celalettin kirboz“Nihai Hedefimiz; ‘Türkiye Alüminyum’ Fuarını Gerçekleştirmek Olmalıdır”

Ülkemiz alüminyum sektörünün geldiği son durumun diğer sektörlerde de olduğu gibi aslında en güzel göstergelerinden birisi fuarlardır. ALUEXPO fuarı bu anlamda aslında oldukça önemli bir yerdedir. Avrupa’da özellikle bu büyüklükte imalatımızın olduğu ve üretim kapasitesi olarak bu kapasite ile çok daha geniş kapsamlı ve büyük alanda dünya çapında bir organizasyon olmasını elbette beklemekteyiz.

Osman Halil Celik6082 Rod Profili Solüsyona Alma Prosesinde Fırın Çıkış Sonrası Bekleme Süresinin Mekanik Özelliklere Etkisi

Abstract

THE EFFECT OF WAITING TIME AFTER FURNACE EXIT ON MECHANICAL PROPERTIES OF AA6082 ROD PROFILE

iddmib logoAlüminyum Sektörü Ağustos 2017 Değerlendirmesi

A.  Yönetici Özeti: Demir ve Demir Dışı Metaller sektörü ihracatında değer olarak en büyük paya sahip olan Alüminyum hafifliği ve kullanım kolaylığı nedeniyle birçok sanayide giderek yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

 

firat gokYurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi

Birim Kira Giderlerinin Desteklenmesi

(1) Türkiye’deki ana şirket doğrudan birim açabileceği gibi yurt dışında faaliyet gösteren şirketi veya şubeleri de birim açabilir. Bu durumda yurt dışındaki şirket ile Türkiye’deki ana şirket arasında organik bağın olması gerekir.

celalettin kirbozBüyüyen Sektörler ve Ekonomik Veriler Günümüze Işık Tutuyor

Türkiye Alüminyum Sektörü Değerli Mensupları;

Bu sene de nihayetine kavuştuğumuz Ramazan ayının tekrarlarını yaşamak dileği ile hepinize sağlık, huzur ve başarılar diliyor bu vesile ile Ramazan Bayramınızı tüm kalbimle kutluyorum.

celalettin kirbozEkonomisi Güçlü ve Adil Olan Bir Toplumu, Sosyal Fraksiyonlar İle Negatif Hale Getiremezsiniz

Son dönem yaşanan üst üste krizler neticesinde ülkemiz, yabancı unsurlar tarafından içeride ve dışarıda belli bir formata sokulmak istenmekte olduğu kesin olarak bilinmektedir. Bu yaptırımlar; ekonomik, siyasi ve sosyal olarak son derece açık şekilde uygulanmaktadır.

Cam ve Cam Mamulleri Sektörü, Kendi Federasyonunu Kurmalı

Cam sektörünün personel sıkıntısını gidermek için gerekli adımlar henüz atılmamışken, mevcut çalışanların birçoğunun ustalık belgelerinin olmaması önümüzdeki günler de çok baş ağrıtacak gibi görünüyor.

 

fevzi yilmazEkonomide İçe Kapanma Dönemi mi Yaşıyoruz!

Büyük sanayi devleri ve servis şirketlerinin uzak doğudaki operasyonları, ekonomi çevrelerinde uzun zamandır tartışılmaktaydı. Şirketlerin bir kısmı 2000’li yılların başından itibaren yatırımları ve hizmetleri ana yurda (operasyon merkezlerine) geri getirmişlerdir. İçe kapanma da denen bu süreç birçok nedene dayanır. Bunlardan ilki operasyon maliyetleri ve relatif avantajın yok olmasıdır. İkincisi evrilen teknoloji ve otomasyondur.

osman guduİmar Rantına Yargı Primi

Kadıköy’ün önemli yeşil alanlarından, 44.783 m2’lik meteoroloji arazisi maliye hazinesi tarafından özelleştirilerek, kat karşılığı inşaat yapmak üzere ihale edildi. Anadolu yakasının en kalabalık ilçesi olan Kadıköy’ün olası bir depremde toplanacak yeri ve kamuya ait yeşil alanı olan bu yeri 23 Ağustos 2004’de, % 40’ı firmaya, % 60’ı da maliyeye olmak üzere bir inşaat firması ihaleyi aldı.

celalettin kirboz“Ekonomi Her Zaman Eğrilerden Oluşur”

Dünyada dolar son üç ayda % 2 yükselirken ülkemizde % 25 değer kazandı. Son üç ayda doların değişim miktarına göre hesaplanır ise ülkemizde doların 3,20 seviyesinde olması gerekiyordu. Bir yılda doların artışı % 30’u aştı bu elbette doların yanında doların fiyatlama yaptığı altını da etkiledi. Bu artışlar maalesef insanımızın fakirleştiği konusunda yargı oluşmasına neden oluyor. Bu durumda mali yapılarını stabil tutabilmek adına altın ve dolar alımına yöneliyorlar.

ferruh ciftciPlise Sineklikte Üretim Nasıl Artırılır

Şafaks Metal olarak yaklaşık 20 yıldır sineklik üretmekte, aksesuarlarını imal etmekte ve satışını yapmaktayız. Yirmi yıldır ürünlerimiz piyasada. Hala aynı tip ve bu mekanizmalarımızdan kullanılan satışta olan modellerimiz mevcut.

 

yilmaz zenger“Machine Code’dan Üretime”

“Bugün tasarım nedir?” sorusu tıpkı “sanat nedir?” gibi cevaplanması zor bir soru. Tasarım hem teorik hem siyasal olarak pek çok etkiye açık ve tek bir tanımlama yetersiz. Bu nedenle, tasarımın egemenlik alanını çizme çabası son derece önemli. Bu terim genelde endüstriyel ürünlerin planlanması ve tasarlanması anlamında kullanmakta, ve tasarımcının tercihlerinden çok malzemenin, üretim tekniğinin ve de sorunların tercihlerini öne çıkarıyor.

celalettin kirbozGayrimenkul Teminatları ve Yatırım Kredilerine Dikkat

Günümüzde yaşanan ekonomik problemler ve güncel gelişmeler ile ilgili sizlere  buradan fikir paylaşımı yapma şansını tarafıma  veren  ALU&Art Dergisi  İmtiyaz Sahibi Sayın Kemalettin AKSÖZ’e teşekkürlerimi sunarım.

celalettin kirboz“Sektör Profesyonellerinin Yanında Olmaya Devam Edecektir”

Sektörümüzde yaşanan  problemler arasında  geçtiğimiz günlerde  önemli  yer  tutan  KDV sirküler,  İMMİB yönetimimizin  ve GALSİAD derneğimizin zamanında ve etkili girişimleri ile şimdilik giderildi  gibi gözüküyor.

 

 

ali bakanerTürk Alüminyum Sektörünün Dünya Pazarındaki Konumu

Alüminyum,  günümüzde  üstün  özellikleri  sayesinde  dünya da  en  fazla  kullanım  alanı  çeşitliğine sahip metal  konumuna gelmiştir.  Geçtiğimiz on  yıl içerisinde alüminyum  talebi,  hızla artan  nüfus,  şehirleşme ve küresel ısınma  etkisi  ile % 65  ora nında  artış göstermiştir.

 

osman guduİnşaat Sektörü Nereye Gidiyor?

Türkiye’de  son  15  yılın lokomotifi olan  inşaat sektörü son  dönemdeki gelişmelerle bu  konumunu pek  devam ettirecek gibi görünmüyor. Türkiye’de başta büyük  kentler  olmak  üzere, birçok yerleşim  alanında imar mevzuatındaki plan  değişiklikleri ve bu alanda sağlanan yeni imkânlar ile oluşan yeni yapılanmalar, inşaat sektörü içinde  yer alan  birçok  iş alanının  da  önünü  açtı.

yasar marulyali

ÇELİK VE CAMIN TANIŞIKLIĞI

Çelik ve  camın  mimaride kullanılması  çok  eskilere dayanır. Biz 150 yıllık bir zaman diliminde bazı önemli yapıları gözden geçirerek bugünlere nasıl gelindiğine bakacağız.

 

fikret yilmazFikret Yılmaz İle Camın Tarihine Kısa Bir Yolculuk

Camın  Mısırlılar ve Finikeliler tarafından İ.Ö. 2’nci yüzyılda ilk kez üretildiği rivayetinin yanı sıra, İ.Ö. 3’üncü yüzyılda yapıldığına inanılan ilk cam örnekleri Mezopotamya’da bulunmuştur. Camın  ilk olarak  nasıl üretildiğine dair hiçbir kanıt olmamasına rağmen, Romalı bir tarihçi olan Pliny, Finikeli denizcilerin camı ilk olarak bulduğuna işaret  eder.

osman gudu

Kadıköy’de Kentsel Bölüşüm mü, Kentsel Dönüşüm mü?

Kentsel dönüşüm fırtınası Kadıköy’ü de vuruyor. Son yılların imar rantlarının en güzel ve yasalarla destekli en acımasız uygulamaları “KentselDönüşüm Projeleri” adı altında yapılıyor. Marmara depreminin yarattığı korku ve risk, olası İstanbul depremi için kentin yeniden yenilenmesini gündeme getirdi.  Oysa   Marmara depremi öncesi  başlayan  kentsel dönüşüm projeleri  ile imar rantının tavan  yaptığı  bir dönemi yaşarken, konuya  duyarlı olanların  hukuksal mücadelesi bu süreci biraz yavaşlatmıştı.

osman gudu

Bıçkıderesi Suyu Bölgenin Can Damarıdır!

TEM otoyolundan Sakarya, Akyazı gişelerinden çıkıp dağlara doğru yöneldiğinizde, dümdüz Sakarya ovasının eteklerinin dağa yaslandığı vadi içinden akan Bıçkıderesini görürsünüz. Yeraltı su kaynaklarından beslenerek küçük kaynaklar halinde birleşip vadi içinde Bıçkıderesini oluşturarak Sakarya ovasına ulaşır.

osman gudu

Yok Edilen Her Zeytin Ağacına, Zeytinlik Ormanı
Geçen hafta, Soma’nın Yırca köyündeydim. Balıkesir-Savaştepe yol ayrımından sonra tek şeritli yoldan Soma’ya gidiyorsunuz. Doğal güzellikleri ile yolun 70 km’lik bölümü sizi Soma’ya kavuşturuyor. Soma’ya girer girmez kentte yoğun yanık kömür kokusunun hâkim olduğunu hemen hissediyorsunuz. Daha önce yapılmış ve faaliyette olan iki termik santralin yaydığı koku dışarıdan gelenleri hemen etkiliyor. Bölge halkı kaderine razı olmuşçasına kent yaşamına ayak uydurmuş. Son maden kazasında yitirilen 301 maden işçisinin acısını daha yüreklerinden atamadan, bir başka kara yazgıya direniyor, Somalılar.

osman gudu

Oyun Bitti….
Cumartesi akşamı Çapa Tıp Fakültesinde ameliyata alınmıştı. Ortak dostlarımızın bu ameliyat için acil kan ihtiyacını hemen sitelerden ve arkadaşlardan paylaştım. Ameliyatı hakkında bilgiler alıp ne yapabilirimi düşündüm. Ameliyattan yoğun bakıma alındığını öğrendiğimde yaşama dair son sahnenin oynayacağını bilemedim. Pazar sabahı vefat haberi geldi. Ve usta bir tiyatro sanatçısı Celil YAĞIZ’ı kaybettik.

osman gudu

Atatürk Orman Çiftliği’nden Kalanlar…
Kurtuluş Savaşı’ndan yorgun çıkan Türkiye Cumhuriyeti, Ankara’yı başkent yapıp, Orta Anadolu’da bir kent yaratırken, bu fikrin ortasındaki birçok gerçek, bu kentin kısa zamanda büyümesini de sağladı. İlk planlı büyüme, Atatürk’ün daveti ile Türkiye’ye gelen plancı Jansen’in çalışmaları ile başladı. Ankara, bugünkü kent yapısının ana temasını, bu planlardan alarak gelişti. İşte tam bu gelişme içinde, mülkiyeti M. Kemal Atatürk’e ait olan, bizzat Atatürk’ün irade ve gözetimi ile çorak bir arazi üzerinde tarım ürünlerinin üretildiği, Ankara’nın birçok ihtiyacını karşılayan bir alan yaratıldı, Atatürk bu çiftliğini Türk ulusuna armağan etti.

osman gudu

Dikey Bahçeler İle Yaratılan Sahte Güzellikler

İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin büyük kentlerinde uygulanmakta olan yeni peyzaj düzenlemelerinde sınır tanımayan çözümler, beraberinde de ağır faturalar getirmekte. İmar yoğunluğunun arttığı, kent arazilerinin olağanüstü değer kazandığı günümüzde, bu sürekliliğe paralel bir davranışta kent yoğunluklarının artması ile devam etmekte. 

Powered by OrdaSoft!