saltcam logo“2017 Avrasya Cam ve Pencere Fuarı Sektörü Bir Araya Getiriyor”

Firmanın son dönemlerdeki çalışmaları ve Tüyap Pencere Fuarı’na yönelik beklentileri ile ilgili görüşlerini aldığımız Salt Cam Şirket Müdürü Mustafa SUNAY; fuarın uluslararası rekabete ayak uydurmaları açısından uluslararası bir organizasyon haline geldiğini ifade etti.

 

 

 

saltcam

Son dönemdeki çalışmalarınız hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

Salt Cam 85 yıldır cam ticareti ile uğraşan Türkiye’nin en eski cam firmalarından bir tanesidir. 1965 yılından beri Türkiye Şişecam Düzcam fabrikasının bayisi konumundadır. 1992 yılından itibaren de şirketleşerek, daha da bir kurumsal yapıya kavuşmuştur. Mersin’de ilk ısıcam fabrikası, Organize Sanayi Bölgesi’nde ilk cam işleme fabrikası Salt Cam tarafından kurulmuştur. Salt Cam, Organize Sanayi Bölgesi’nde 12.500 m² kapalı alanındaki sanayi tesisinin yanında, Mersin’de de 3.500 m² depo alanında müşterilerine hizmet vermektedir. Ayrıca Adana ve çevresine daha iyi hizmet vermek düşüncesiyle 6.000 m² kapalı depo alanında Konveksiyonel Düz Cam ve Bombeli Cam Temperleme Fırını ile işleme tesisini kurarak hizmete açmıştır.

Yine 2013 yılında İstanbul Beylikdüzü’nde 2.500 m² kapalı depo alanında Konveksiyonel Düz Cam ve Bombeli Cam Temperleme Fırını ile işleme tesisini kurarak M. Salt Cam Ürünleri San. Tic. ve Ltd. Şti.’yi hizmete açmıştır. Bugün Salt Cam, cam çeşitleri üzerine sektörde talep duyulan tüm malzeme ve ürünlerin satışını, imalatını gerçekleştirmeyi kendisine görev olarak görmektedir.

Salt Şirketler Grubunun cam faaliyetleri sadece bu ürünlerin kendi yerlerinde teslimatı ile bitmiyor. Salt Cam, 40 araçlık Türkiye’nin en büyük lojistik araç filosuyla uygulamacı ve tasarımcıların ürünün yerine teslimine ve montajına da yardımcı olmaktadır. Salt Cam, müşterilerine mal ve hizmetin yanında her türlü tedarik bilgiyi müşterileriyle paylaşarak, hem müşterilerinin gelişmesine katkı sağlamakta, hem de son tüketicinin en kaliteli doğru ürünleri kullanmasını sağlamaktadır. Salt Cam, müşterilerimizin değerli katkıları yanında 200 kişilik çok kaliteli çalışanlarının sayesinde, Türkiye’nin en çok düz cam, buzlu cam ve dekoratif cam satan kuruluşudur.

Yeni yatırımlarınıza değinir misiniz?

Mevcut 2 adet düz temper, 1 adet bombeli temper fırınımıza ilave olarak 2016 yılı sonlarında 1 adet jumbo ebat konveksiyonel temper fırını, temperlenebilir UV dijital baskı makinası; double edger rodaj makinası ile yatay yıkama makinası alınarak müşterilerimizin hizmetine sunulmuştur.

UV dijital baskı makinasından biraz bahseder misiniz?

Temperlenebilir dijital baskı teknolojisi ile bilgisayar ortamındaki her türlü çizim, fotoğraf, desen ve grafikler cam yüzeyine kalıcı olarak aktarılabilmektedir. Diğer baskı yöntemlerinden farklı olarak seramik mürekkebin cam ile birlikte temperlenip camın içine nüfuz etmesidir. Sınırsız renk seçenekleri ve en ince detayların yüksek çözünürlükte cama baskı yapabilmesidir.

Temperli camın fonksiyonları ile dijital baskı görselliği birleştiren cam baskı teknolojisi diğer baskı yöntemlerinden farkı; solmayan, UV ışığına her türlü hava şartlarına dayanıklı olmasıdır. Baskılı camlarda arka yüzeyde de aynı görüntü sağlanabildiği için çift yönlü olarak kullanılabilir.

Uygulama alanları ise dış cephe camları, sabit ve hareketli bölmeler, duvar kaplamaları, mobilyalar, seperatörler, fotoselli kapılar, korkuluklar, zemin ve tavan döşemeleri, duşa kabin camları ve mutfak tezgâh arası camları gibi muhtelif yerlerde kullanılabilir.

Salt Door Fotoselli Kapı ile ilgili bilgi verir misiniz?

Salt Door, Çin menşeli bir üründür. Fakat sıradan bir Çin malı değildir. Bir yıl boyunca bu konuda araştırma yaptık. Çin’deki üç ciddi firma ile bu hususta görüşmeler yaptık ve onlardan numuneler alıp bir yıl boyunca kendi firmamızda bu numuneleri test ettik. Bu testler neticesinde en iyisine karar vererek ciddi bir sermaye ile yedek parçaları da dâhil olmak üzere büyük bir yatırım yaptık. Ürünlerimizin CE ve TSE belgelerini aldık. Daha sonra ürünlerimizi Salt Door adıyla tanıtıp piyasaya sunduk. Piyasadan ciddi şekilde talep gördük. Çünkü her şeyden önce piyasadaki bu tür kapılar çok ciddi fiyatlarla satılmaktaydı. İnsanlar bu kapıların lüks tüketim ürünü olduğunu düşünmekteydi. Biz bu piyasaya dâhil olduktan sonra bu ürünlerin o kadar da pahalıya mal olmadığı görüldü. Bizim ürünlerimiz piyasadaki en kaliteli ve en uygun üründür.

Ürünlerin uygulaması konusunda nasıl bir çalışma gerçekleştiriyorsunuz?

Şu anda hiçbir ürün için uygulama yapmamaktayız. Fakat şöyle bir uygulamamız bulunmaktadır: Bu işe girmek isteyen müşterilerimize Mersin’de eğitim vererek, uygulamalı olarak işi öğretmekteyiz. Biraz da pazarlama ve lojistik alanından bahsedecek olursak, Salt Cam satışlarımızın yüzde 90’ı pazarlama ağımız ile gerçekleştirilmektedir. Dağıtım ve lojistik olarak en büyük firmalardan biriyiz. Kendi bünyemizde dağıtım yapan 40 araçlık bir lojistik ağına sahibiz. Salt Cam satışlarımızda Şişecam (Trakya Cam) ürünlerini kullanıyoruz, tesislerimizde işleyerek katma değer kazandırıyoruz.

Avrasya Cam 2017 Fuarı ile ilgili olarak neler söylemek istersiniz?

Fuara bu yıl 153 m²’lik bir alanla 11. kez katılıyoruz. Avrasya Cam Fuarı artık ulusal düzeyden çıkıp, gerçek bir uluslararası fuar düzeyine yükselmiştir. Yurt dışındaki cam sektörü ile ilgili fuarlara katıldığımızda görüyoruz ki bizim ülkemizdeki fuarların onlardan hiçbir farkı kalmadığı gibi; fiziki ortam, katılımcı firma sayısı, katılan firmaların uluslararası rekabete ayak uydurmaları, katılan ziyaretçi sayısı açısından, yurt dışındaki fuarlardan daha ileride olduğunu görüyoruz.

Avrasya Cam 2017 Fuarı’nda sergileyeceğiniz ürünler hakkında bilgi verir misiniz?

Salt Cam olarak fuarda Salt Door Foteselli (radarlı) Kapı, Sertifikalı Kurşuna Dayanıklı Cam, Temperlenebilir UV baskılı cam, ısıcam malzemeleri ve cam balkon kapatma sistemlerini sergileyeceğiz. Fuara katılma nedenlerimizden biri de Anadolu’dan gelen müşterilerimizle sıcak bir ortamda beraber olmak, onları görmek, yeni müşterilerimizle tanışmak, fuarda misafir edip sıcak bir çay-kahve ikramı yapmak. Fuarda bizim ziyaretçilerimizin geneli Anadolu’dan geliyor. Artık Anadolu insanı fuarlara, teknolojiye ve bilime çok ciddi ilgi göstermeye başladı. Bu amaçla da fuarlara mutlaka katılıp, teknolojiyi yakından takip ediyorlar.

saltcam2

Müşteri memnuniyeti sizin açınızdan ne ifade ediyor? Üstlendiğiniz projelerde müşteri memnuniyeti için neler yapıyorsunuz?

Müşteri memnuniyetinin en üst düzeyde sağlanabilmesi için öncelikle çalışan personelimizin şirket içinde ve dışında yaşam kalitesini en üst düzeye çıkarmaya çalışıyoruz. Ana prensiplerimizden bir tanesi; “Çalışanınızı memnun etmezseniz o da sizin müşterinizi memnun etmez”dir. Hizmet alan sadece firma müşterisi değil, son tüketicidir. Müşteri memnuniyetini ne kadar üst düzeye çıkarabilirsek yarınlara daha güvenli adımlar atabileceğimizin farkındayız.

Fuar beklentilerinizden ve hedeflerinizden bahseder misiniz?

Fuardan en büyük beklentimiz; müşterilerimizle yüz yüze görüşerek, onlarla aramızdaki diyalogun artması ve birbirimizi daha iyi anlayacağımız bir ortam oluşmasıdır.

Avrasya Cam 2017 Fuarı’nın kapı, cam ve alüminyum gibi sektörlerle birlikte çok yönlü olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Artık günümüzde camı pencereden ve kapıdan ayıramayız. Bunlar artık iç içe geçmiş sektörler olmuşlardır. Pencere Fuarı’nda bu açıdan bakınca; pencerenin, kapının ve camın bir arada olmasını uyum açısından olumlu görüyoruz. Fuara gelen ziyaretçiler açısından da tüm ürün ve markaları bir arada görebilmelerini oldukça önemsiyorum.

Fuarın sektörümüze ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, standımızı ziyaret edecek tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum.

“2017 Eurasia Brings Glass and Window Fair Sector Together”

Mr. Mustafa SUNAY, Salt Cam Company Manager, whom we received opinions about the recent studies of the firm and the expectations about Tuyap Window Fair; Expressed that the fair has become an international organization in terms of keeping up with the international competition.

Powered by OrdaSoft!