ersas 1 logo

Pascal Pencere Serisiyle Alüminyum,Pencerelerde Yeniden Doğdu
Üstün kaliteli alüminyum profil üretimini her geçen gün artan standartlarla devam ettirenErsaş Alüminyum Genel Müdürü Esat ERDURAK ile Çerkezköy’deki üretim alanlarında gerçekleştirdiğimiz söyleşide, “Fazla tevazu kibir göstergesidir. Tüm Türkiye bizi konuştuğu için tevazu göstermemiz gereksiz” dedi.

 

 

ersas 1

Alüminyum sektörünün ivme kazanması terimine bakış açınızı değerlendirir misiniz?
Alüminyum sektörünün ivme kazandığı doğru da, ivmeden ne kastediyoruz. İvmenin Türkçe karşılığına bakacak olursak; “Başlangıçtan sona kadar hızlanarak giden” demek. Alüminyumda kullanım alanı ve kapasite artışı olarak bir ivme kazandığı doğrudur. Kârlılık olarak ise tam tersi. İvme böylelikle azalma sürecine geri dönüyor. Dolayısı ile ivme kazanma noktasında kârlılık ile doğru orantılı bakmak lazım. Oysaki alüminyum sektöründe çok büyük sıkıntının varlığından söz edebiliriz. Çok büyük firmaların büyük bataklarından bahsediliyor. Evet, sektörde bir büyüme var ama herkesi korkutan, ürküten bir büyüme.

Peki, ivme kazanıyor görüntüsü bir hedef doğrultusunda mı yukarılara çekilmeye çalışılıyor?
Bence komplo teorilerine gerek yok. Bu kavram karışıklığı yaratır, çözümde getirmeyeceği gibi kaos ortamı yaratmaktan başka bir işimize yaramaz. Birileri diye bir şey yok, bütün dünyanın özellikle Ortadoğu’nun içinde bulunduğu durumlardan dolayı ekonomideki dalgalanmaları yaşıyor alüminyum sektörü de. Dostlar ile sohbetlerde zaman zaman soruyorum “bulunduğunuz mevcut ortamınızdan memnun musunuz?” diye. Neredeyse herkeste şartları iyileştirme beklenti ve gayreti söz konusu. Bense buna “İnsan kanaat ettiği sürece zengin oluyor” diyorum. Bence herkes bu noktayı kaçırıyor. Dolayısı ile bunu sektörde de yapıyoruz.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde vereceğiniz eğitim semineriniz “Yenilikçilik” kavramı hakkındaki düşüncelerinizi okurlarımız ile de paylaşır mısınız?
45 yıldır yaptığım mesleğimin son çeyreğinde 100’e yakın patentli ürün, 10’larca uluslararası faydalı modelin oluşumu, dünden bugüne yansımalarını “Yenilikçilik” başlığı altında gerçekleştireceğimiz sunum ile yeni nesil gençlerimizin dikkatlerine sunmayı hedefledik. Bizim işimizin sistemlerini yapmak için kâğıt, kalem ve bilgisayar yetebiliyor. Gerekli olan tek şey bilgi. Bu doğrultuda 45 yıllık tecrübe birikimimizi gençlerimize aktarımı hususunda hiç düşünmeden evet dedim.

ersas 2

Bu sunumdan okurlarımız için en önemli paragrafa vurgu yapar mısınız?
İnovasyon = Yenilikçilik! Bana göre bu çağın yıkıcı tarafın yaptığı en büyük icat da kredi kartları. Şirketimizde çalışan 100 işçiden 30’unun maaşında kredi kartlarından dolayı haciz var. Biz maaşlarının dörtte birini haciz dosyalarına ödüyoruz. Eşler evlerine icra gelmesin diye evliliklerini nikâhsız sürdürüyor. Kandırandan çok kandırılan suçludur dediğinizi duyar gibiyim. Nefsine hâkim olsaydı, düzgün kullansaydı denilebilir. Burada konumuz, yenilikçilik ve icatlar. Kredi kartları da tartışmasız büyük icat. Fakat bu yenilik, her nedense bu icat dünyaya yön veren sermayeye hizmet etmektedir. Burada hiç kimseye hizmet etmiyor. Elbette ki alışverişi kolaylaştırıyor, çok büyük teknoloji. Fakat sonuç, 800 milyar dolar borç. Üstelik de faizli borç. Hiç fark etmiyor. Aile bütçesi, şirket bütçesi, devlet bütçesi. Bunlar aynı geminin yolcuları.

ersas 3Üretim alanınızın içerisindeki sizin tasarladığınız bir raf sistemi dikkatimi çekti. Yenilikçilik üzerine vurgu yaparken bu yeni sistem raf üniteniz hakkında bilgi verir misiniz?
Evet, bu raf sistemi bizim kendimiz için geliştirdiğimiz Türkiye’de de sadece bizim bünyemizde bulunan bir sistem. Alüminyum profillerin stok alanları. İşleyişimizi oldukça rahatlatan, gayet işlevsel bir sistem olduğuna vurgu yapmak isterim. İşte bu sistem de yenilikçi marka olmak üzerine emek harcadığımızın bir kanıtıdır.

Söyleşirken, “kendi yapamadığım hiçbir şeyi başkasına yap diyemiyorum” gibi bir cümle telaffuz ettiniz. Nedir bunun açılımı?
Şöyle ki, önce kendim yapmadığım ya da yapamadığım hiçbir şeyi başkasından isteyemiyorum. Yapılabilirliğini önce bizzat deneyerek, fikir sahibi olmayı tercih ediyorum. Örnek verecek olursak, Pascal serimizde biz burada önce pencere şekline getiriyoruz, ondan sonra gönderimini gerçekleştiriyoruz. Bayime al bu ürünü sen pencere haline getir diyemiyorum. Yine örnek verecek olursak TOKİ yapılarında yuvarlak pencere sistemleri mevcut. Yuvarlak pencere sistemleri bizim sektörümüzde çok zordur. Ve neredeyse hiç kimse yapılışını bilmez. Benim çocukluktan beri mesleğim olması sebebiyle beklentilerin, ihtiyaçların hangi noktada olduğunu çok daha net sezinlediğim için çözüm noktasına kavuşturmada alternatifsiz bir markayız. Malum al sat çok kolay. Markalar için süreklilik çok önemli bir detay. Hem bizden sonra geleceklere, hem de bize huzur vermesi açısından kalıca ve çözüm odaklı düşünmek gerektiğini vurgulamak gerekiyor.
Bizim sektörde ürettiği malın ne işe yaradığını bilen neredeyse bir tane patron yoktur. Net söylüyorum bunu. Mesela pencere profilinin neden orada olduğuna dair bilgisi yoktur. Diyeceksiniz ki, adam patron, koca sanayici, niye bilsin ki. Bir sürü çalışanı var. Hiçbirinin atölyesinde pencereyi yapacak personeli yok. Alüminyum doğrama, işte bu bilgisizlik yüzünden PVC doğramaya bıraktı yerini. Zamanında çok kötü pencereler yapıldı alüminyum doğramadan. Perdeleri yırttı, sular girdi. Plastiğe insanlar çok iyi bir şeymiş gibi saldırdı.
“Gereksiz tevazu kibir göstergesiymiş” atasözü bizim ürün gruplarımız ile geri dönmeye başladı. Tüm Türkiye bizi konuştuğu için tevazu göstermemiz gereksiz. Ürün gruplarımız ile bir numarayız.

Pascal ürün serilerinizden bahseder misiniz? Nedir tam olarak teknik özellikleri?
Pascal ürün serimiz ile pencere üreticilerinin dikkatini çekmeyi başardık. Birçok özellikleri bulunan alüminyum pencere serisi Pascal. Ürün lansmanı yaparken hazırladığımız sloganlara dikkat edecek olursanız, ‘plastik doğramadan tek farkı alüminyum olması’ dedik. 500 bin tane plastik işleyen atölyenin varlığından söz ediyorlar. Bu atölyelerde ürünlerimizin üretiminin de yapılabileceği fikriyle yola çıkarak, plastik ürün gruplarının modasının geçtiğini fark ederek ve hatta devlet dairelerinde, okullarda, hastanelerde, plastik profillerin hijyenik olmaması sebebiyle kullanılmadığını bildiğimiz için alüminyum ürün gruplarının tekrar istenilen noktaya geleceğini gözlemledik. Biz bu düşünceden hareket ile Pascal ürün alternatiflerini dizayn ederek kullanıma sunduk. Pascal, plastik doğramada hangi aksesuar var ise onunla kullanılabiliyor. Plastik doğrama nasıl yapılıyor ise o şekilde yapılıyor.
Tam olarak ifade edecek olursak Pascal ürün serilerimiz; plastik makineleri ile üretim ve montaj, plastik doğrama ustaları ile imalat ve montaj, plastik doğrama programı ile teklif verme, plastik doğrama aksesuarları ile üretim ve montaj yapılabilmektedir. Dolayısı ile plastikten tek farkı alüminyum olması. Dolayısı ile biz Ersaş Alüminyum olarak bu ürün grubumuzu iyi keşfettik.

ersas 5Hazır yeri gelmiş iken sizin mesleki geçmişinize değinecek olursak neler söylemek istersiniz?
Türkiye’nin ilk alüminyum doğramacısı olduğumu söyleyebilirim. 1969 yılında Türkiye’de alüminyum profilin üretilmediği dönemlerde, İsrail serisi diye bir serinin olduğu dönemlerde, ben çocuk yaşlarda iken mesleğe giriş yaptım. O dönemlerde evlerde alüminyum sistemler pek yoktu, daha çok dükkânlarda kullanılıyordu. İlk takılan alüminyum pencereler zamanla çok kötü duruma geldi, rüzgârdan korumaz, toz girer, ısı farklılıklarına dayanım sağlamazdı. Dolayısı ile o günlerden bugünlere dönecek olursak tekrar alüminyum ürün gruplarına hızlı bir dönüş söz konusu.
Biz Pascal ile ne kadar doğru bir ürün tasarımı gerçekleştirdiğimizi aldığımız memnuniyet dolu yansımalardan fark edebiliyoruz. Artık en büyük hedefimiz Türkiye’de Pascal serisi kullanmayan bayimizin kalmaması için şehir şehir gezerek ürün gruplarımızı 81 il genelinde kullanıma sunmak ve memnuniyeti bu ölçüde artırmak.
Yaptırmış olduğumuz tüm kalite standartları testleri ve memnuniyet dolu geri bildirimler çok doğru bir ürün grubu hazırladığımızı gösteriyor ama biz bununla yetinmeyerek daha üzerine konulacak çok daha artı özellikler için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Bu ürün grubunu tercih eden bayilerinize eğitim, sertifika v.s gibi katkı sunuyor musunuz?
Pascal ürün sistemlerimizi tercih eden bayilerimizden en öncelikli talebimiz; ustalarını buraya göndermeleri ve bizim vereceğimiz eğitimler ile sertifikalandırarak Pascal profillerimizin gönderimini sağlamak. Gelen firma temsilcileri bizim gözetimimizde eğitimlerini alıyorlar, almış oldukları eğitimler sonrası yapmış oldukları pencereler amaca uygun şekilde yapılmış ise sen bizim profilimizi layığı ile işleyebilirsin diyebiliyoruz. Biz hiçbir zaman kısa vadeli düşünerek, malımı satayım paramı alayım diyemiyoruz. Bir sistem genelinde Pascal serisini ülke genelinde yayma çalışmalarına devam ediyoruz. Dolayısı ile CE belgesi olmayan hiçbir bayimize bir boy profil dâhi vermeyeceğimizin altını özellikle çizerek vurgulamak isteriz. Sektör hazır ivme kazanmışken tekrar yerlere bırakamayacağımızın da altını çizmemiz gerekmektedir. Bu sebep ile sadece pik yapması önemli değil, hangi konumda seyir göstereceği de bizim markamız için büyük önem arz etmektedir.

Son olarak eklemek istediğiniz farklı bir detay var mı?
Konumuz ile alakalı söylenmesi gerekenleri yukarıda söyledik sanırım. Yaptığınız çalışmalar ile hem sektörümüze hem de firmamıza olan katkılarınızdan dolayı şahsınıza ve derginize çok teşekkür ederim.

Aluminum Was Reborn in Windows through Window Series of Pascal
In the interview we made with Esat ERDURAK, the General Manager of Ersas Aluminum, continuing to produce high-grade aluminum profile in standards increasing day by day, in their production area in Cerkezkoy, he said “Excessive modesty is the sign of arrogance. As the whole of Turkey talks about us, we don’t need to act modestly”.

ersas 4

Powered by OrdaSoft!