve bu sebep ile büyük avantaj sağlamaktadır. Alüminyumun üstün özellikleri renk, estetik üzerine plastiğin yalıtımı içeride. Dünyada bilinen en yalıtımı sağlam alüminyum ‘pencere profilinin’ pencerenin değil yalnız buna özellikle vurgu yapmak isterim, çünkü başka firmalar camında kapladığı alanın ısı yalıtımını da alıp pencerenin geçirgenliği 2’dir demekteler.

Hâlbuki profilin geçirgenliğine bakmak lazımdır. Profilin mevcut pencerede yüzde kaça tekâmül ettiğine bakmak lazım. Dünyada profil olarak geçirgenliği 6’nın altında olan hiçbir alüminyum profil yoktur. Bütün dünyada en iyi plastik profilin geçirgenliği de 1,3’tür. Ersaş PAL System Serisinin ise geçirgenliği 1,5’tur. Dolayısı ile komple alüminyum olarak göreceğiniz PAL System  Serimizin ısı geçirgenliği plastik ile eşit. Güneşten etkilenmemesi, uzun yıllar dayanabilmesi  ve istenilen renklere boyanabilmesi en büyük avantajlarımız. Tabi bir de maliyet yönünden incelememiz gerek. Dev plastik markalarının ülkemizde ve dünyada satış fiyatları mevcut. Bizim ürünümüz sağlamlık bakımından plastik pencerenin iki katı sağlamlığa sahip, plastikle  aynı ısı geçirgenliğine sahip, fiyat olarak da kıyaslayacak olursak neredeyse yarı yarıya daha ekonomik.

ersas aluminyum 46a2

Avrasya Pencere Fuarı’na devasa bir stant ile katılım gerçekleştirdiniz. Yurt dışı ziyaretçilerinden gördüğünüz ilgiye değinir misiniz?

Özellikle bu yeni ürünümüz ‘PAL System Serimize’ ilgi çok büyük oldu. Ersaş Alüminyum çalışanlarımızla paylaştığımız misyon kapsamında; ‘herkesin yaptığını yapmak, hiçbir şey yapmaktır.’ Her daim bir fazlasını yapmak gerekir. Plastik pencereyi herkes yapıyor. Alüminyum pencereyi de herkes yapıyor. Biz fazlasını yapmalıydık ve Ersaş Alüminyum imzalı PAL System Serisini sektörümüze ve kullanıcıya kazandırdık. 45 yıllık meslek hayatımda, alüminyum pencere ile uğraşmaktayım. Sektörümüz ve ülke kalkınmasına böylesi önemli bir ürünü geliştirmek bu yaşlarıma nasip oldu. Bu ürünümüz hem ısı tasarrufu sağlayacak, hem ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Avrasya Pencere Fuarı’nda yurt içi ve yurt dışı sektör profesyonellerimizden aldığımız olumlu geri dönüşümler bunun ispatı noktasındadır.

Fuara gelen yurt içi ve yurt dışı ziyaretçi sayısı hakkında bilgi verir misiniz?

Avrasya Pencere Fuarı’nda kayıtlı olarak yurt içinden 1.500’ü aşan, yurt dışından ise 600 kişi ziyaretçi olarak standımızı ziyaret etti. Fuar sonrasında aldığımız geri dönüşler gayet memnuniyet uyandırıcı.

Son olarak eklemek istediğiniz farklı bir detay söz konusu mu?

Fuarda standımıza ilgi gösteren yerli ve yabancı ziyaretçilerimize teşekkürlerimizi iletir, çok değerli ALU&Art ve Win&ART Proje Dergileri yönetim ve ekibine de sevgilerimizi sunarız.

ersas aluminyum 46a3

Ersaş Alüminyum; With the new PAL System Series, At the Eurasia Window Fair

Ersaş Alüminyum Inc. Managing Director Esat ERDURAK, in the interview held between 8 11 March 2017  in Tuyap Fair and Congress Center, Eurasia Window 2017  Fair; 9. Holde stated that they met with domestic and foreign sector professionals with 125 personnel at the gigantic stand of 2.280 m2 and realized the introduction of the new PAL System Series.

Powered by OrdaSoft!