sistem aluminyum logo“Biz Sistem Alüminyum Olarak, Sektörümüzün Geleceğinden Umutluyuz”

Sistem Alüminyum Mimari Sistemler Satış Müdürü Erdoğan YILMAZ gerçekleştirdiğimiz söyleşide; “İstenilen ölçülerde alüminyum kompozit panel üretebiliyor, müşterilerimize çok çeşitli renk ve desen seçenekleri sunabiliyoruz. Bu özelliğimiz; farklı, çarpıcı ve estetik değeri yüksek bir tasarım gerçekleştirmek isteyen mimarların hayal güçlerinin önündeki sınırları kaldırıyor” dedi.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1986 yılında İTÜ Elektrik Mühendisliğinden mezun olduktan otomotiv yan sanayi şirketlerinin satış departmanlarında yönetici olarak çalıştım. Son iki yıldır alüminyum sektöründe profesyonel iş hayatımı sürdürüyorum. Hedefim otomotivde edindiğim bu yoğun deneyimi Sistem Alüminyum’a taşımak.

Sistem Alüminyum 1994 yılında alüminyum profil imalatı ile sektöre giriş yapmış ve kurulduğu günden itibaren büyümeye devam ederek, 2013 yılında 70.000 m² kapalı alana sahip Çorlu Fabrikası’nı faaliyete geçirmiş.

Bugün Çorlu Üretim Tesisimiz, dökümhaneden başlayıp, kalıp üretimi, alüminyum profil imalatı, elektrostatik toz boya, ahşap desen kaplama, eloksal, mekanik işlem, kompozit panel imalatı ve nihai uygulamaları da bünyesinde bulunduran entegre bir tesis halini almıştır. Genel Müdürlüğümüz İstanbul-Hadımköy’de bulunuyor. Her biri alanında uzman, toplamda 500’ü aşkın beyaz yaka ve mavi yaka çalışanımız ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik kaliteli ve yenilikçi çözümler sunmaya devam ediyoruz.

sistem aluminyum 45a

Üretimini veya satışını gerçekleştirdiğiniz ürünler ve markalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Alutech Sistem Serisi ve Alutech Bond Alüminyum Kompozit Panel markalarımızdan bahsetmek isterim. Bu markaları ve ürünlerimizi anlatmadan önce özellikle belirtmem gerekir ki; alüminyum sistem serileri ve kompozit panel ürünlerimizin seri üretimlerine başlamadan önce, titizlikle tamamlanan yoğun bir Ar-Ge süreci geçirdik. Bu önemli çalışmalar sonucunda alüminyum profil ve alüminyum kompozit panelde ALUTECH Sistem Serileri markası ile cephe sistemleri, yalıtımlı-yalıtımsız doğrama, sürme, korkuluk, ışıklık, çelik takviyeli cephe, kompozit ve taş kaplama alt taşıyıcı sistemlerini kapsamaktadır. ALUTECHBOND Alüminyum Kompozit Panel ise B2, B1 ve A2 sınıflarında ürettiğimiz alüminyum kompozit panel ürünlerimizin markasıdır.

Dış ve iç cephe uygulamaları için metalik renkli, mat renkli, ahşap desenli ve hayal edebileceğiniz her renkte kompozit panellerimiz bulunmaktadır. İstenilen ölçülerde panel üretimi yapılabilmekteyiz. Yıllık 4.500.000 m² kapasitesi olan iki üretim hattı ile tüm projelere optimum çözümler sunmaya hazırız.

Üretim tesisinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Çorlu’da 2013 yılında açılan üretim tesisimiz günümüzün koşullarına göre modernize edilmiş, önemli teknolojik donanımlara sahip bir üretim tesisidir. Yıllık üretim kapasitemiz 27.000 ton, dolayısıyla bu denli büyük bir tesisin otomasyon yatırımları şirketimiz için önemli ve önceliklidir.

Kalıphanemiz; CNC işleme merkezleri, modern tezgâhları, uzman kadrosu ile mevcut üretimimizi desteklemektedir. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda siparişlerini aldığımız özel profillerin kalıp üretimi de modern ekipmanlarla burada gerçekleştiriyoruz. 14.000 adedin üzerinde kalıp arşivimiz bulunmaktadır.

Mevcutta yıllık 7.000 ton olan Statik Toz Boya tesisimizin kapasitesi 2017 ilk çeyreği sonuna kadar tamamlanacak yeni yatırımımız ile 12.000 tona çıkarılacak. Boya tesisimizde standart RAL renklerinin yanı sıra müşterimizin özel renk talepleri de karşılanmaktadır. Çorlu’da geliştirilerek devreye alınan boyahane ünitemizde 8 metre boya sahip profiller proses edilebilmektedir.

2006 yılında faaliyete geçen Eloksal tesisimiz de Çorlu fabrikamızda yenilendi. Son teknolojiye sahip, müşterilerimizin talep ettiği özel renklerin de çalışıldığı yeni eloksal tesisimizle birlikte yıllık eloksal kapasitemizi 24.000 tona çıkarttık.

Alternatif yüzey kaplaması olarak 2010 yılında faaliyete geçen Ahşap Transfer Kaplama bölümümüzde özel renk ve desen çalışmaları yapılabilmektedir.

2010 yılında kurulan Mekanik İşlem Merkezimizde müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda profil yüzeyine delme, havşalı delme, boşaltma, CNC işlemleri, hassas kesim, açılı kesim, punch ile delme,  matkapla delme, fitil v.b. işlemleri uygulanabilmektedir.

Rusya’da ortaklığına sahip olduğunuz bir tesisiniz daha var, doğru mudur?

Doğru, Rusya pazarına daha yakından ve kendi dinamikleri ile hizmet verebilmek için yaptığımız bir yatırım. Yıllık profil üretim kapasitesi 24.000 ton olan tesisimizin 13.000 ton statik boya, 7.200 tonda yıllık eloksal yapabilme hacmi var.

Rekabet noktasında sizi diğer markalardan ayıran öncü farklılıklarınıza değinir misiniz?

Müşterilerimizin geri bildirimlerinden yola çıkmak gerekirse bizim en belirgin özelliğimiz, müşterilerimizle yan yana ve çözüm ortağı olarak çalışmamızdır. Bunu nasıl sağlıyoruz derseniz çözüm odaklı ve iç müşteri hassasiyeti ile çalışan bir fabrika ve çok başarılı bir ürün geliştirme departmanı ile.

Markanızın gelecekteki vizyonuna vurgu yaparak, 2017-2018 yılı hedef ve projelerinizi, pazarda nasıl bir strateji izleyeceğinizi bizimle paylaşır mısınız?

Biz Sistem Alüminyum olarak, sektörümüzün geleceğinden umutluyuz. Çünkü Avrupa’da kişi başına alüminyum kullanımı 45 kg iken Türkiye’de bu miktar 14 kg’dır.

İçinde bulunduğumuz pozitif rekabet ortamı, günün sonunda fiyat/kalite dengesini belirliyor. Ancak yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da bir takım ekonomik ve siyasi sorunların olduğunu ve küresel risklerin arttığını inkâr etmek anlamsız olacaktır. Elbette varlığımızı en iyi şekilde sürdürmek için Sistem Alüminyum olarak biz de üretim ve yönetim stratejilerimizi sürekli olarak gözden geçiriyor ve yeniliyoruz.

Yapılması gereken, sanayi üreticileri olarak mümkün olanın en iyisini, optimum fiyat ile üretmeye çalışmak,  bunun için Ar-Ge & ÜRGE faaliyetlerine ağırlık vermek, ve elbette üretim tesislerine yatırım yapmaktır. Mimari Sistemlerde cephe giydirme ve doğrama sektörü bildiğiniz gibi artık, yenilikçi ve farklı ürünler üretme eğiliminde. Hem teknik açıdan ses ve ısı yalıtımı, yanmazlık, dayanıklılık gibi özelliklere sahip, hem de göze hitap eden estetik değeri yüksek yapılar inşa etmek adına gelen taleplere, çeşitlilik arz eden bir ürün gamı ile cevap vermek şart.

Biz Sistem Alüminyum olarak 14.000 çeşidin üzerindeki geniş ürün yelpazemiz ile sektörde yerimizi her geçen gün daha da güçlendirmekteyiz. Bu durum bizi sektörümüzde rakiplerimizden ayırıyor ve bize büyük bir avantaj sağlıyor.

Gelen siparişlerin zamanında üretilmesi ve gönderilmesi, bizim titizlikle takip ettiğimiz bir diğer süreç. Sektörün mevcut durumunu değerlendirirken bu konuya da değinmek isterim. Piyasada bulunan büyük ve orta ölçekli birçok firma, bu olumsuz durumu maalesef hem iç pazardaki hem de dış pazardaki müşterilerine yaşatıyor.

Bizim için en önemli konu ‘Müşteri Memnuniyeti’dir. Bu konuda müşterilerimize siparişten sevkiyata kadar yüksek kalite de hizmet vermek ve bunun sürekliliğini sağlamak ana hedefimizdir.

Özellikle yurt dışına ihracat yapan firmaların teslimat sürelerini geciktirmesi, zaten Türk firmalarına soru işaretleri ile yaklaşan yabancı müşterileri ürkütüyor.

Sistem Alüminyum’un 36 ülkeye ihracat yapıyor olması, dış piyasada da ne kadar itibarlı bir firma olduğunun ispatıdır diyebilirim.

70.000 m2’lik kapalı alanda kurulu üretim tesisimiz ile Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yerimizi almaktan gurur duyuyoruz.

Önümüzdeki günlerde katılmayı planladığınız fuar organizasyonları söz konusu mu? Fuarların markanıza yansımaları hakkında görüş bildirir misiniz?

8-11 Mart 2017 tarihleri arasında 18. Avrasya Pencere Fuarı’na katılacağız. Bu yıl fuarda alüminyum profil ve alüminyum kompozit panel ürünlerimiz ile yerimizi alacağız. Özellikle A2 yanmaz kompozit paneller, bu yıl satışına başladığımız önemli ürünlerimizden biri olacak. Bu ürünümüzü ziyaretçilerimizle tanıştırmak için heyecan duyuyoruz. Elbette pencere ve kapı sistemleri ürünlerimizi de atlamamak lazım. Fuarda her yıl olduğu gibi bu yıl da yine büyük bir stant alanımız olacak. Fuar ziyaretçileri standımızda birçok ürünümüzü inceleyebilecek ve teknik anlamda bilgi alma fırsatını yakalayacak. Biz tüm satış ve ÜRGE ekibi olarak fuar boyunca standımızda ziyaretçilerimizi ağırlamaktan ve tüm sorularını yanıtlamaktan memnuniyet duyacağız.

18. Avrasya Pencere Fuarı 8-11 Mart 2017 tarihleri arasında, Tüyap’ta olacak. Stant numaramız 1405 /B. Tüm fuar ziyaretçilerini standımıza bekleriz.

sistem aluminyum 45b

Son olarak, şirketiniz adına 2016 yılı değerlendirmeleriniz ve 2017 yılına dair hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Hepimizin bildiği gibi 2016 hem dünya hem de özellikle Türkiye için her açıdan çok özel ve kritik bir yıldı. Ülkemizin yaşadığı siyasi ve ekonomik olaylardan dolayı 2015 sununda yaptığımız 2016 planlarımızı bir miktar revize ettik. Fakat yine tüm olumsuzlara rağmen satış olarak bizim için çok başarılı geçen 2015 yılı ile aynı rakamları sağladık.

2017 yılı ilk çeyreğinde yeni boya tesisimizi ve A2 kompozit panel yatırımlarımızı tamamlıyoruz.

2017 yılında hedefimiz 2016 ya göre ortalama % 20 büyümek. En önemlisi bu hedefi gerçekleştirirken hem şirket içi organizasyonumuzu hem de bayi ağımızı yarınlara hazırlamak.

Fiyat ve vade birçok işletmenin seçtiği en kolay rekabet yolu fakat asla yetmiyor. Asıl önemli olan verdiğiniz hizmetin kalitesi. Büyüyen şirketlerde bu konu hep ihmal edilir. Sistem Alüminyum ailesi olarak bu konuda şimdiye kadar sektörümüzde farkımızı hissettirmişiz.

Bu yıl bütün süreçlerimizi hızla gözden geçiriyoruz. Amacımız hep birlikte büyüyerek bugünlere birlikte ulaştığımız bayilerimize ve müşterilerimize bugüne kadar sağladığımız doğru, hızlı, tam zamanında ve kaliteli hizmeti bize yakışan biçimiyle artırarak sürdürmek.

“We are Hopeful from the Future of Our Sector, as System Aluminium”

In the interview we held with him, sales Manager of System Aluminium Architectural Systems, Erdoğan YILMAZ said: “We can produce aluminium composites in the requested dimensions and we can provide various colour and design options to our clients. This feature that we have, removes the obstacles in front of imagination power of architects who wish to create designs which are highly different, attractive, and aesthetical”.

sistem aluminyum 45c

Powered by OrdaSoft!